Ana sayfa Mersin Tarsus Saint Paul Kilisesi, Tarsus

Saint Paul Kilisesi, Tarsus

1325
1

Tarsus, Mersin’de özellikle tarihi zenginliklerinden dolayı ziyaret edilmesi gereken bir yer. Asurlular, Persler ve Yunan medeniyetlerinin iz bıraktığı bir yer olan Tarsus, bir zamanlar Hristiyanlar için oldukça önemli bir merkezdi.

MS 11-12. yüzyıllarda Aziz Paul’e adanarak inşa edilen Saint Paul Kilisesi, bugün hem Tarsus‘un hem de Mersin‘in en çok ziyaretçi çeken yerlerinden biri. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi‘nde bulunan bu inanç mabedi, Çarşıbaşı semtinde yer alıyor.

Tarsus-S-Paul-Church
St. Paul Kilisesi. Özellikle Hristiyanlar için önemli bir merkez

Erken Hristiyan misyonerleri arasında Aziz Pierre ile birlikte en çok tanınan ve en etkili isimlerden olan Aziz Paul, Tarsus doğumlu. Hristiyanlığın Kudüs’ten Anadolu’ya ve buradan da Avrupa’ya yayılmasında en büyük pay sahibinin Saint Paul olduğu düşünülüyor.

Tavanında Hz. İsa, dört incil yazarı ve melek fresklerinin bulunduğu kilise, son olarak 1862 yılında büyük bir tamirattan geçmiş. Hristiyanlığın önemli hac merkezleri arasında bulunduğundan, burada yılın her dönemi yabancı turistlere rastlamak mümkün. 1992-1993 yıllarında Vatikan tarafından düzenlenen “Aziz Paul Sempozyumu ve Ayini” de bu kilisede gerçekleştirilmiş.

Kilise-Aziz-Paul

Kudüs’te Hristiyanlığı yayma çalışmalarından rahatsız olanlar tarafından ölüm tehditleri alan ve Kudüs’ten kaçırılarak Tarsus’a getirilen Aziz Paul anısına yaptırılan kilisenin, hac mekanları arasına girmesinin bir başka sebebi de Aziz Paul’un Hıristiyanlık uğruna verdiği mücadele ve bu uğurda kilometrelerce yol kat etme kararını verdiği yerin Tarsus olmasından kaynaklanıyor.

Kilise bahçesine batı yönde bulunan ve süslü bir cephesi olan kapıdan giriliyor. Kesme taşlarla inşa edilen bu yapının, dış cephelerinde kör kemerler bulunuyor. Yapının iç bölümünde, tavanın merkezine rastlayan bölümde ortada Hz. İsa olmak üzere doğuda Yohannes ve Mattaios, batıda Marcos ve Lucas’ın freskleri görülebiliyor.

Aziz-Paul-Kilisesi-Tarsus-Mersin

Kilisenin kuzeybatı köşesinde ise bir çan kulesi yer alıyor. Kilise ve çevresi son yıllarda gerçekleştirilen büyük bir restorasyon çalışması ile daha düzenli bir görünüme kavuşmuş.

Tarsus gezilecek yerler arasında bulunan Saint Paul Kilisesi, inanç turizmi açısından oldukça önemli. Hristiyanlığın ilk yayıldığı dönemde, büyük hizmetlerin gerçekleştirildiği Tarsus, çok sayıda tarihi ve kültürel mekan ile ziyaretçilerini bekliyor.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here