Batı medeniyetinin halen yaşayan bir parçası olan ve 3000 yıllık tarihiyle ölümsüz şehir unvanını halen bir madalya gibi zarif gerdanında taşıyan Roma, gezilecek yerlerin birbirine yürüme mesafesinde olduğu bir kent.

Kolezyum’da gladyatörlerin ruhunu hissetmek, St. Peter’s Bazilikasında Pieta’yı ziyaret etmek, Michelangelo’nun en muhteşem çalışmalarını görmek, 2 milenyumdur zamana meydan okuyan Pantheon’un devasa kubbesinin altında durmak, Fontana Di Trevi’ye para atmak derken her biri bir sanat şaheseri olan meydanlarında yürümeye kadar Roma’da yapılan her etkinlik insanlık tarihine tanıklık ediyor.

Roma’da Gezilecek Yerler

Antik dönemden bu yana dünyanın en önemli şehirlerinden biri olan Roma’yı gezmeye nereden başlayacağınız, nereleri keşfedeceğiniz konularında bilgi sahibi olmak isterseniz, bu yazı sizin için.

Daha fazla bilgi: Roma Gezi Rehberi

Kolezyum, Antik Roma

Roma Gezilecek Yerler: Kolezyum
Roma Gezilecek Yerler: Kolezyum

Roma gezilecek yerler arasında Antik Roma bölgesinin ilk durağı ve kentin simgelerinden olan, Colosseo Meydanındaki Kolezyum (Colosseo) ile başlamak en güzeli. Dünyanın 7 harikasından biri kabul edilen ve Roma’nın en görkemli yapılarından biri olan Kolezyum, tarihte açık hava tiyatrosu, hayvan dövüşlerinin yapıldığı ve gladyatörlerin savaştırıldığı alan olarak kullanılmış.

MS 72’de imparator Vespasian döneminde başlanan Kolezyum’un inşası ancak MS. 80 yılında imparator Titus döneminde tamamlanabilmiş. Asıl ismi Flavianus Amfiteatr olan ve elips şeklinde tasarlanan yapı, 50.000 oturan ve 10.000 ayakta seyirci kapasitesine sahip dünyanın en büyük arenası olarak geçiyor.

Gezi-Rehberi-Line

Arco di Costantino

Romanin Gezilecek Yerleri
Romanin Gezilecek Yerleri: Constantine Takı
  1. Yüzyıl yapısı olan Arco di Costantino (Constantine Takı), ilk Hristiyan İmparator Konstantin’in zaferini kutlamak amacı ile inşa edilmiş. Kolezyum ve Palatino Tepesi arasında yer alan yapı Roma içerisinde ayakta kalan tek tak. Diğer ünlü anıtlardaki kabartmalar sökülerek tak üzerine yerleştirilmiş. Constantinus’un İmparator Maxentius’a karşı kazandığı zafere adanan tak, Kolezyum’a yürüme mesafesinde bulunuyor.

Gezi-Rehberi-Line

Forum, Antik Roma

Roma Gezilecek Yerler: Roma Forum
Roma Gezilecek Yerler: Roma Forum

Antik Roma’da Kolezyum’un hemen yanında bulunan ve levhaları takip edip yürüyerek ulaşılan Forum (Foro Romano), Roma İmparatorluğu döneminin yaşamı hakkında bakış açısı sunan, Palatino ve Capitolino tepeleri arasında yer alan ve eski Roma medeniyetinin çevresinde geliştiği bir merkez konumunda. MÖ. 7. yüzyılda yapımına başlanan ve 900 yıldan fazla süre devletin ve şehir hayatının merkezi olan meydan, dikdörtgen şekilde inşa edilmiş. Forum’da yer alan yapılar, Castor ve Pollux Tapınağı, Romulus Tapınağı, Satürn Tapınağı, Vesta Tapınağı, Venus ve Roma Tapınağı, Aemilia Bazilikası, Julia Bazilikası, Septimius Severus Kemeri, Titus Kemeri, Rostra, Hostilia Mahkemesi, Maxentius ve Konstantin Bazilikaları, Tabularium, Antoninus ve Faustina tapınakları, Urbi Göbeği ve Sezar Tapınağı.
Gezi-Rehberi-Line

