Roma’nın dünyaca bilinen bir diğer ismi olan La Dolce Vita tatlı hayat anlamına geliyor. Hal böyle olunca Roma’nın kültürel havasından biraz sıyrılıp kafelerde espresso içmemek, alışveriş mekânlarını turlamamak ya da gece hayatına karışmamak olmaz… Roma ile özdeşleşen Fellini’nin Tatlı Hayat’ına bir gönderme de siz yapın!

Yemek kültürü açısından dünyanın önemli ülkelerinden olan İtalya’da başkent Roma sahip olduğu tüm yeme içme alternatifleri ile her türden gezgine hitap edebilecek yeterlilikte.

Coğrafi konumu itibariyle Akdeniz iklimine sahip İtalyan mutfağı, dünyanın en zengin ve sağlıklı mutfaklarından biri, geçmişi ise MÖ 4. yüzyıla kadar uzanıyor.

Roma Yeme İçme Rehberi

Roma’da Ne Yenir

Roma yemek kültürü açısından zengin bir şehir. İster vejetaryen olun, ister yeni lezzetler arayışında olun, isterseniz sadece geleneksel lezzetler bana yeter diyin Roma’da herkese uygun bir şey bulmak mümkün. Geleneksel İtalyan mutfağına ait yemeklerin yanı sıra burada dünya mutfaklarını da tatmak mümkün.

Peynir, şarap, pizza, zeytinyağı, espresso, makarna, et, balık, sebze çeşitleri ve vejetaryen menüleriyle her bütçeye uygun seçenek sunuyor. Lüks restoranlardan trattorie, rosticceria ve pizzeria’lara, ev yemeği yapan küçük aile restoranlarında yerel lezzetlere kadar yelpaze oldukça geniş.

Yöresel Roma yemekleri İtalyan mutfağını yansıtan lezzetlerden. Özellikle mevsimsel ürünlere göre şekillendirilen yemeklerden oluşan Yöresel Roma yemeklerinde ve İtalyan mutfağında en sık kullanılan ürünler bezelye, enginar, fasulye, et ve peynir. Zeytinyağı kullanımı da İtalyan mutfağı için oldukça önemli.

Yemeklerinde sarımsak kullanmayı seven Romalılara sarımsak sevmiyorsanız bunu önceden belirtmenizde fayda var.

Roma Yeme İçme

İtalya’da yemek denilince akla ilk olarak tabi ki Pizza ve Makarna geliyor. Biraz da çocukluğunuza giderseniz tabi ki Roma dondurmacısı da akıllara gelebilir. Pizzalarda dikkatimi ilk çeken detay zeytinleri çekirdekten ayırmadan tam halde pizzanın içine atmaları olmuştu.

Pizza yemek için en iyi tercih Pizzeria Baffetto veya Pizzaria da Remo. Makarna yemek için ise Pastaficio. Meşhur Roma dondurmasını tatmak için akılda bulundurulması gereken dondurmacı ise Giolitti. Trevi çeşmesinin hemen çaprazındaki Bar Gelateria dondurmacısı ıskalanmayacak bir yer.
Caffe Greco, 1760-86 yılları arasında Roma’da açılan bir kafe. Via dei Condotti’de bulunan Caffe Greco, büyük ihtimalle Roma’nın en eski ve en bilinen barı.

Roma Mutfağı

İtalyan mutfağının dünyaca ünlü peynirleri gorgonzola, mozzarella, parmesan, ricotta; tatlıları tiramisu, gelato, Zuppa Inglese; pizzaları pizza marinara ve pizza margherita; makarnaları spaghetti, tagliatelle, penne, fettuccine, pappardelle, fusilli, lasagne, maccheroni, farfalle ve orecchiette, alfredo, pesto, bolognese

Hem yeme hem de pişirme konusunda tam bir yemek aşığı olan İtalyanların pizzasını, makarnasını, cappuccinosunu ve gelatosunu mutlaka deneyin.

Roma pek çok güzel ve kaliteli restoranla dolu. Fakat en iyi yemeği çok şık bir yerde yiyebilirsiniz diye kesin bir kural yok. Mekan olarak çok umut verici görünmese de bazı lezzetler kıyıda köşede kalmış yerlerde tadılabilir. Rehberlerde yer alan mekanlar genellikle fiyat aralığı yüksek olan popüler yerler. Bu tarz mekanlarda yer bulmak da zor olabilir. Böyle bir yerde yemeyi düşünüyorsanız, önceden rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

Eğer vejetaryenseniz ya da et yemeyi sevmiyorsanız Roma’da yiyecek bulma konusunda zorlanmazsınız.

Roma Peynir Dukkani

Roma yeme-içme konusunda her bütçeye uygun seçenekler sunan bir yer. Örneğin 2 Euro’ya bir dilim pizza ve 1.5 Euro’ya yanına bir içecek alabilirsiniz. Öğlen yemeği menüleri besleyici seçeneklerle 15-20 Euro civarında. Eğer ortalama bir restoranda ana yemek seçenekleri ile akşam yemeği yiyecekseniz ortalama fiyatlar 20 Euro’dan başlıyor. Elbette aynı yemeği şehrin farklı bölgelerinde farklı fiyatlara yemeniz de mümkün.

Roma’da genel olarak üç yemek çeşidi içeren bir menüyü fiyatlandırmak gerekirse 60 Euro ve üstü pahalı, 30-60 Euro arası ortalama, 30 Euro ve altı ucuz olarak gruplandırılmakta. Bu fiyatlar genel olarak üç yemek çeşidi ve bir şişe şarabı içermekte. Servis ücreti dahil değil.

Bunlara her kalitedeki şarapları ve espresso çeşitlerini de ekleyelim…

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here