İtalya Roma Roma Ulaşım Rehberi

Roma Ulaşım Rehberi

1967
2

Geçmişle günümüzün harmanlanmasından oluşan, gezilecek yerler anlamında dünyanın en zengin şehirlerinden biri olan Roma, 3000 yıllık geçmişi, kültürü, sanatı, güneşi ve deniziyle en çok ziyaret edilen Avrupa kentlerinden biri.

İtalya’nın başkenti olan ve ülkenin batısında Akdeniz sahilinden yaklaşık 12 km içeride bulunan Roma, Tiber ve Aniane Nehirleri arasında yer alıyor. Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü Roma’yı ziyaret etmek için en uygun zaman ilkbahar ve sonbahar ayları.

Roma nasıl gidilir

Roma’ya Nasıl Gidilir

1. Roma Havalimanları

Türkiye ve Roma arasında direkt uçuş seferi olan havayolları Turkish Airlines, Pegasus Airlines, Alitalia ve Blu-express ile İstanbul’dan 2.5 saatlik bir seyahat sonunda Roma’ya ulaşıyorsunuz.

Leonardo da Vinci

Roma şehir merkezine 35 km uzaklıkta bulunan Leonardo da Vinci Havaalanı’ndan (Fiumicino Uluslararası Havaalanı) her 30 dakikada bir Termini Tren İstasyonuna giden ve yaklaşık 25 dakika süren ekspres trenler bulunuyor. İtalya’nın en büyük havaalanından şehre ulaşımda metro, shuttle, taksi, otobüs ve kiralık araçları kullanmanız da mümkün.

Adres: Via dell’Aeroporto di Fiumicino 320 – 00054 Fiumicino / Roma. www.adr.it/fiumicino

Ciampino Havaalanı

Şehir merkezinin 15 km güneydoğusunda yer alan Ciampino Havaalanı, daha çok charter uçuşlarının ve özel uçuşların yapıldığı bir alan. Ryanair, Wizz Air ve EasyJet uçaklarının indiği Ciampino’dan şehir merkezine direkt metro ulaşımı bulunmuyor. Otobüsle Termini Tren İstasyonuna veya şehrin diğer merkezi noktalarına ulaşım mümkün.

Adres: Via Appia Nuova 1651, 00040 Ciampino, Roma. www.adr.it/ciampino

2. Şehre Ulaşım

Raylı sistem: Havaalanından şehir merkezine ulaşmanın en zahmetsiz yollarından biri olan tren her yarım saatte bir kalkan seferlerle Termini Tren İstasyonuna gidiyor. Yaklaşık yarım saatlik seyahatin sonunda indiğiniz istasyonundan şehrin birçok noktasına metronun A ve B hattını kullanarak ulaşmak mümkün.

Termini Tren İstasyonu: Roma’nın ülkenin diğer kentleriyle olan tren seferlerinin yapıldığı ve şehir metrosunun her iki hattının birleştiği yer olması nedeniyle çok önemli bir kavşak noktası.

Termini’den başka iki istasyon daha bulunan Roma’da, güney yönüne giden bazı intercity trenlerinin kalktığı istasyon olan Tiburtina ve Viterbo yönüne giden bazı trenler ise Plazze Flaminio’da bulunan diğer bir istasyondan kalkıyor.

Roma Termini
Roma Termini

Taksi: Taksileri beyaz olan Roma’nın havaalanı ile şehir merkezi arası için taksimetre açmaları yasak ve 4 kişiden fazla almıyorlar. Fiyat ise 40-50 Avro arasında değişiyor ve pazarlık edilebiliyor.

Otobüs: Havaalanından hareket eden Cotral otobüsleri Termini-Tiburtina, Roma Cornelia, Roma Magliana, Ostia Lido, Fregene ve Fiumicino hatlarında çalışıyor.

3. Roma Şehir içi ulaşım

Roma ne yazık ki trafik sorunuyla baş etmeye çalışan bir metropol. Bu nedenle tüm Romalılar gibi mümkün olduğunca metro kullanmaya çalışmakta fayda var.

Roma’da 3 tip toplu taşıma bileti bulunuyor; 75 dakika geçerli bilet, gün içerisinde tüm metro, tramvay ve otobüslerde sınırsız kullanabileceğiniz bilet olan sınırsız bilet ve genellikle turistlerin en çok tercih ettikleri bilet türü olan ve 16.5 Avro ücretindeki 3 günlük bilet. Bu üç bilet dışında 24 Avro fiyatı olan haftalık kart da bulunuyor. Ancak biletlerin gece saat 00:00’da geçerliliğini yitirdiğini hatırlatalım.