Palatino Tepesi, Antik Roma

Roma Gezilecek Yerler: Palatino Tepesi
Roma Gezilecek Yerler: Palatino Tepesi

Dünyanın en güzel şehirleri gibi yedi tepe üzerine kurulu olan Roma’nın Forum manzaralı Palatino Tepesi (Palatino Hill) Roma mitolojisinde özel bir yere sahip. Kolezyum veya Forum çıkışındaki yönlendirme levhalarını takip ederek ulaşılan tepe, Forum’un 40 metre üzerinde yer alıyor. Roma’nın kurucusu olduğuna inanılan Romulus ve Remus kardeşlerin bir dişi kurt tarafından bu tepede yer alan bir mağarada bulunduklarına ve kurdun çocukları besleyerek onların hayatta kalmalarını sağladığına inanılıyor. Romalı soyluların yanı sıra imparatorların da ikamet adresi olan Palatino Tepesi’nde, Augustus, Tiberius ve Domitian Saraylarının kalıntıları ile kitlesel eğlenceler için bir toplanma yeri ve 270 bin kişilik kapasiteye sahip bir antik hipodrom olan Circus Maximus yer alıyor.

Gezi-Rehberi-Line

Vatikan 

Roma Gezilecek Yerler Vatikan

Yüzölçümü bakımından dünyanın en küçük devleti olan Vatikan (Vatican City), Hıristiyanlığın Katolik mezhebinin yönetim merkezi. Yüksek duvarlarla çevrili olmasa Roma’nın bir semti gibi duran Vatikan, 930 civarında yerli nüfusa sahip, devlet başkanının papa olduğu, 100 kişilik İsviçreli Muhafızlar tarafından korunan ve 1929’dan bu yana bağımsız olan bir ülke.

Turist yoğunluğu nedeniyle gün içinde 2000’e yaklaşan insan potansiyeliyle dünyanın en çok ziyaret edilen ülkesi olan 50 hektarlık Vatikan’ın, gezilip görülecek pek çok yeri bulunuyor. Aziz Petrus Meydanı ve Bazilikası, pek çok müzeden oluşan Vatikan Müzeleri Kompleksi, Vatikan Bahçeleri ve eski bir papalık kalesi olan ve Vatikan duvarlarının dışında yer alan Sant’Angelo Kalesi.

Aziz Petrus Bazilikası ile Sistine Şapeli’nin yer aldığı Vatikan Müzeleri, Vatikan’ın en önemli yapıları. Ancak Vatikan öyle bir yer ki, baktığınız, gördüğünüz en önemsiz nokta bile bir sanat eseri.

Aziz Petrus Meydanı (Piazza San Pietro), ükenin surlarla çevrili olmayan bu tek alanı, her yıl binlerce Katolik’in ibadet için geldikleri dünyanın en büyük meydanlarından biri. Bernini tarafından Papa VIII. Alexander için 1656-1667 yılları arasında yaptırılan meydanda her yılbaşında meydanda toplanan Katolik ve diğer mezhepten dinleyicilerine seslenerek mesajlarını okuyor.

Aziz Petrus Bazilikası (Basilica di San Pietro), Roma’nın en büyük 4 bazilikasından biri ve Katolik inancının merkezi aynı zamanda. Vatikan’ın en göze çarpan yapısı. 23.000 m² alan üzerine kurulu, 222 metrelik devasa boyutlara sahip olan yapı, 60.000 kişilik kapasitesiyle de Hıristiyanlığın en büyük kilisesi.

Vatikan Müzeleri, Dünyanın en büyük müzeleri arasında yer alıyor. Roma Katolik Kilisesi tarafından Rönesans’ta inşa edilen Vatikan Müzeleri (Musei Vaticani), dünyanın en önemli sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan müzelerden oluşan bir topluluk. Sistine Şapeli ile birlikte toplam 54 galeri bulunan toplulukta yüzyıllar boyunca farklı papalar tarafından toplanan değerli resim ve heykeller bulunuyor. Vatikan Müzeleri içinde yer alan en önemli bölümler Sistina Şapeli ve Raffaello Odaları, Yunan-Roma eserleri, Etrüsk Müzesi, Modern Dinsel Sanat ve Resim Galerisi koleksiyonları.

