Hakkında ne söylense eksik kalacak bir Avrupa kenti olan Roma, İtalya’nın başkenti. Ölümsüz Şehir, Dünyanın Başkenti ve Âşıklar Şehri olarak da anılan; antik dönemden bu yana 3.000 yıllık tarihiyle, yalnızca Avrupa’nın değil dünyanın da merkezi olmuş şehirlerden biri.

Roma İmparatorluğuna başkentlik yapmış Roma, Rönesans’ın merkezindeki konumu, Avrupa kültürünün oluşumundaki etkin rolü ve sınırları içerisindeki Vatikan’ın Katolik mezhebinin yönetim merkezi oluşu dolayısıyla ayrı bir öneme sahip.

Roma-Travel-Guide

Taşıyla toprağıyla tam bir açık hava müzesini andıran şehir, birçok farklı yüze sahip: Mutfağı, dünyaca ünlü moda tasarımı markaları, tarihi, mimarisi, müzeleri, kültürü ve sanatıyla Avrupa’nın en canlı şehirlerinden biri.

Roma Tarihi

İlk yerleşimin MÖ. 1000’lerde başladığı Roma, Tiber ve Aniane Nehirleri arasında yer alan bölgede, efsaneye göre MÖ. 753 yılında kurulmuş. Adını ise kenti kuran iki kardeş olan Romulus ve Romus’tan aldığı söyleniyor. Bu efsaneye göre dişi bir kurt, Amulius tarafından Tiber Nehrine bırakılan çocukları mağarasına götürerek, onları kendi sütüyle beslemiş. Roma’nın sembolü olarak şehrin hemen her yerinde iki küçük çocuğu emziren dişi kurt heykellerinin hikâyesi buradan geliyor.

Roma’nın İtalyan Milli Birliğine katılmasıyla 1861’de birleşik devlet olan İtalya, 1946’da yapılan bir halk referandumuyla İtalya Cumhuriyeti ilan edilmiş. İtalya’nın en önemli şehri olan Roma’nın tüm Avrupa’yı etkileyen kültürel ve tarihi mirasını görmek için gezinize Antik Roma’dan başlamak iyi bir seçenek olabilir.

Roma Gezi Rehberi

Roma gezi rotanız onu nasıl hatırlamak istediğinize bağlı: İster Antik Roma kalıntılarını inceleyin, ister Kutsal Vatikan’ı görün, isterseniz şehrin tarih kokan daracık sokaklarında İtalyan lezzetlerini deneyin ya da ünlü tasarımların bulunduğu butiklerden alışveriş yapın… Ne yaparsanız yapın bilin ki Roma sürprizleriyle sizi şaşırtmaya devam edecek.

Roma Gezilecek Yerler

Roma’da gezilecek yerleri Antik Roma, Vatikan Şehri ve meydanlar, çeşmeler ve parklardan oluşan Roma Kent Merkezi olarak üç bölümde incelemek mümkün.

Daha fazla bilgi: 72 Saate Roma Gezisi

Antik Roma Gezilecek ve Görülecek Yerler

1. Kolezyum 

Roma Gezi Rehberi Kolezyum

Roma’nın simgesi olan Kolezyum (Colosseo), gladyatörlerin birbirleriyle ya da vahşi hayvanlarla dövüştürüldüğü Roma İmparatorluğu sınırlarındaki en büyük amfiteatr olma özelliğini gösteriyor. Yapımı MS. 80’de tamamlanan ve 50 bin kişi kapasiteli Kolezyumda oturma düzeni Romalıların sosyal sınıflarına göre belirleniyormuş.

2. Roman Forum

Roma Gezi Rehberi Forum

Palatino ve Capitolino Tepeleri arasında yer alan Roma Forumu (Foro Romano), eski Roma medeniyetinin çevresinde geliştiği ve Roma İmparatorluğunun yönetildiği merkez. Siyaset, ekonomi, din ve hukuk işlerinin yürütüldüğü alanda pek çok kamu binası ve tapınak gibi kalıntılar bulunuyor. Septimius Severus Zafer Takı, Vesta Tapınağı ve Vesta Bakireleri Evi, Curia, Kastor ve Polluks Tapınağı, Titus Zafer Takı, Maxentius ve Constantinus Bazilikası, Vespasianus Tapınağı, Satürn Tapınağı, Antoninus ve Faustina Tapınağı, forumda yer alan önemli bölümler arasında. Giriş ücretsiz.

