Büyük bir açıkhava müzesini andıran Roma, Ortaçağ ve Rönesans dönemine ait eserleri, tarihi, denizi, güneşi ve serin akşamlarıyla herkese farklı renkler sunan bir şehir. Hal böyle olunca değil Roma’da yapılacak 10 şey, yüzlerce şey geliyor insanın aklına. Özellikle de kalma süresi uzayınca yapılabilecek şeyler daha da çeşitleniyor.

“Sonsuz Şehir” unvanının tam karşılığı olarak, Roma bir ömür yaşanabilecek kadar güzel ve keşfetmekle bitmeyecek bir şehir.

Roma’da Görülecek Yerler

Roma’yı ilk defa ziyaret edecekler için Hop on-hop off otobüsler uygun bir seçenek. Eğer bir Avrupa şehrini ziyaret ediyorsanız bu otobüsleri ilk 1 ya da 2 gün kullanın. Şehrin dokusu ve görülmesi gereken yerleriyle ilgili hızlıca genel bir bilgiye sahip olmak açısından da önemli.

1. Kolezyum ve Konstantin Kemeri

Roma Gezi Rehberi Kolezyum

Kolezyum‘a (The Colosseum) gitmeden Roma’yı ziyaret ettim diyemezsiniz. MS. 70 ila 80 yılları arasında yapılan Roman Kolezyumu gladyatör ve aslan dövüşlerinde 70.000 kişiye ev sahipliği yapıyordu. Eğer Russell Crowe’un oynadığı gladyatör filmini izlediyseniz nasıl bir ortamdan bahsettiğimizi az çok anlamışsınızdır. Yaklaşık 500.000 insan ve 1 milyon hayvanın öldürüldüğü tahmin edilen bu arenanın inanılmaz iyi korunduğunu gözlerinizle görmelisiniz.

Yapının dış kısmında sayısız kemer ve bazılarında da içeriye doğru devam eden koridorlar bulunuyor. Üst katlardaki kemerlerin hepsinde gladyatör figürleri var. Ayrıca muhteşem güzellikteki Konstantin Kemeri‘ni görmeyi ihmal etmeyin. Hemen Kolezyum’un çıkışında bulunuyor. MS. 315 yılında Konstantin’in Maxentius karşısında aldığı ilk zafer adına yapılmış.

2. Roma Forumu

Roma Gezi Rehberi Roma Forumu

Antik Roma’nın gerçek anlamda kalbini oluşturan Forum, Roma hükumeti ve imparatorluğunun bulunduğu, aynı zamanda ekonomik ve finansal işlerin yürütüldüğü bir merkez halindeymiş. Burada görecekleriniz MÖ. 7.yy’a ait kalıntılar. Kalıntıların dışında ise birçok tapınağı inceleme şansınız olacak. Bu bölgede sıralanmış sütun ve köprüler dönemin generallerine ve kazanılmış savaşlara adanmış. Senato binaları ve daha bir çoğu da yine aynı bölgede bulunuyor.

3. Pantheon

Roma Gezi Rehberi Pantheon

MS. 27-25 yılları arasında Olimpos tanrılarına adanmış bir tapınak olarak inşa edilen Pantheon, Yunanca’da “Tüm tanrıların” anlamına geliyor. Orijinalinin MS. 80’de çıkan bir yangın sonucunda hasar görmesiyle yeniden inşa edilen yapının, 142 fit uzunluğundaki devasa kubbesi halen dünyanın en büyük betonarme kubbesi olma özelliğini koruyor. 2000 yıl önce yapılmış olduğuna inanmak gerçekten çok zor.

609 yılında kiliseye dönüştürülen yapı halen ibadethane olarak kullanılmaya devam ediyor. Pantheon’un içinde Vittorio Emanuele II’nin ve ressam Raphael’in mezarlarını görebilirsiniz. Pantheon’un etrafında ise birçok kafe ve restoranlar bulunuyor. Öğle yemeğini buralarda yiyip hediyelik eşyalar bakabileceğiniz pek çok yer bulunuyor.

4. San Clemente Bazilikası

Roma Gezi Rehberi San Clemente Bazilikasi

San Clemente Bazilikası 1. yy’da bir pagan tapınağı olan ve 4. yy’da üzerine Hristiyan kilisesi yapıldıktan sonra 1100 yılında bu kilisenin kalıntıları üzerine inşa edilmiş. Üst üste gelmiş bu 3 kilisenin birleşiminden oluşan tapınak, ender görülen özelliğiyle yapılacak yapılacak 10 şey listesine dahil olmayı hak ediyor. İçerisindeki muhteşem kubbe ve milyonlarca küçük mozaik parçasından oluşan haç, olağanüstü bir görüntüye sahip. Evet bu devasa yapı 1 santimetre karelik küçük mozaiklerden meydana gelmiş. Gerçekten büyüleyici!

5. Trevi Çeşmesi

Roma Gezi Rehberi Trevi Cesmesi

Roma’da hangi sokağa girerseniz girin mutlaka güzel bir çeşme karşınıza çıkacaktır. Barok dönemine ait en büyük çeşme ise kaçırmamanız gereken bir özelliğe sahip. Trevi Çeşmesi (Trevi Fountain), 1762 yılında aralarında Salvi, Bracci ve Pannini’nin de bulunduğu birçok sanatçının ortak çalışmasıyla ortaya çıkmış.

