Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi, Ankara’nın ilk ve tek sanayi müzesi. Müze ulaşım, sanayi ve iletişim tarihine adanmış olmakla birlikte, koleksiyonda Ankara ve Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili objelere de yer verilmiş. Ankara Kalesi’nin girişindeki ihtişamlı binada sergilenmekte olan koleksiyon, minyatür modellerden başka sandal ve arabalar gibi birebir ölçülerde objeleri de kapsıyor. Ankara gezilecek yerler listenizde bulunsun.

Çengelhan, Kanunî Sultan Süleyman döneminde,  Mihrimah Sultan’ın eşi Damat Rüstem Paşa tarafından 1522–1523 yıllarında yaptırılmıştır. Beş yüz yıla yakın bir süre önce inşa edilmesine rağmen günümüze kadar ayakta kalabilen Çengelhan, Ankara’nın Hanlar Bölgesi’nde özgünlüğünü bugüne kadar koruyabilen ender yapılardandır.

rahmi koc muzesi ankara

Çengelhan, tipik bir  Anadolu kervansarayı, başka bir deyişle avlusunda pazaryeri bulunan bir otel, olarak inşa edilmiştir. 16. ve 17. yüzyıllarda uluslararası bir sanayi ve ticaret merkezine dönüşen Ankara’nın başlıca hanları arasında yer almıştır.

Müze binası evrensel cazibesi, romantik, tarihi ve keyifli atmosferiyle görülmeye değerdir: İnsanoğlunun yaratıcılığı ve çalışkanlığı ile bezenmiş, yetenekli mühendisler ve zanaatçılar tarafından yapılmış objeler muhteşem güzellikler sunmaktadır.

Müze ziyareti esnasında Çengelhan Divan Brasserie veya Café’de mola verebilirsiniz. Müze içerisinde konumlanmış farklı ve keyifli ambiyansı ile Çengelhan Divan Brasserie ve Café, pazartesi günleri dışında her gün geç saatlere kadar misafirlerin hizmetine açık.

Müze Mağazası

Müze ve çevresi ile ilgili birçok hediyelik eşya, resepsiyonun karşısındaki dükkânda satışa sunuluyor. Oyuncak arabalar, kartpostallar ve anahtarlıkların yanısıra, ev için süs eşyaları, nazarlıklar, takılar vb. özenle seçilmiş çeşitli ürünler müze mağazasından satın alınabilir.

Bedesten Dükkânları

Eğer müze mağazasındaki ürünlerden daha fazlasını arıyorsanız, müzemizin girişinde bulunan geleneksel bedesten dükkânlarımızı ziyaret edebilir, el yapımı nadide çiniler ve takılar; halılar, kilimler,Ankara için yazılmış kitaplar gibi pek çok ilgi çekici ürünü bedestende bulabilirsiniz.

Adres:
Çengelhan Rahmi M Koç Müzesi
Sutepe Mahallesi, Depo Sokak No: 1, Altındağ  – Ankara
Tel: (0)312 309 6800, Faks: (0)312 309 1210
Internet: .rmk-museum.org.tr

Rahmi Koç Müzesi açılış kapanış saatleri

Ankara’da gezilecek yeler arasında oldukça ilgi gören müzeyi hafta içi 10:00-17:00, hafta sonu 10:00 – 19:00 saatleri arasında açık, Pazartesi günleri kapalıdır. Ayrıca müze arife ve bayramın ilk günü ziyarete kapalıdır.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here