Roma‘yı ilk defa ziyaret edecek olanlar için neredeyse şart olan Hop On – Hop Off Otobüs Turu, hem zamandan tasarruf edip hem de şehri genel olarak tanıyarak sonrasında daha hakim gezmek için çok uygun.

Şehrin dokusu ve görülmesi gereken yerleriyle ilgili hızlıca genel bilgi sahibi olmak için bu turlara ilk 1 ya da 2 gün mutlaka katılın. Zira, Roma’da bu işi yapan 20’den fazla şirket bulunuyor. Seçmekte zorlanacağınız göz önüne alındığında, otelinize en yakın yerden alıp bırakabilecek rotaya sahip firmayı seçmeniz tavsiye ediliyor.

Hop On – Hop Off Otobüslerinin çoğunun en az 15–20 farklı rotayı içeren seyahat programları bulunuyor ve hemen hemen hepsi de Roma’da ki en meşhur yerlerden geçiyor. Genellikle koltukların yanında bulunan kulaklık girişlerinden de sesli olarak mekanlar hakkında bilgi veriliyor. Biletler çoğunlukla 24 ya da 48 saat olarak seçtiğiniz operatör yada tura göre değişiyor. Bileti Roma’ya gittiğinizde direk otobüs istasyonunun bulunduğu yerden alın. Otobüs duraklarının bulunduğu yerleri görmek ve rotaları öğrenmek isterseniz Viator.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Roma Haritası
Roma Haritası

Gezilmesi gereken tüm yerlerden geçen üzeri açık turistik bir otobüs olan bu araçlar gezilecek önemli noktaların önündeki duraklarda durarak yolcu indirip bindiriyor. Viale Einaudi durağından hareket eden Hop on & Hop off otobüsleri haftanın 7 günü, 08:30-19:00 saatleri arasında hizmet veriyor. Yetişkinler için 20 Avro olan bu otobüslere, ödediğiniz ücret karşılığında 48 saat boyunca istediğiniz zaman binebiliyorsunuz.

Hop on & Hop off otobüsleri haricinde, 110 Open ve Archeobus adı verilen, rehber hizmeti de sunan turlar da mevcut. Bu otobüslerden de istediğiniz durakta inip, istediğiniz kadar vakit geçirip bir sonraki otobüse binebiliyorsunuz. Ücreti günlük 13 ile 16 Avro arasında değişen otobüsler kısıtlı zamanı olanlar için kullanışlı.

Roma Otobüs Turu Tavsiyeleri

  1. İyi fotoğraf kareleri yakalamak için üstü açık otobüsleri tercih edin.
  2. Eğer Temmuz ya da Ağustos gibi çok sıcak aylarda Roma’daysanız gölgeliğinin bulunduğundan emin olun.
  3. Rahat ve keyifli bir şekilde şehri dolaşmak istiyorsanız hafta sonları öğleden sonra saatlerinden mutlaka uzak durun.
  4. İlk iş olarak oturduğunuz koltuğun kulaklık girişinin çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Bu kulaklıktan verilen bilgiler çok önemliymiş gibi gözükmese de dinlemediğinizde çok şey kaçırabilirsiniz.

Roma Turunda Görülecek Yerler

Hop On – Hop Off Otobüs turları Antik Roma ve Genel Roma Turu olmak üzere iki bölge çalışıyor. Antik Roma Turu Kolezyum, Arch of Constantine, Palatine Hill, Roma Forumu, Circus Maximus, Domus Area, Trojan’s Market, Torajan’s Column ve Arch of Titus güzergahında hareket ediyor. Genel Roma Turu ise, S.Maria Maggiore, Colosseo, Circo Massimo, Piazza Venezia, Vaticano, Fontana di Trevi ve Piazza Barberini hattında kentin turistik noktalarını dolaşıyor.

Antik Roma

1. Kolezyum 

Roma Otobus Turu, Kolezyum

Yıl boyunca turist akınına uğrayan Kolezyum, Roma’nın simgesi olmakla birlikte insanlık tarihine ışık tutan önemli yapılarından biri. Dünyanın 7 harikasından biri kabul edilen ve Roma’nın en görkemli yapılarından biri olan Kolezyum, tarihte açık hava tiyatrosu, hayvan dövüşlerinin yapıldığı ve gladyatörlerin savaştırıldığı alan olarak kullanılmış.

