Avrupa ve Almanya’da bulunan pek çok soykırım müzesinin aksine, oldukça etkileyici bir müze olan Sachsenhausen, Berlin‘e yaklaşık 35 kilometre uzaklıktaki Oranienburg Bölgesi’nde 1936-1945 yılları arasında faaliyet göstermiş bir Nazi toplama kampı.

Bir yandan da Nazi toplama kamplarının idari ve SS eğitim merkezi olarak da kullanılan geniş alana yapılmış kampın ön kapısında “Arbeit Macht Frei” yani “Çalışma özgürlük getirir” yazıyor.

Sachsenhausen, Berlin

Fazlasıyla etkileyici olan Sachsenhausen’de, Yahudiler başta olmak üzere, homoseksüeller, sendika üyeleri, Polonya vatandaşları, evsizler, öğretmen, doktor, papaz, kamu görevlisi Yahudiler, Alman işgaline karşı çıkan lider konumundaki diğer Polonyalılar, Sovyet Kızılordu mensubu yaklaşık 18.000 savaş esiri ve iki yüz binden fazla kadın bulunmuş.

Bunların yüz bini ise yetersiz beslenme, tifo, sarılık ve dondurucu soğuk nedeniyle ölürken, önemli bir bölümü de tıbbi deneylerde ve gaz odalarında hayatını kaybetmiş.

1945’te Sovyet Kızıl Ordusu tarafından özgürlüğe kavuşturulan Sachsenhausen’de, günümüzde bile halen ziyaretçilere kapalı tutulan “İndustie Zentrum” bölümündeki gaz odası ile çeşitli ameliyatların yapıldığı bir patoloji laboratuvarı bulunuyor.

Berlin Sachsenhausen

Diğer Nazi kampları kadar insanlık dışı uygulamaların bulunduğu ve Adolf Hitler’in “tamamen modern” olarak tanımladığı Sachsenhausen, Eichberg Akıl Hastalıkları Hastanesi başhekimi olan SS doktorunun kamptaki SS subaylarıyla birlikte sistematik ölümler gerçekleştirdiği yer olarak da biliniyor. Çoğu ölümün gaz odalarında yaşandığı kamptaki esirlerin bir kısmı da zorunlu tıbbi deneylere maruz bırakılmışlar.

1941’de Sovyet Kızılordu mensubu 18 bin savaş esirinin, 4 bin Almanın, 65 bin Polonya vatandaşının hayatını kaybettiği Sachsenhausen’de, 30 bin esirin “ölüm yürüyüşü” adı verilen zorunlu yürüyüşe tabi tutularak kampa getirildiği, tempoya ayak uyduramayanların öldürüldüğü, hayatta kalmayı başaranların ise, Sovyet Kızılordusu tarafından 1945’te Schwerin Kasabası yakınlarında serbest bırakıldığı biliniyor.

Sachsenhausen, Berlin, Almanya

Sachsenhausen’e nasıl gidilir

Berlin’in C Bölgesi’nde yer alan Sachsenhausen’e S1 Treni ile ulaşım mümkün. ABC bileti almanız gerekiyor. Kent merkezine yaklaşık 50 dakika mesafede yer alan müzeye gitmek için, ABC bileti almanız gerekiyor. Alexanderplatz’dan Friedrich’e giden U7 Metrosu’ndan S1 Treni’ne geçerek Oranienburg’ta inebilirsiniz. Trenden indiğinizde hafta içi daha sık olmakla birlikte hafta sonu iki saate bir istasyondan kampa hareket eden 804 No’lu otobüs bulunuyor. İstasyon ile kampın arası ise yaklaşık iki kilometre.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here