Sistine Şapeli (Cappella Sistina), Vatikan Müzeleri kompleksinde, Michelangelo’nun muhteşem freskleri ile süslü oldukça görkemli bir yapı. Papa IV. Sixtus için, 1477 ile 1483 yılları arasında yaptırılan, papanın resmi ikametgâhı ve papalık seçimlerinin de yapıldığı mekân. Şapelin duvarlarında İncil’de anlatılan sahnelerin betimlemeleri, papaların portreleri ve Botticelli, Pinturicchio, Perugino, Ghirlandaio ve Signorelli gibi 15. yüzyılın ünlü İtalyan Rönesans ressamlarının eserleri yer alıyor. Bunların en önemlisi ise Michelangelo’nun ünlü “Adem’in Yaratılışı” ve “Kıyamet Günü” fresklerinin de bulunduğu sahneler.

Vatikan Bahçeleri, Vatikan Şehrinin güneyi ve kuzeybatısında bulunuyor. Be bu minik ülkenin yarısından fazlasını kaplayan bahçe içerisinde, park ve Vatikan Radyosu gibi binalar yer alıyor. Papaların dinlence yerleri olan bahçelerin bakımı 27 bahçıvan tarafından yapılıyor. Rönesans ile Barok dönemlerinde kurulan, birçok çeşme ve heykelle bezenen büyük bitki çeşitliliğine sahip olan bahçeler biyotop olarak nitelendiriliyor.

Gezi-Rehberi-LineTrevi Çeşmesi 

Roma Gezilecek Trevi Cesmesi

Aşk Çeşmesi olarak da bilinen Trevi Çeşmesi (Fontana di Trevi), 1732 yılında Papa XII. Clement tarafından Heykeltıraş Nicola Salvi’ye yaptırılmış dünyanın en ünlü çeşmelerinden biri. La Dolce Vita, Lizzie McGuire gibi birçok filme de ev sahipliği yapmış.

Üç yolun kavşağına yapıldığı için Trevi olarak adlandırılan çeşmenin ismi, İtalyanca “üç yol” anlamındaki “trevi”den geliyor. Klasik ve barok stilde tasarlanan çeşmenin özelliği havuzunun şahane heykellerle süslü oluşu. Çeşmenin üzerinde bulunan temel figür olan Poseidon’un solunda Ceres (Demeter) ve sağında Salus (Hygieia) ile çeşmeye adı verilen iyi kalpli bakire kız bulunuyor.

Mimari yapı ve heykellerin zarif biçimde kaynaştığı Trevi’nin bir diğer özelliği ise ziyaretçilerin dilek dileyip bozuk para atması. İnanışa göre kim dilek diler ve sağ eli ile sol omzunun üzerinden çeşmeye bozuk para atarsa o kişinin dileği gerçekleşir ve Roma’ya tekrar gelirmiş.

Gezi-Rehberi-Line

Santa Maria Maggiore Bazilikası

Roma Gezilecek Yerler Santa Maria Bazilikasi

Bakire Meryem’e adanan en büyük kilise olan Santa Maria Maggiore (Basilica di Santa Maria Maggiore), 4. yüzyılda Bakire Meryem’in rüyasında kendisine görünmesinden sonra Papa Liberus tarafından yaptırılmış.

Farklı mimari tarzların bir arada kullanıldığı, altın, mozaik ve mermerlerle süslü, ihtişamlı bir yapı olan Santa Maria Maggiore’un ince işçiliği de oldukça etkileyici. Ancak en etkileyici yanı kilisenin tepesinde yer alan piramit şeklinde olan ve Romanesk çan kulesi.

Gezi-Rehberi-Line

Venezia Meydanı

Roma Gezilecek Venezia Meydani

Venedik Meydanı anlamına gelen Piazza Venezia, kuzeyinde Termini İstasyonu, Vatikan ve Pantheon’un, güneyinde ise Kolezyum’un bulunduğu, Vittorio Emanuele II Anıtı ile Roma’nın en güzel meydanlarından biri.