3. Palatino Tepesi

Roma Gezi Rehber Palatino

Roma Forumu manzaralı Palatino Tepesi, Roma mitolojisinin baş aktörleri olan ve şehrin kurucuları olduğuna inanılan Romulus ve Remus’un hayatta kaldıkları tepe. Aynı zamanda Roma şehrinin üzerine kurulduğu yedi tepeden biri olan Palatino Tepesinde Augustus, Tiberius ve Domitian saraylarının kalıntıları bulunuyor. Giriş ücreti 18 Avro (Kolezyum için Roma Pass kullandıysanız 24 saat içerisinde ücretsiz.)

4. Pantheon

Roma Gezi Rehber Pantheon

Antik Roma’dan günümüze kalan en iyi korunmuş eser olan Pantheon, pagan tapınağı olarak inşa edilmiş fakat MS. 7. yüzyıldan beri kilise olarak kullanılmış bir yapı. Pantheon’un en dikkat çekici özelliği ise mimari özellikleri ile bir mühendislik harikası oluşu. Pantheon’a giriş ücretsiz.

 

5. Sant’ Angelo Kalesi

Roma Gezi Rehberi Castel Sant Angelo

Tarihte hapishane, zindan ve bir işkence merkezi olarak da kullanılan Sant’ Angelo Kalesi (Castel Sant’ Angelo), yapımı 139’da tamamlanan bir yapı. Freskleriyle öne çıkan dördüncü katı ve panoramik Roma manzarası görülmeli.

 

6. Vatikan Şehri

Roma Gezi Rehber Vatikan

Hristiyanlığın kutsal şehri olan Vatikan, 1929 yılındaki Laterno Antlaşması’yla bağımsızlığını ilan etmiş ve papaların ikamet yeri olarak bir devlet olarak tanınmış. 1000 kişi nüfuslu Katolik mezhebinin merkezi Vatikan, turist akınına uğrayan, heykelleri, anıtları, tabloları ve freskleriyle gerçek bir açık hava müzesi. Vatikan şehrinde görülmesi gereken yerler, Aziz Petrus Meydanı, Aziz Petrus Bazilikası, Vatikan Müzeleri (Sistine Şapeli), Sant’Angelo Kalesi ve Vatikan Bahçelerinden oluşuyor. Vatikan’a giriş için vize veya pasaport gerekmiyor.

1. San Pietro Meydanı

Roma Gezi Rehber San Pietro

Vatikan’ın merkezi olan San Pietro Meydanı, mimar Bernini’nin yapımını 1667’de tamamladığı oldukça ihtişamlı bir meydan. Meydanı çevreleyen 284 adet sütunun üzerinde ise 140 tane aziz heykeli yer alıyor. Sütunların arasında kalan elips şeklindeki alanda ise Mısır’dan getirilen 26 m yüksekliğindeki obelisk bulunuyor.

2. San Pietro Bazilikası

Roma Gezi Rehber San Pietro Bazilikasi

Dünyanın en büyük Katolik Kilisesi olan San Pietro Bazilikası, aynı zamanda 60 bin kişilik kapasitesiyle dünyanın da en büyük kilisesi. Bazilikanın en değerli eserlerinden biri Rönesans sanatçısı Michelangelo’nun ünlü La Pietà’sı, Bernini’nin 1623-1633 yılları arasında yaptığı ünlü Baldacchino’su ve Sala di Costantino, Stanza di Eliodoro, Stanza della Segnatura ve Stanza dell’incendio del Borgo isimleriyle bilinen Rafael Odaları.

3. Sistine Şapeli (Capella Sistine)

Roma Gezi Rehber Sistine Sapeli

Michalengelo’nun 1508 ile 1512 yılları arasında yaptığı fresklerin simgesi olduğu Sistine Şapeli’nin, tavanı ve duvarları boydan boya İncil’deki bölümlerin anlatımlarıyla süslü.

