Beyaz kubbeli bir Roman Katolik Kilisesi olan Sacré-Coeur Basilica, “Kutsal kalbin bazilikası” anlamına geliyor. Paris’in en yüksek bölgelerinden olan Montmarte’nin tepesinde olup en iyi şehir manzaralarından birini sunuyor.

Şahane manzarası ve 82 metrelik yüksekliği ile Eyfel Kulesi’nden sonra Paris’in en yüksek yeri olan Montmarte’de yer alan bazilika Yunan haçı şeklinde, Roman-Bizans tarzında yapılmış.

Sacre Coeur Bazilikası, Paris

19. yüzyıla ait olan bazilikanın bulunduğu yer 3. yüzyılda başı kesilerek öldürülen ve bir zamanlar şehrin en tepesindeki kişi olan St. Denis’in öldüğü yer olarak kabul ediliyor. Efsaneye göre, acı çektirilerek öldürülen St. Denis’in başı bir piskopos tarafından kilometrelerce öteye, şu an ki St. Denis’in arka mahallelerine dek taşımış. 1870’lerin sonlarında, Prusyalılara yenilen Fransızların ardından bazilikanın yapılması için planlar yapılmaya başlanmış.

Klise 1873 yılından sonra kitleler tarafından bilinmeye başlayan “İsa’nın kutsal kalbi” adındaki bir tarikat tarafından sahiplenilmiş. 1875’te Sacre-Coeur Bazilika Vakfı kurularak 1891 yılında kutsama töreni yapılmış. İnşası 1914 yılında biten yapının Birinci Dünya Savaşı’nın bitmesinin ardından 1919’da bazilika statüsüne yükseltilmiş.

Sacre Coeur Bazilikası, Paris

Sacre-Coeur’da Görülmesi Gereken Yerler

Sacre-Coeur Basilica’sında bulunan tasvirler genel tarih ve Lyon’daki Notre-Dame de Fourviere’e kıyasla farklı ve özgün bir biçimde aşırı milliyetçi. Kilise çok kubbeli bir yapı olarak Paul Abadie tarafından tasarlanmış. Üç kemerli sütunları ve onların üzerinden atlarıyla geçen iki ulusal Fransız azizi olan Kral Saint Luouis IX ve Joan of Arc Heykelleri bulunuyor. Bu heykellerin dizaynı ise Hippolyte Lefebvre’ye ait.

Ayrıca Bazilika içerisinde dünyanın en ağır topu olan 19 ton ağırlığındaki Savoyade de yer alıyor. Ağaç yapraklarıyla örtülmüş şekilde tasarlanan yapının ana girişi bronz kapılardan oluşuyor.

Sacre Coeur Bazilikası, Paris

Binanın geri kalanı ise Chateau-London taşlarından yapılmış. Donmaya karşı çok dayanıklı olmasıyla bilinen bu malzeme yıllar geçtikçe daha parlak ve beyaz bir renk alıyor. Bazilika’nın içi de altın mozaiklerin parlayışı sayesinde karanlık olmaktan çok uzak.

Yapının zemini dört kolu eşit Yunan haçı şeklinde yapılmış, tavanı ise 83 metre yüksekliğindeki bir kubbeden oluşuyor. Paris’in en güzel manzaralarından birini görmek isteyenlerin mutlaka bazilikanın üstüne çıkması gerekiyor.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here