Rusya, dünyanın en büyük ülkelerinden biri. Kuzeyinde Kuzey Kutup Denizi, doğusunda Pasifik Okyanus’u bulunan ülke Estonya, Litvanya, Beyaz Rusya, Letonya, Ukrayna, Moldova, Kazakistan, Moğolistan, Çin, Gürcistan, Azerbaycan, Kuzey Kore olmak üzere toplam 14 ülkeyle sınır komşusu.

Yüzölçümü bakımından dünya yaşam alanının sekizde birini kapsayan ülke, Kuzey Asya‘nın tamamına ve Doğu Avrupa‘nın büyük bir kısmına uzanıyor. 144 milyon nüfusuyla dünyanın en kalabalık 9. ülkesi olan Rusya, Bizans ve Slav kültürünün sentezi mimarisi, sanatı ve kültürüyle en çok ziyaret edilen ülkeler arasında yer alıyor. 

Rusya Hakkında Bilgiler

Rusya’nın yapısı

Rusya Moskova Gezi Rehberi
Moskova, Rusya

Tarihi 3 ile 8. yüzyıllar arasında Doğu Slavları ile başlayan Rusya, 9. yüzyılda Varegler tarafından kurulan Orta Çağ Kiev Rus Devleti ile resmen kuruldu. 988 yılında Bizans İmparatorluğu’nun dini Ortodoks Hristiyanlığı kabul edildi ve Bizans ve Slav kültürleri sentezi başladı. Daha sonra topraklarının çoğunluğu Moğollar tarafından istila edilen Kiev Knezliği, bir süre tekrar bağımsızlıklarını ilan ederek Moskova Knezliği’ni kurdu.

Topraklarını giderek genişleten knezlik, önce çarlığa daha sonra imparatorluğa geçti. Rusya İmparatorluğu tarihin en büyük imparatorluklarından biri olarak tarihe geçti 1917 yılında çıkan Rus Devrimi’nden sonra imparatorluk yerini Vladimir Lenin önderliğinde Sovyetler Birliği’ne bıraktı. 1991 yılına süren Sovyetler Birliği 1991 yılında tamamen dağıldı. Rusya Federasyonu 1991 yılında kuruldu.

Rusya Moskova Hakkında Bilgiler
Moskova, Rusya

Federal yarı başkanlık tipi cumhuriyet rejimiyle yönetilen Rusya, 146,5 milyon nüfusa sahip. Bu oranla dünyanın en kalabalık ülkeleri arasında yer alan ülkede, kadın nüfusu erkek nüfusundan 9 milyon daha fazlalık göstermekte. Nüfusun %77’sinin Ruslar’dan oluştuğu ülkede kalan nüfusu 182 farklı etnik grup oluşturuyor. Ülke nüfusunun %73’ü şehirlerde yaşarken, %27’si kırsal alanlarda yaşıyor. 17,075,400 kilometrekarelik yüzölçümüyle dünyanın en geniş ülkesi olan Rusya, kapsadığı enlemler bakımından dokuz zaman dilimi kullanıyor.

11.5 milyon nüfusu ile dünyanın 6. büyük şehri olarak kabul edilen Moskova’nın başkentliğini yaptığı ülkede para birimi olarak ruble kullanılıyor. Resmi dilin Rusça olduğu Rusya’da, ikinci en çok konuşulan dil Tatarca, üçüncü en çok konuşulan dil ise Ukraynaca. Bunun yanında ülkede 100’den fazla dil ve lehçe de konuşuluyor. Ülkede nüfusun büyük bir bölümü Ortodoks Hristiyan, yaklaşık 20 milyon kadarı Müslüman inancına sahip. Nüfusun geri kalanı ise Yahudilik, Budizm, Şamanizm, Panteizm, Pagan dinlerini benimsemişken bir kısmı herhangi bir dine inanmıyor. Rusya’nın milli çiçeği ayçiçek olarak kabul ediliyor.