 

Dikkat ettiğinizde Roma sokaklarının piazzas denen tek bir meydana çıktığını görüyorsunuz. Piazzas’lar sahip oldukları şahane mimari özellikler nedeniyle turistlerin ilgi odağı. Bernini tarafından yapılmış garip bir fil heykelinin bulunduğu Piazza della Minerva’yı ve İtalyan hükumetinin toplandığı yer olan Piazza Colonna’yı ziyaret edin.

Roma Gezilecek Diğer Yerler

7. Venezia Meydanı 

Roma Gezi Rehber Venezia Meydani

Hem Antik Roma’ya hem de Vatikan’a yakın, şehrin ulaşım ağının da ana duraklarından birisi olan Venezia Meydanı’nda (Piazza Venezia), Vittoriano II Anıtı ve Venezia Sarayı bulunuyor. Sarayı 09:30 ile 18:00 saatleri arasında gezebilirsiniz.

8. Capitolino Tepesi 

Roma Gezi Rehberi, Capitolino Tepesi

Vittoriano II Anıtı ile Roma Forumu arasında kalan alanda, Roma’yı oluşturan 7 tepeden en küçüğü olan Capitolino Tepesi (Capitolino), Capitolino, Campidoglio Meydanı ve meydanın etrafındaki Senatorio, Palazzo dei Conservatori ve Nuovo Saraylarından oluşuyor. Ayrıca meydanın tam ortasında Marcus Aurelius heykelinin bir replikası bulunuyor. Capitolino Tepesinde Capitolino Müzeleri olarak adlandırılan pek çok müze yer alıyor.

9. Spagna Meydanı ve İspanyol Merdivenleri

Roma Gezi Rehber Ispanyol Meydani

Lüks butiklerin etrafını çevrelediği Spagna Meydanı (Piazza di Spagna) ile Trinità dei Monti Kilisesinin bulunduğu Piazza Trinità dei Monti’yi birleştiren merdiven setleri, İspanyol Merdivenleri olarak biliniyor. Avrupa’nın en uzunu ve en geniş merdivenleri olarak bilinen Piazza di Spagna’da, merdivenlerin başlangıç noktasındaki 1627 tarihli, barok La Fontana della Barcaccia çeşmesi de görülmeye değer bir başka eser.

10. Trevi Çeşmesi 

Roma Gezi Rehber Trevi Cesmesi

Aşk Çeşmesi olarak da adlandırılan Trevi Çeşmesi (Fontana di Trevi), Roma’yla özdeşleşen çeşmeye bozuk para atma geleneğinin hayata geçirildiği yer. Roma’yı tekrar ziyaret etmek isterseniz, bozuk parayı sağ elinizle sol omzunuzun üzerinden Trevi Çeşmesine atmanızın yeterli olduğuna inanılıyor. İlginç olansa çeşmeye atılan günlük paranın yaklaşık 3.000 Avro olması!

11. Navona Meydanı 

Roma Gezi Rehber Piazza Navona

Piazza Navona’nın ortasında Gian Lorenzo Bernini’nin Fontana dei Quattro Fiumi (Dört Nehir Çeşmesi)’si yer alıyor. Meydanda bulunan bir diğer görülesi yapı ise 17. yüzyıl tarihli Sant’Agnese in Agone kilisesi. Navona Meydanı (Piazza Navona) ise bir açık hava sahnesi olarak, sokak sanatçılarının eğlenceli şovlarına da ev sahipliği yapıyor.

12. Campo de’ Fiori Meydanı

Roma Gezi Rehber Campo de Fiori

Orta Çağ’da çiçeklerle kaplı bir ova olan Campo de’ Fiori, bu yüzden “çiçekler tarlası” ismini almış. Burası aynı zamanda Roma’nın en ünlü sokak pazarının da kurulduğu meydan.