Özellikle geceleri ışıklandırmalar eşliğinde ayrı bir cazibeye sahip olan meydana gece turlarıyla turist grupları geliyor. Toplu taşıma araçlarının yarıdan fazlasının geçtiği, önemli bir kavşak noktası olan Piazza Venezia, Roma’nın belki de en merkezi alanı. Hem Antik Roma’ya hem de Vatikan’a yakın olan meydanın hemen karşısında ise şehrin ünlü alışveriş caddelerinden biri olan Videal Corso yer alıyor.

Gezi-Rehberi-Line

Spagna Meydanı ve İspanyol Merdivenleri

Roma Gezilecek Yerler Spagna Meydani

İspanyol Meydanı anlamına gelen Piazza di Spagna, adını İspanyol Elçiliği ve dillere destan İspanyol Merdivenlerine sahip olmasından alıyor. Oldukça popüler ve kalabalık olan bu meydanda merdivenlerin yanı sıra, Trinita dei Monti Kilisesi ile Fontana della Barcaccia çeşmesi yer alıyor.

İspanyol Merdivenleri, 1723-1726 yılları arasında Francesco De Sanctis tarafından Trinita dei Monti Kilisesi’ne meydandan ulaşım sağlamak amacıyla yapılmış. Avrupa’nın en uzunu ve en geniş merdivenleri olarak ün salan merdivenler 138 basamaktan oluşan merdiven seti, özellikle gençlerin Roma’daki en gözde mekânı. Merdivenlerin alt kısmında ise kayık şeklindeki Fontana della Barcaccia çeşmesi yer alıyor.

Fontana della Barcaccia, Eski Gemi Çeşmesi anlamına geliyor ve İspanyol merdivenlerinin hemen altında bulunan Barok tarzında, 1627’de Pietro Bernini ve oğlu Gian Lorenzo Bernini tarafından tamamlanmış bir çeşme. Çeşme ismini yarı batmış gemi şeklinden ve bazı kısımlarından su fışkırtmasından alıyor.

Gezi-Rehberi-Line

Piazza Barberini

Roma Gezilecek Yerler Piazza Barberini

Barberini Meydanı, ünlü Via Veneto’ya yakın barok mimariye sahip görülesi bir meydan. Bernini’nin enfes çeşmesi Tritone de meydanın tam ortasında yer alıyor. Piazza Barberini’deki 17. yy’da Bernini tarafından yapılan Triton Çeşmesi, deniz kabuğundan yükselen suyu ile, ebedi yarı insan yarı balık heykelin her an canlanıp ziyaretçileri selamlayacağı hissini yaratıyor.

Gezi-Rehberi-Line

Pantheon

Roma Gezilecek Yerler Pantheon

Yunanca “Tüm Tanrıların Tapınağı” anlamına gelen Pantheon, antik Roma’nın tüm tanrıları için tapınak olarak inşa edilen bir yapı. Marcus Agrippa tarafından MÖ. 27’de yaptırılan ve İmparator Hadrianus’un MS. 126’da yeniden inşa ettiren Panteon, MS. 7. yüzyıldan beri kilise görevi görüyor.

Antik Roma’dan günümüze kalan en iyi korunmuş yapı olan Pantheon’un en dikkat çekici özelliği, mimarisi ile bir mühendislik harikası oluşu. Kubbesinin yüksekliği 43 metrelik çapıyla eşit olan yapının tepesinde daire biçiminde bulunan bir boşluktan içeri yağmur damlaları giriyor. Bir pagan tapınağı olarak inşa edilmiş olsa da kiliseye dönüştürülmesinin ardından heykelleri tahrip edilen Pantheon’da Victor Emmanuel II ve Umberto I ile sanatçı Rafael’in mezarları da yer alıyor.

Gezi-Rehberi-Line

Sant’Angelo Kalesi, Tiber Nehri

Roma Gezilecek Yerler Sant Angelo KalesiRoma’nın önemli tarihi yapılarından biri olan Castel Sant Angelo (Castel Sant’Angelo), efsaneye göre baş melek Mikail kılıcını kınına sokarken mozolenin üzerinde görünerek ve o yıllardaki büyük veba salgınını sona erdirmiş. Adının verildiği kalede Mikail’in iki heykeli bulunuyor. Kale aynı zamanda Melekler ve Şeytanlar filminin de geçtiği mekân.

