Yunan Adaları son yıllarda Türk turistlerin giderek daha fazla ilgi göstermeye başladığı tatil destinasyonları arasında. Çeşme’nin karşı kıyısında bulunan Sakız Adası, Yunanistan ile gelişen ilişkiler, vize kolaylığı ve ulaşım kolaylığı gibi avantajlar ile her yıl çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor.

Yunan Adalarına Kapıda Vize Uygulaması’nın başlamasıyla birlikte, evrak toplama derdi olmadan çok kısa bir süre içerisinde vize alınabilen Sakız Adası’na ulaşım oldukça kolay.

Cesme Sakiz Feribot Bileti

Sakız Adası’na gidiş

Orijinal adı Chios olan Sakız Adası’na feribotla geçişler İzmir’in Çeşme ilçesi üzerinden yapılıyor. Çeşme’den Sakız yolculuğu feribotla 45 dakika, hızlı katamaranla ise 30 dakika sürüyor.

Çeşme Sakız feribot bileti ne kadar

Turyol, Ertürk Lines ve Chios Sunrise Tours firmaları, Çeşme-Sakız feribot bileti satışı yapıyor. 3 firmanın internet sitesinden ya da acentelere bizzat giderek bilet almak mümkün. Gidiş dönüş feribot bileti liman vergileri dahil olmak üzere 26€, hızlı katamaranda ise 32€. 0-6 yaş arasındaki çocuklar ücretsiz seyahat edebilirken, 7-12 yaş arasındaki çocuklara yüzde 50 indirim uygulanıyor.

Sakız ağaçlarıyla ünlü, yaklaşık 55,000 nüfusa sahip olan adada keşfedilmeyi bekleyen çok sayıda köy, volkanik plaj ve etkileyici koy bulunuyor.

Sakiz Nasil Gidilir

Arabayla Sakız’a geçiş

Sakız’a kendi aracıyla geçmek isteyenlerin feribot firmalarından en az bir hafta önce rezervasyon yaptırması öneriliyor. Özellikle yoğun dönemlerde talebin artmasıyla birlikte sınırlı kapasitenin erken tükenebileceğini unutmamak gerekiyor.

Yunanistan’a araçla giriş yapacak olan Türk vatandaşlarının uluslararası ehliyet ve yeşil sigorta (uluslararası sigorta) sahibi olmaları gerekiyor. Aksi takdirde Türk araçları ve sürücülerinin adalara girişine izin verilmiyor.

Çeşme’den Sakız’a kendi aracıyla geçiş yapmak isteyenler için gidiş dönüş fiyat tarifesi şu şekilde: Motosiklet 52€, otomobil-jeep-minibüs 90€, otobüs 420€.

Cesme-Sakiz-Gidis
Pyrgi Köyü, Sakız Adası

Sakız Adası araç kiralama

Sakız Adası’nda araç kiralama seçeneği, kendi aracınızla adaya gitmekten daha ekonomik ve uygun bir yol. Türk ehliyeti ile kolaylıkla kiralanabilen araçla adada keyifli bir gezi gerçekleştirmek mümkün. Sakız Adası’nda araç kiraları günlük 25-100€, motosiklet kiraları ise 10-50€ arasında değişiyor. Bu fiyata benzin dahil değil.

Yunanistan’a gitmek isteyen yeşil ve gri pasaport sahipleri vizesiz seyahat edebiliyor. Normal (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının kapıda vize ya da Schengen vizesi alması gerekiyor.

Sakız Adası korunan doğası, sıcak kanlı insanları, ekonomik tatil seçenekleri, lezzetli yemekleri, sakin ve dingin havası ile yılın her dönemi soluklanmak isteyenler için iyi bir seçenek.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here