13. Gerçeğin Ağzı Heykeli

Roma Gezi Rehber Gercegin Agzi Heykeli

Birinci yüzyıl tarihli bir Antik Roma çeşmesinin parçası olduğu varsayılan Bocca della Verità, 17. yüzyılda Santa Maria in Cosmedin Bazilikasına yerleştirilmiş. Olağanüstü güçleri olduğuna inanılan heykelin ağzına parmağını sokup yalan söyleyenlerin parmağı, heykel tarafından ısırılıyormuş. Denemesi bedava!

14. Trastevere

Roma Gezi Rehber Trastevere

Tiber Nehrinin diğer tarafında bulunan Trastevere, Arnavut kaldırımları, yöresel yemek sunan restoranları, birbirinden şirin kafeleri ve yerel halkının sıcaklığıyla eski Roma yaşamını yansıtan; diğer yandan da kitap kafeleri, entelektüel ortamları ve butikleriyle son derece havalı ve turistik bir bölge. Pazar günü yolunuz düşerse bitpazarı tezgâhlarını karıştırmadan dönmeyin!

Roma’ya nasıl gidilir

Türk Hava Yolları, Alitalia Hava Yolları ve Pegasus Havayolları ile İstanbul’dan direkt 2.5 saatlik bir seyahat sonunda Roma’ya ulaşıyorsunuz.

Daha fazla bilgi: Roma Ulaşım Rehberi 

Havalimanı ve Ulaşım

Leonardo da Vinci / Fiumicino Uluslararası Havaalanı; Roma şehir merkezine 35 km uzaklıkta olan Leonardo da Vinci Havaalanı’ndan her 30 dakikada bir Termini İstasyonuna giden ve yaklaşık 25 dakika süren ekspres trenler bulunuyor. Bunun dışında metro, shuttle, taksi, otobüs ve kiralık araçları kullanmanız da mümkün.

Roma Ciampino Havaalanı; Eğer düşük bütçeli havayolu şirketleri Ryanair, Wizz Air, EasyJet ile uçuyorsanız şehir merkezine 15 km mesafede olan Ciampino Havalimanı’na iniyorsunuz. Havalimanından kalkan bir otobüs, metronun A hattına bağlanıyor ve o da sizi yaklaşık 30 dakikada Termini İstasyonuna götürüyor.

Roma Şehir içi Ulaşım 

Roma, her bütçeye sahip ziyaretçisine mutluluk dağıtabilen bir şehir. Kent lüks araçlarla gezilebildiği gibi toplu taşımayla gezmeye da olanak sağlıyor. Roma, 3 milyonluk nüfusuyla İtalya’nın en büyük kenti ve yılın 4 mevsimi turist aldığı da hesaba katılırsa metro şehir içi ulaşımda hayati. Metronun kenti kuzey-güney, batı-doğu ekseninde kesen, kırmızı-mavi hatları mevcut. Ayrıca görmeniz gereken pek çok noktada durakları bulunuyor.

Otobüs ve tramvay da kolaylığı ve ucuzluğu bakımından şehir içi ulaşımda tercih edilebilir, fakat trafiğin yoğun olduğu saatler dikkate alınmalı. Bunların dışında hem keyifli hem de kolay olan hop on-hop off otobüsleriyle de istediğiniz yere ulaşım mümkün.

Roma Pass yani passkart ise tüm metro, otobüs ve tramvaylardan sınırsız faydalanmanızı ve bazı müzelere ücretsiz ya da indirimli girmenizi sağlıyor.

Roma yeme ve içme

Roma Gezi Rehber Yeme Icme

Coğrafi konumu itibariyle Akdeniz iklimine sahip İtalyan mutfağı, dünyanın en zengin ve sağlıklı mutfaklarından biri, geçmişi ise MÖ 4. yüzyıla kadar uzanıyor. Peynir, şarap, pizza, zeytinyağı, espresso, makarna, et, balık, sebze çeşitleri ve vejetaryen menüleriyle her bütçeye uygun seçenek sunuyor. Lüks restoranlardan trattorie, rosticceria ve pizzeria’lara, ev yemeği yapan küçük aile restoranlarında yerel lezzetlere kadar yelpaze oldukça geniş.