Rusya’nın coğrafi yapısı

Baykal Gölü Rusya
Baykal Gölü

Toprak bakımından dünya ülkeleri arasında birinci sırada yer alan Rusya’da nemli karasal iklim, yarı arktik iklim, yarı kurak iklim gibi farklı iklim tipleri görülüyor. Sochi şehrinde +5 dereceye çıkarken, Yakutia şehrinde hava -61 dereceye ulaşabiliyor.

7 milyon 762 bin 602 kilometrekarelik orman alanıyla dünyanın en büyük orman rezervlerine sahip olan ülke, karbondioksit emme miktarı bakımından Amazon Ormanları’ndan sonra geliyor. Ülkede 40’tan fazla milli park ve 100’den fazla doğa koruma alanı mevcut. Ural Dağları buzultaşı tepelerden oluşan, fazla yüksek olmayan, irili ufaklı tepeleriyle dünyanın en eski sıradağları arasında yer alıyor. Rusya’nın en yüksek noktası ise, Avrupa’nın da 5642 m yüksekliğiyle en yükseği olan Elbrus (El-Iruz) Dağı.

Çok sayıda göle sahip Rusya’nın en büyük tatlı su gölü olan Baykal gölü, 1642 m derinliğiyle dünyanın en derin gölü olarak biliniyor. Rusya’nın Volga Nehri 3690 km uzunluğuyla Avrupa‘nın en uzun nehri unvanına sahip. Dünyanın en büyük bataklığı Vasyuganskoye Bataklığı da Rusya’da bulunuyor. En geniş doğal gaz ve petrol kaynaklarına sahip olan ülke, en çok petrol üreten ülkeler arasında yer alıyor.

Rusya’nın kültürü

Ermitaj Müzesi Rusya Gezi Rehberi
Ermitaj Müzesi

Rus olimpik takımı 1908 Londra Olimpiyatlarına, Miladi takvim ya da Gregoryen takvim kullanmadığından 12 gün sonra katıldı. 1957’de Sovyetler Birliği dünya’nın ilk yapay uydusu Sputnik 1’i fırlatarak Uzay Çağı’nı başlattı. Rus kozmonot Yuri Gagarin, Vostok 1 ile 12 Nisan 1961 tarihinde uzaya çıkan ilk insan oldu. RUS bilim insanları, buzul çağından kalma bir bitki tohumunun 32 bin yıl sonra yeniden yeşermesini sağladı.

Ermitaj Müzesi, Rusya’nın Saint Petersburg şehrinde olup, 23 kilometre mermer koridorlara sahip. Müzede kemirgenlerin değerli eserlere zarar vermemesi için 70’den fazla kedi barındırılıyor. Bu gelenek 1745 yılında I. Petro’nun kızı İmparatoriçe Elizabeta tarafından başlatıldı. Rusya’nın en bilinen Trans-Sibirya Demiryolu (Moskova-Vladivostok) dünyanın en uzun demiryolu sayılıyor. Rus Devlet Kütüphanesi, Avrupa’nın en büyük kütüphanesi olarak biliniyor.

Trans Sibirya Demiryolu Rusya
Trans Sibirya Demiryolu

Geniş topraklara ve farklı etnik guruplara sahip olan Rusya’da her bölgenin mutfağı kendi kültürüne uygun ayrı bir mutfak geleneği ve damak tadı bulunuyor. Dünyanın en iyi havyarının üretildiği Rusya’da Rusya’da en tanınan alkollü içecek, şüphesiz ki votka. Vodka kelimesi Rusçada ‘voda’ yani su anlamına geliyor. Ortalama yetişkin bir Rus yılda 18 litre alkol tüketiyor.

Rusya’da kirli araç kullanmak ceza gerektiren suçlar arasında yerini alıyor. 1700 yılında bir Rus kadını 40 yaşına gelinceye kadar 16 ikiz, 7 üçüz ve 4 kez de dördüz çocuk dünyaya getirdi. Ruslar kapıda tokalaşmanın kavga etmek anlamına geldiğine inandıkları için el sıkmıyorlar.

Doğu Avrupa’dan başlayıp Asya’nın tamamın kaplayan RusyaBizans ve Slav kültürünün harmanlandığı mimarisi, sanatı ve kültürüyle milyonlarca turistin büyük ilgi odağı. 

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here