Roma Pass

Roma Pass
Roma Pass

Roma Pass kentin toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanmanızı ve 2 müzeye ücretsiz girişinizi sağlayan bir kart. Genel olarak 45 anıt, müze ve arkeolojik alana indirimli ve hızlı girebilir, toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydalanıp sağlık hizmetlerinde indirim alabilirsiniz. Roma Pass ile Museo della Repubblica Romana e della memoria garibaldina, Museo Bilotti a Villa Borghese, Museo Canonica, Museo delle Mura, Museo Napoleonico and Villa di Massenzio müzelerine ücretsiz giriş imkânınız bulunuyor.

Roma Metrosu

Roma Metrosu
Roma Metrosu. Büyütmek için tıklayın

Roma’da şehir içinde Kırmızı ve Mavi Hatlar olmak üzere 2 metro hattı bulunuyor. X biçimindeki iki hatlı sistemde, iki hat da Termini Tren İstasyonunda kesişiyor. Metro biletleri otomatik makinelerden, metro istasyonlarındaki gişelerden ve gazete bayilerinden alınabiliyor. Ortalama 7-10 dakikada bir geçen trenler Cumartesi hariç haftanın her günü sabah 05:30 ile gece 23:30’a kadar sefer yapıyor. Cumartesi günleri ise seferler 00:30’a kadar uzuyor.

Kırmızı A Hattı, batı yönünde Battistini’den şehrin güney doğusundaki Ciampino’ya giden otobüslerin bulunduğu Anagnina’ya; Mavi B Hattı ise kuzeydoğudaki Rebibbia’dan güneybatıdaki EUR’a gidiyor.

Şehir içi ulaşımda yaygın kullanılan metro hemen hemen tüm turistik bölgelerden geçiyor: Colesseo (Kolezyum ve çevresi için), Spagna (İspanyol Merdivenleri ve çevresi için), San Giovanni, Ottoviano (San Pietro’dan 6 blok), Cipro (Vatikan Müzeleri’ne 6 blok) ve San Palolo.

Otobüs

Roma Bus

Roma’da birbiri ile bağlantılı çalışan otobüs ve tramvaylar da şehir içi ulaşımda sıklıkla kullanılıyor. 05.30 ile 23.30 saatleri arasında seferleri bulunan otobüslerin içinde ve duraklarda elektronik göstergeler bulunuyor.

Hop on & Hop off otobüsleri: Gezilmesi gereken tüm yerlerden geçen üzeri açık turistik bir otobüs olan bu araçlar gezilecek önemli noktaların önündeki duraklarda durarak yolcu indirip bindiriyor. Viale Einaudi durağından hareket eden otobüsler haftanın 7 günü, 08:30-19:00 saatleri arasında hizmet veriyor. Koltuklarda, güzergâhtaki yapıların tarihlerini ve özelliklerini anlatan 8 farklı dilde bilgi veren kulaklıklar bulunuyor. Yetişkinler için 20 Avro olan bu otobüslere, ödediğiniz ücret karşılığında 48 saat boyunca istediğiniz zaman binebiliyorsunuz.

Archeobus: 110 Open ve Archeobus adı verilen ve rehber hizmeti de veren tur otobüslerinde, istediğiniz durakta inip, istediğiniz kadar vakit geçirip bir sonraki otobüse binebiliyorsunuz. Ücreti günlük 13 ile 16 Avro arasında değişen otobüsler kısıtlı zamanı olanlar için kullanışlı.

Tramvay: Otobüslere göre trafikle daha az mücadele eden tramvaylarla kenti izleyerek seyahat edebilirsiniz.

Taksi: Taksimetreyi 2.80 Avrodan açan taksiler kilometre başına 0.92 Avro katları ile artıyor ve bagaj için ödeme yapıyorsunuz.

Bisiklet: Yoğun trafikle baş edebilirim diyeler için bisiklet ya da scooter kiralamak iyi bir fikir olabilir fakat bir miktar depozito ödemeniz gerekebilir.

Roma’da şehir içi ulaşımının en güzel yanı ise tüm turistik bölgelerin birbirine yakın oluşu ve şehir merkezinde konumlanışı. Her yere yürüyerek gitmek, şehrin dar ve şirin sokaklarını keşfetmek mümkün olduğu kadar keyifli de.

2 YORUMLAR

  1. Teşekkürler emeğinize sağlık. internette bulduğum en faydalı bilgileri sayfanızda buldum. Private ulaşım isteyenler için su iki siteyi ekleyebilirsiniz hem ekonomik hem güvenilir. romeairporttransport.com/ ve romeairportshuttle.com/ Umarım arkadaşlar için bu bilgiler yararlı olur.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here