İtalyan mutfağının dünyaca ünlü peynirleri gorgonzola, mozzarella, parmesan, ricotta; tatlıları tiramisu, gelato, Zuppa Inglese; pizzaları pizza marinara ve pizza margherita; makarnaları spaghetti, tagliatelle, penne, fettuccine, pappardelle, fusilli, lasagne, maccheroni, farfalle ve orecchiette, alfredo, pesto, bolognese…

Bunlara her kalitedeki şaraplarını ve espresso çeşitlerini de ekleyelim. Hem yeme hem de pişirme konusunda tam bir yemek aşığı olan İtalyanların pizzasını, makarnasını, cappuccinosunu ve gelatosunu mutlaka deneyin.

Roma alışveriş

İtalya’da alışveriş dendiğinde aklınıza Milan geliyor değil mi? Ancak Roma da size muhteşem alışveriş deneyimini yaşatmaktan geri kalmıyor. Roma’da bütçenize göre en ünlü tekstil ve tasarım markalarından, antika eşyalara, el sanatlarından, yiyecek ve şaraba, orijinal ürünlerden, ikinci el eşya dükkânlarına, Roma Futbol Kulübü’nün forma, atkı, şapka gibi taraftar ürünlerinden, pahalı mücevher ve taklit aksesuarlara, minik biblo, magnet ve kartpostallara kadar her türlü hediyelik eşya almanız mümkün.

Roma Gezi Rehber Alis Veris

Özellikle sokak pazarlarında orijinal ürünler bulabileceğiniz gibi pazarlık imkânınız da oluyor. Rönesans ve Barok heykelcikleri, antika ürünler ve el yapımı seramikleri gayet uygun fiyata bulabiliyorsunuz. Roma ayrıca konsept mağazalarıyla da övünüyor.

Daha fazla bilgi: Roma Alışveriş Rehberi

Bunun dışında Roma’da alışveriş deyince akla ilk gelen yerler Via del Corso, Piazza del Popolo ile Piazza Venezia arasındaki caddeler. İspanyol Merdivenlerinden, Via Dei Condotti’ye doğru yürüdüğünüzde kişiye özel dikim yapan lüks butiklerden Gucci ve Prada’ya birçok ünlü markayı bulabileceğiniz mağazalar bulunuyor. Fiyatlar Londra ve Paris’e göre daha uygun ve hemen hepsini burada da bulabiliyorsunuz.

Antika alışverişi içinse sıklıkla tercih edilen Via del Governo Vecchio. Grand Magazini denen alışveriş merkezlerinden Euroma2, bit pazarlarından da Porta Portese iyi bir tercih olabilir. Geleneksel İtalyan yiyecekleri satan ve Alimentari denen dükkânlardan, Pecorino Romano peyniri, Parma janbonu, sızma zeytinyağı, kurutulmuş porçini mantarı ve İtalyan kahvesi alabilirsiniz. Şarabı unutmayın!

Roma Gezi Rehber Roma

Roma Otelleri

Her yıl, her mevsim milyonlarca turist ağırlayan Roma’nın her bölgesinde ve her bütçede 1 ila 5 arası yıldızlandırılan yüzlerce otel seçeneği var. Otellerin birçoğu Kolezyum ve Forum civarında ve Via Cavour’un üzeri ile bu caddenin ara sokaklarında sıralanmış durumda. Bununla birlikte, şehir merkezinden uzaklığından dolayı havaalanı civarlarında da çeşitli konaklama seçenekleri mevcut. Dilerseniz hostel veya kiralık evlerde de kalabiliyorsunuz.

En çok tercih edilen bölge ise Termini ve çevresi. Havaalanı, metro, otobüslere yakınlığı ile görülecek yerlere olan mesafesi düşünüldüğünde gayet makul. Nisan ile Ekim ayları arasındaki zaman diliminin turist yoğunluğu bakımından yüksek olduğunu da hatırlatalım.

3 YORUMLAR

    • Avrupa’ya gideceklere ilk önerdiğim şehir. En az 3 gün ayırmak ve ağır ağır gezmek şart tabi. Yoksa tarihi güzellikler insanı sıkmaya başlayabilir (ben hariç).

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here