Kraliçe Victoria, Prens Consort’un 1861 yılındaki ölümünün ardından  onun anısına birçok anıt yaptırmaya başladı. Bu anıtlar arasında en popüler olanlarından biri olan Royal Albert Salonu, Güney Kensington’daki Albert Anıtı’nın tam önünde bulunuyor. Alışılmadık tasarımı sayesinde 2. Dünya savaşı sırasında yok olmaktan kurtulduğu düşünülen Royal Albert Salonu, Alman pilotlar tarafından iniş alanı olarak kullanılmış.

Gibbs & Canning Ltd. Şirketi tarafından tuğla ve pişirilmiş topraktan yapılan süslemelerle inşa edilen yapının oval tasarımına uyumlu pencerelerinin etrafında ise yarım daire şeklinde kemerler bulunuyor. Binanın içine girdiğinizde cam ve demirden yapılmış muazzam bir kubbe ile karşılaşıyorsunuz. Yapıda yer alan ve bir zamanlar dünyanın en büyük orgu olan Henry Willis Org’u, günümüzde halen tam 9.999 borusuyla  İngiltere’nin en büyük ikinci orgu olma unvanını koruyor.

1888 yılına kadar gaz lambalarıyla aydınlatılan yapıda sonraları elektrik kullanılmaya başlanmış.

Royal Albert Salonu, Londra

Royal Albert Salonu, Londra

Yapımına 1867 yılında başlanan ve 1871 yılında tamamlanan salon, kraliyet mühendislerinden Kaptan Francis Fowke ve Teğmen Henry Scott tarafından tasarlanmış. Covent Bahçe Opera Evi ve Cliveden gibi özel evleri yapan Lucas kardeşler tarafından inşa edilen salonun son halini göremeden ölen Fowke’un ardından Scott geri kalan tasarımı tek başına bitirmiş.

Prens Albert ölümünden önce büyük bir sergi için Londra’da bulunan Semper’a binasının planlarını çizmesi konusunda Fowke’a ricada bulunmuş. Fowke ise salonun tasarımında Gottfried Semper’a ait olan Kolezyum ve Dresden Opera Evi’nden esinlenmiş.

İlk yapıldığı dönemde Sanat ve Bilim Salonu olarak anılan, 7,000 kişi kapasiteli salonun bilimsel toplantılar için tasarlandığı ve akustik bakımından kesinlikle müzik amaçlı kullanılmak için yapılmadığı biliniyor. Kraliçe Viktoria’nın eşinin ölümünün ardından ismini değiştirdiği salonun açılışı sırasında akustikle ilgili bir sorun olduğunu fark edilmiş zira seremoni esnasında bir konser verilmiş. Bu problem 1969 yılında tavandan sarkıtılan fiberglas ile çözülene dek devam etmiş. 1996-2004 yılları arasında büyük yenileme çalışmalarına sahne olan yapı, merdivenlerin onarılması, ekstra koltukların eklenmesi ve koro bölümü ile halıların yenilenmesi gibi tadilatlardan geçmiş.

20 Mayıs 1867’de Kraliçe Victoria tarafından temeli atılan salon, 29 Mart 1871 yılındaki açılış seremonisi Galler Prensi’nin katılımıyla gerçekleşmiş. Londra gezilecek yerler arasında yer alan Royal Albert Salonu 1. sınıf bina olarak literatüre geçmesi onun hem mimari hem tarihi açıdan çok önemli bir yapı olduğunun göstergesi.

Royal Albert Hall, London

The Proms, ya da diğer adıyla Henry Wood Promenade Konserleri yaz boyu 7 hafta süresince Royal Albert Salonu’nda yapılmış. 1941 yılında kraliçenin salonunun Almanlar tarafından bombalanmasıyla bu salon Proms’un evi haline gelmiş. Fakat aynı zamanda tenis maçları, rock konserleri, film prömiyerleri, sirkler ve iş konferansları için de kullanılmaya devam etmiş.

Burada konser veren en önemli kişiler arasında Elgar, Rachmaninov, Wagner, Verdi, Frank Sinatra, The Beatles, Liza Minelli ve The Who gibi çok ünlü isimler bulunuyor. Spor dünyasının yıldızlarından John McEnroe, Muhammad Ali ve birçok sumo güreşi şampiyonları da buradan geçmişler.

Devlet büyüklerinden Kraliçe II. Elizabeth, Victoria ve Albert’ın direk veliahtı, eski başbakan Winston Churchill, Dalai Lama, Bill Clinton ve Nelson Mandela’da yine bu salonun misafirleri olmuş.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here