Efsaneye göre ziyaretçiler omuzlarının üzerinden çeşmeye para attıklarında Roma’ya tekrar geleceklerinin sinyalini vermiş oluyorlar. Denemeden dönmeyin!

6. İspanyol Merdivenleri

Roma Gezi Rehberi Ispanyol Merdivenleri

Roma’nın zaman kavramını kaybettiren, en klasik yerlerinden biri olan tam 138 basamaklı İspanyol Merdivenleri (Spanish Steps) Piazza di Spagna’dan en tepedeki Trinita dei Monti kilisesine kadar uzanıyor. Oturup Romalıları ve turistleri izlemek isteyenler için buradan daha güzel bir yer bulmak neredeyse imkansız. Gelato’nuzu alın ve Roma’nın tadını çıkarın. Gece görüntüsü de çok güzel.

7. Vittorio Emanuele II Anıtı Cam Asansörü

Roma Gezi Rehberi Vittorio Emanuele II Aniti

Roma’ya tepeden muazzam bir bakış! Beyaz mermerden yapılmış devasa bina 1935 yılında Vittorio Emanuele II adına yapılmış. Roma Forumunun ve Capitoline Tepesinin hemen yanındaki tepede bulunuyor. Tasarımı ve bulunduğu yer bakımından birçok Romalının pek de hoşlanmadığı bir yer aslında.

Burasıyla ilgili olarak söylenebilecek güzel şey, tepeye çıkarken kullanılan camdan yapılmış asansör. Bu asansörle en tepedeki gözlem bölgesine çıkıp Roma’nın ve antik kalıntıların manzarasını izleyebilirsiniz.

8. Piazza Navona

Roma Gezi Rehberi Piazza Navona

Piazza Navona antik Roma Sirkinin (Oval şekilde bir gösteri arenası) 1.yy’da yapılmış bir bölgesiydi. Hatta bugün bile piazza aynı eliptik şeklini korumayı başarmıştır. Burası hakkında en bilinen özellik ise 1651 yılında bulunan Bernini’nin Dört Nehir çeşmesi. Çeşmenin 4 köşesinde bulunan 4 tanrı dünyadaki 4 büyük nehri temsil ediyor. Piazza’nın tam ortasında bulunan bu çeşme dışında biri kuzey diğeri de güney ucunda bulunan iki çeşme daha yine aynı bölgede.

Eğer Tom Hanks’in oynadığı Angels and Deamons filmini izlediyeniz, Cardinal Baggia’nın boğularak öldüğü 4. İlluminati işaretinin 4 nehir çeşmesinin tepesinde bulunan obelisk olduğunu fark edeceksiniz. 

9. Villa Borghese

Roma Gezi Rehberi Villa Borghese

Bu villa Roma Borghese bahçesinin tam ortasında bulunuyor ve Roma’nın ender yeşil bölgelerinden biri. Ev Kardinal Borghese’nin yaşadığı ve sanat eserlerini sergilediği bir yer olarak kullanılıyordu. Bugünse muhteşem sanat eserlerinin sergilendiği bir galeri olarak kapılarını ziyaretçilerine açıyor. Aralarında Bernini, Caravaggio ve Canova gibi dünyaca meşhur sanatçıların bulunduğu şahane heykelleri görebilirsiniz.

10. Vatikan

Roma Gezi Rehberi Vatikan

Yüz ölçümü bakımından dünyanın en küçük devleti olan Vatikan, Hıristiyanlığın Katolik mezhebinin yönetim merkezi. Roma şehir sınırları içresinde etrafına çekilmiş yüksek duvarlarla ondan ayrılıyor. Turist yoğunluğu nedeniyle gün içinde nüfusunu ikiye katlayan Vatikan, dünyanın en çok ziyaret edilen ülkesi.

Roma gezisinin en önemli parçalarından biri olan Vatikan’da mutlaka görmeniz gereken yerler: Bernini tarafından 1656-1667 yılları arasında yaptırılan Aziz Petrus Meydanı; Roma’nın en büyük 4 bazilikasından biri olan ve Michelangelo’nun ünlü La Pietà’sına ev sahipliği yapan Aziz Petrus Bazilikası; dünyanın en önemli sanat koleksiyonunun yer aldığı toplam 54 galeriden meydana gelen Vatikan Müzeleri ve bu kompleksin içerisindeki Michelangelo’nun muhteşem freskleri ile ünlü Sistine Şapeli; Rönesans ile Barok tarzı birçok çeşme ve heykelle bezeli, büyük bitki çeşitliliğine sahip olan Vatikan Bahçeleri

Roma’yı ziyaret etmek için en güzel zamanın Mayıs yada Eylül ayları olduğunu hatırlatalım. Turist yoğunluğunun nispeten azaldığı aylarda hava da çok sıcak olmuyor. Seyahat planlarınızı yaparken Roma gezilecek yerler yazısına mutlaka göz atın.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here