Antik Roma bölgesinin ilk durağı ve kentin simgelerinden olan Kolezyum, Roma imparatorluğu sınırları içindeki en büyük amfiteatr özelliğiyle kentin 450 yıllık eğlence merkezi olmuş.

2. Constantine Takı

Constantine Takı

İkinci yüzyıl yapısı olan Constantine Takı (Arch of Constantine), ilk Hristiyan İmparator Konstantin’in zaferini kutlamak amacı ile inşa edilmiş. Kolezyum ile Palatino Tepesi arasında yer alan yapı Roma içerisinde ayakta kalan tek tak. Üzerindeki etkileyici kabartmalarda ise Roma askerlerinin zaferler betimleniyor ve önceki imparatorlar anlatılıyor.

3. Palatino Tepesi

Palatino Tepesi, Roma

Roma mitolojisinde özel bir yere sahip olan Palatino Tepesi, imparatorların ve Romalı soyluların ikametgâhı olarak nam salmış. Roma’nın kurucusu olduğuna inanılan Romulus ve Remus kardeşlerin bir dişi kurt tarafından bu tepede yer alan bir mağarada bulunduklarına ve kurdun çocukları besleyerek onların hayatta kalmalarını sağladığına inanılıyor.

4. Roma Forumu 

Roma Forumu

Eski Roma medeniyetinin çevresinde geliştiği bir merkez olan Roma Forumu, Roma İmparatorluğu döneminin yaşamı hakkında bakış açısı sunuyor. Antik Roma döneminin şehir merkezi olan Forum, adaletin sağlandığı ve ticari faaliyetlerin yürütüldüğü, siyasi, ekonomik ve dini işlerin karara bağlandığı, kısacası devlet işlerinin toplu olarak yerine getirildiği kompleks bir yapı.

5. Circus Maximus

Circus Maximus, Roma

Antik bir hipodrom olan Circus Maximus, kitlesel eğlenceler için toplanma yeri olarak kullanılmış bir yapı olarak Aventine ve Palatino Tepeleri arasındaki vadide yer alıyor. 600 m uzunluğunda, 80 m genişliğinde ve 250.000 izleyici kapasitesine sahip olan arenaya, 81 yılında imparator Titus onuruna doğu ucuna üç gözlü bir zafer takı yapılmış.

6. Domus Aurea

Domus Aurea, Roma

Latincesi “Altın Ev” anlamına gelen Domus Aurea, 64 yılında Roma’da meydana gelen büyük Roma yangını sonucunda aristokratlara ait evlerin yanmasıyla ortaya çıkan geniş alan inşa edilen villa. Esquiline Tepesi eteklerindeki büyük bir alana yayılan ev, Roma İmparatoru Nero tarafından yaptırılmış.

7. Trajan Forumu

Trajan'ın Pazarı, Roma

Trajan Pazarı, Colosseum karşısında, Via dei Fori Imperiali üzerinde, Antik kent kalıntıları üzerinde bulunan büyük bir kompleks. Trajan Forumu’nun ayrılmaz bir parçası olarak inşa edilen ve günümüze kadar gelen yapılar, imparatorluk döneminin yaşam modeli ve Antik Roma mimarisi hakkında ipuçları veriyor.

8. Traianus Sütunu

Traianus Sutunu, Roma

Roma imparatoru Traianus’un, yine kendi adını taşıyan Traianus Forumu’nda yaptırdığı anıt olan Traianus Sütunu, Roma tarzı Dor düzeninde inşa edilmiş. Kaidesiyle birlikte yüksekliği 38 metreyi bulan ve kaidenin içinde Traianus’a ait bir mezar odası bulunan anıtın içi de oyulmuş durumda. Helezonik bir şekilde yukarı doğru, dönerek yükselen bir şerit içinde Traianus’un Daçya savaşını anlatan rölyeflerin bulunduğu anıt, mermerden yapılmış.