Vatikan Sarayı’na dek uzanan gizli geçişlerin bulunduğu ve papanın tehlike anında kaçış güzergâhı olarak inşa edildiği söylenen kale Ortaçağda bir dönem hapishane olarak da kullanılmış. 58 odadan oluşan ve Tiber Nehri kıyısına kurulan bu kale zamanında Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan’ın da sürgün geçirdiği yılların bir kısmına ev sahipliği yapmış.

Gezi-Rehberi-Line

Navona Meydanı

Roma Gezilecek Yerler Navona Meydani

Kendinizi adeta bir panayırda hissedeceğiniz, Roma’nın en güzel ve en canlı meydanlarından biri Navona Meydanı (Piazza Navona), aynı zamanda şehrin kalbi sayılır. Buram buram tarih kokan bu meydan barok tarzının bir başyapıtı., İtalyan sanatçı ve mimar Gian Lorenzo Bernini’nin dünyanın dört büyük ırmağı Nil, Rio de la Plata, Ganj ve Tuna’dan ilham alarak tasarladığı şaheser Fontana dei Quattro Fiumi çeşmesi meydanın en göz alıcı yer. Şehrin tam göbeğinde yer alan bu meydanda gece de gündüz de oldukça renkli, hareketli ve cıvıl cıvıl yaşanıyor. Şehrin tam göbeğinde yer alan bu meydanda gece de gündüz de oldukça renkli, hareketli ve cıvıl cıvıl yaşanıyor.

Gezi-Rehberi-Line

Campo Dei Fiori Meydanı

Roma Gezilecek Fiori Meydani

Campo Dei Fiori, Navona Meydanının birkaç sokak güneyinde yer alan, 24 saat canlı bir meydan. Roma’nın en güzel meydanı olarak geçen bu kare şeklinde meydanda Roma’nın en büyük sokak pazarı kuruluyor. Pazar günleri hariç her gün 08.00-14.00 saatleri arasında kurulan Campo de’Fiori’de, meyve, sebze, balık, peynir, makarna, baharat gibi çok çeşitli gıda ürünlerinin tezgâhları bulunuyor. Meydanda yer alan filozof Giordano Bruno Heykeli’nin hikâyesi ise, evrenin merkezinde güneşin yer aldığını iddia ettiğinde, ne yazık ki engizisyonun kararıyla Campo de’ Fiori’de diri diri yakılmış olması.

Gezi-Rehberi-Line

Popolo Meydanı

Roma Gezilecek Yerler Piazza Popolo

Avrupa’nın en güzel meydanları arasında gösterilen, Roma’nın en büyük meydanlarından Popolo Meydanı (Piazza del Popolo) şehrin kuzey girişinde yer alıyor. Adını Santa Maria del Popolo Bazilikası‘ndan alan meydan, “Halk Meydanı” anlamına geliyor.Piazza del Popolo Meydanı’nın ortasında yer alan ve bir Rönesans yapısı olan Santa Maria del Popolo (Basilica of Santa Maria del Popolo), bölgede gezindiğine inanılan Neron’un hayaletinden kurtulmak amacıyla yapılmış. Mimar Giuseppe Valadier’in tasarladığı meydanın ortasında MÖ. 13. Yüzyıl dönemine ait olan ve Roma’nın en büyük obeliski bulunuyor.  Meydanı Neptün Çeşmesi ve Obelisk Çeşmesi süslüyor.

Gezi-Rehberi-Line

Vittorio Emanuele II Anıtı, Venezia Meydanı

Roma Gezilecek Yerler Vittorio Emanuele II Aniti

Venezia Meydanı ve Capitoline Tepesi arasında yer alan ve “Ulusun Mihrabı” anlamına gelen Vittorio Emanuele II Anıtı, 1985 – 1911 yılları arasında Giuseppe Sacconi tarafından İtalya Krallığı’nın ilk kralı olan II. Vittorio Emanuele’yi onurlandırmak için yapılmış. Saf beyaz mermerden yapılan ve devasa boyutlardaki görkemli merdivenlere ve heykellere sahip olan anıtın uzun corinthian sütunları, at üstündeki Vittorio Emanuele heykeli, sağ ve sol üst köşelerde ise tanrıça Victoria’nın üstünde olduğu dört at heykeli bulunuyor.

