Mersin Tarsus Saint Paul Kuyusu, Tarsus

Saint Paul Kuyusu, Tarsus

998
0

Mersin’e bağlı Tarsus ilçesinde yer alan Saint Paul Kuyusu, Hıristiyanlar için önemli bir kutsal merkez olarak kabul ediliyor. İncil’de “Müjdeleyici” olarak adı geçen Aziz Pavlus’un evinin yeri olduğu kabul edilen bir avluda bulunan Saint Paul Kuyusu, özellikle İtalyan turistlerce oldukça ilgi görüyor.

Biz ne adını ne de yerini pek merak etmesek de Hıristiyan dünyası, Aziz Paul Kilisesi’nin ibadete açılmasını haline her yıl milyonlarca turistin hac ziyareti için Tarsus’a geleceği ifade ediliyor. Ne yazık ki siyasiler buna sıcak bakmıyor.

Paul Kuyusu Tarsus

UNESCO Dünya Miras Listesi’ne aday olarak gösterilen kültür varlıklarından birisi olan kuyu, geçmişte uzun kara yolculuklarıyla Kudüs’e hacı olmak için yöreden geçen Hristiyanlarca ziyaret edilip, suyundan içilirmiş.

Mersin seyahatimde Tarsus’a uğrama fırsatı bulup kuyuyu ziyaret ettiğim sırada yaklaşık otuz kişilik bir İtalyan turist grubuna denk gelmiştim. 29 Haziran 2008 ile 29 Haziran 2009 arasındaki yıl, Katolik dünyasında Aziz Paul Yılı olarak kutlanmış.

Hıristiyanlık sonrasında, yaşamı İncil’de yer alarak ölümsüzlüğe erişen Saint Paul, bugün bu inancın en büyük sembollerinden birisisi artık. Türkiye’de Presbiteryen Kiliselerin yanı sıra çok sayıda Aziz Paul Kültür Merkezi, Aziz Paul Evi var.

Siant Paul Kuyusu

Mersin’de konaklama önerisi: Sultaşa Otel ve HostaPark Otel.

Mersin’e yolunuz düştüğünde seyahat programınıza Tarsus’u da eklemeyi unutmayın. Tarsus’taKırk Kaşık Bedesteni, Saint. Paul Kuyusu ve Saint Paul Kilisesi, Tarsus Şelalesi, Ulu Cami, Kleapatra Kapısı, Roma Hamamı ve Antik Roma Yolu görülecek yerlerden bazıları. Ayrıca Tarsus evlerininin sıralandığı eski sokaklarda dolaşın, fotoğraf çekin

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here