9. Titus Kemeri

Roma Otobus Turu Titus Kemeri

Roma Forumu’nda Via Sacra’da bulunan Titus Kemeri, Titus Zafer Takı olarakda bilinen Roma’nın önemli taklarından biri. İmparator Domitianus tarafından Titus’un Yahuda’da kazandığı zaferin anısına inşa edilmiş. Titus adıyla da bilinen  ve  MS. 70’teki Yahudi ayaklanmasını bastıran başarılı bir general olan Titus Flavius Vespasianus, Roma’nın kamusal alanlarında yaptığı düzenlemelerle, Vezüv yanardağının püskürmesi ve Roma yangını gibi iki büyük felaketin yaralarının sarmasıyla biliniyor.

Genel Roma Turu

1. Santa Maria Maggiore Bazilikası

Santa Maria Maggiore Bazilikası, Roma

Bakire Meryem’e adanan en büyük kilise olan Santa Maria Maggiore, 4. yüzyılda Bakire Meryem’in rüyasında kendisine görünmesinden sonra Papa Liberus tarafından yaptırılmış. Farklı mimari tarzların bir arada kullanıldığı, altın, mozaik ve mermerlerle süslü, ihtişamlı bir yapı olan Santa Maria Maggiore’un ince işçiliği de oldukça etkileyici. Ancak en etkileyici yanı kilisenin tepesinde yer alan piramit şeklinde olan ve Romanesk çan kulesi.

2. Kolezyum

Kolezyum, Roma

3. Circus Maximus

Circus Maximus, Roma

4. Venezia Meydanı

Roma Otobus Turu - Venezia Meydani

Venedik Meydanı anlamına gelen Piazza Venezia, şehrin en ünlü meydanlarından biri. Çevresinde birçok restoran ve kafenin bulunduğu, oldukça kalabalık ve canlı olan meydanın sağındaki cadde üzerinde St. Maria Maggiore Bazilikası yer alıyor. Özellikle geceleri ışıklandırmalar eşliğinde ayrı bir cazibeye sahip olan meydana gece turlarıyla turist grupları geliyor.

5. Vatikan

Roma Otobus Turu - Vatikan, Roma

Yüzölçümü bakımından dünyanın en küçük devleti olan Vatikan, Hıristiyanlığın Katolik mezhebinin yönetim merkezi. Yüksek duvarlarla çevrili olmasa Roma’nın bir semti gibi duran Vatikan, 100 kişilik İsviçreli Muhafızlar tarafından korunan ve 1929’dan bu yana bağımsız olan bir ülke. Dünyanın en çok ziyaret edilen ülkesi olan 50 hektarlık Vatikan sınırları içerisindeki en önemli yapılar, Aziz Petrus Bazilikası ile Sistine Şapeli’nin yer aldığı Vatikan Müzeleri.

6. Trevi Çeşmesi

Trevi Çeşmesi, Roma

Roma’nın bir diğer simgesi olan ve Aşk Çeşmesi olarak da bilinen Trevi Çeşmesi, Papa XII. Clement tarafından Heykeltıraş Nicola Salvi’ye yaptırılmış dünyanın en ünlü çeşmelerinden biri. Klasik ve barok stilde tasarlanan çeşmenin deniz kabuğu şeklindeki havuzu şahane heykellerle süslü… En büyük özelliği ise dilek dilemek için turistlerin para atması.

7. Barberini Meydanı

Barberini Meydanı, Roma

Meşhur Via Veneto’ya yakın barok bir meydan olan Barberini Meydanı’nın tam ortasında Bernini’nin Tritone Çeşmesi bulunuyor. 17. yüzyılda Barberini ailesi adına yapılmış bu meydanda bulunan çeşmenin heykeline, papalık tacını çevrelemiş dört adet yunus üzerinde deniz tanrısı kuvvetli Triton yer alıyor. Meydanda bulunan Barberini Sarayı ise, önemli yağlıboya resim sergilerinden biri olan Galleria Nazionale’ye ev sahipliği yapıyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here