Gezi-Rehberi-Line

Villa Borghese

Roma Gezilecek Yerler Villa Borghese

Huzurlu, rahatlatıcı, mutluluk verici devasa bir park olan Villa Borghese (Borghese Bahçeleri), kazları martıları, meşe ağaçları papağanları, gölleri, koruları yürüyüş yolları, çeşmeleri ve heykelleriyle şehrin ortasında hayat dolu bir park. Bir sanat galerisi olan Galleria Borghese’in de içerisinde yer aldığı parkta bulunan pek çok bölümden en dikkat çekici olanı ise Pincio Bahçeleri. Parkın içinde Galleria Borghese’den başka bir iki müze, tiyatro, anıtlar ve hayvanat bahçesi de bulunuyor.

Gezi-Rehberi-Line

San Giovanni in Laterano Kilisesi, San Giovanni Meydanı

Roma Gezilecek Yerler San Giovanni in Laterano Kilisesi

Roma’nın en eski ve Roma Katolik dünyasının ana kiliselerinden biri olarak kabul edilen San Giovanni in Laterano Kilisesi, 4. yüzyılın başlarında Constantinues tarafından inşa edilmiş. Yangınlar yüzünde tarih boyunca çok defa tadilat gören Barok kilise, bir dönemin resmi papalık ikametgâhı olarak kullanılmış.

Gezi-Rehberi-Line

St. Paul Bazilikası

Roma Gezilecek Yerler St Paul Bazilikasi

Roma’nın ikinci büyük kilisesi olan St. Paul Bazilikası (San Paolo Fuori le Mura), San Paolo Meydanında (Piazzale San Paolo) Constantinus tarafından 4. yüzyılda Aziz Paulus’un gömüldüğü yere yaptırılmış.

846’ya kadar 400 yıl boyunca Avrupa’nın en büyük kilisesi olan yapı Roma şehir merkezinin biraz dışında yer alıyor. San Paolo Fuori le Mura’nın revakları Roma’dakilerin en güzeli olarak kabul ediliyor. 

Gezi-Rehberi-Line

Trastevere

Roma Gezilecek Yerler Trastevere

İsmini Tiber Nehrinin diğer tarafında olması konumundan alan ve Roma şehir merkezinden bu nehirle ayrılan Trastevere Bölgesi, Vatikan’ın güneyinde yer alıyor. Nehrin diğer tarafına geçenlerin hayran kaldıkları, şahane yerel pizza ve pastaları, şarapları, birbirinden şirin kafeleri, mikro birahanelerle dolu Arnavut kaldırımlı sokakları, sarmaşık kaplı tavernalarıyla hem bohem hem de oldukça estetik bir semt.

Labirent gibi dar sokakları, renkli evleri, taş sokakları ve yaşam enerjisiyle sizi içine çekecek olan Trastevere’nin Santa Maria isimli küçük bir meydanı bulunuyor. Roma’daki en eski kiliselerden biri Santa Maria Kilisesi ve Gianicolo Tepesi gezilecek yerler arasında.

Roma’da gezilecek yerler listesini yüze tamamlamak mümkün. Yukarıdaki Roma rehberinde kısıtlı zamanda planlanan Roma gezisinde görülmesi gereken en önemlileri sıralandı. Hiçbir şey bilmiyorsanız dahi Roma sokaklarında rastgele dolaşsanız dahi sizi büyüleyecek zengin tarihi birikime şahit olmak mümkün.

PAYLAŞ
Önceki makaleGölcük Gölü Nerede Nasıl Gidilir
Sonraki makalePrag Gezilecek Yerler

Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşık birisi. Aslında veteriner hekim, bilgi yönetimi okudu, marka yönetimi üzerine MBA yaptı. 14 yıl çalıştığı şirketiyle yolları ayrılınca, hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gitti. 22 ay boyunca Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat etti.

2 YORUMLAR

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here