Ana sayfa Asya Filipinler Dünyanın Yeni 7 Harikalarından Puerto Princesa Yeraltı Nehri

Dünyanın Yeni 7 Harikalarından Puerto Princesa Yeraltı Nehri

1458
0

Dünyanın Yeni 7 Harikası arasında gösterilen Puerto Princesa Yeraltı Nehri, Filipinler’in Palawan Adası’nda yer alıyor. Palawan Adası, plajları, çevresindeki adacıklar, olağanüstü bir sualtı zenginliği ve devasa bir yeşil alana sahip. Sahip olduğu yeşil alanlar sebebiyle ada, aynı zamanda ‘yeşil ada’ olarak da adlandırılıyor.

Palawan Adası, Filipinler’in en popüler rotalarından. Ada iki yıl üst üste Conde Nast Traveler tarafından ‘yeryüzünün en güzel adası’ seçilmiş. Palawan Adası’na, Filipinler’in başkenti Manila’dan direk uçuşlar ile ulaşılabiliyor.

Underground River, Palawan
Yeraltı Nehrinin Girişi

Palawan Adası’nı her yıl milyonlarca kişinin ziyaret etmesinin bir sebebi de, adada yer alan Puerto Princesa Yeraltı Nehri. Puerto Princesa Yeraltı Nehri, UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. Yeraltı Nehri aynı zamanda 2011’de, Halong Koyu, Table Mountain ve Iguazu Şelaleri gibi diğer doğa harikalarıyla beraber Dünyanın Yeni 7 Harikası arasına alınmış.

Yeraltında 8.2 km uzunluğunda uzanan bu nehir, Meksika’nın Yucatan Yarımadası’nda yer alan Cenote Angelita Yeraltı Nehri 2007’de keşfedilinceye dek dünyanın en uzun yeraltı nehri olarak biliniyormuş.

Yerin yüzeyinde değil, yer altındaki mağaranın içinden akıp giden ve sonunda Güney Çin Denizi ile birleşen Puerto Princesa Yeraltı Nehri’nin tarihi 23 milyon yıl öncesine dayanıyor.

Milyon yıllar boyunca kireçtaşı kayalıklarının şekillenmesiyle oluşan sarkıt ve dikitlerin içerisinden geçen nehir, başlı başına bambaşka bir dünya ve zengin bir coğrafya.

Underground River, Palawan

Koruma altındaki mağaranın içerisinde binlerce yarasa, kırlangıç ve karanlıkta yaşayan farklı hayvan türü barınıyor. Nehrin içinden akıp gittiği mağaranın yüksekliği ’kubbe’ ismi verilen bölümde nehirden yeryüzüne kadar 300 metrenin üzerinde yükseliyor.

Puerto Princesa Yeraltı Nehri
Puerto Princesa Yeraltı Nehri

Puerto Princesa Yeraltı Nehri nasıl ziyaret edilir?

Puerto Princesa Yeraltı Nehri, Palawan Adası’nın başkenti Puerto Princesa’nın yaklaşık 80 km kuzeyindeki Sabang Kasabası’ndaki milli park içerisinde yer alıyor. Yeraltı nehrine Puerto Princesa çıkışlı turlar düzenleniyor.

Önceden rezervasyon yapıldığı takdirde, acenteler ziyaretçileri Puerto Princesa’daki otellerinden servisler ile alıyor ve yaklaşık iki saat uzaklıktaki Sabang kasabasına götürüyor. İki saatlik kara yolculuğu sonrasında, yeraltı nehrinin girişine botlar ile gidiliyor ve bu yolculuk da 30 dakika sürüyor.

Puerto Princesa Yeraltı Nehri
Puerto Princesa Yeraltı Nehri

Yeraltı nehrine yalnızca belirli sayıda bot alınıyor ve diğer botlar çıktıkça yenileri giriyor. Mağarada yaşayan yarasalar gündüzleri uykuda oldukları için, rahatsız etmemek amacıyla rehberler içeride anlatım yapmıyor, bunun yerine sesli rehberler dağıtılıyor.

Sıra geldiğinde 8-10 kişilik tekneler sırasıyla içeri giriyor ve inanılmaz etkileyici bir manzara ile karşılaşılıyor. 45 dakika süren ve nehrin 1.5 kilometresini kapsayan tur boyunca rehberler ilgi çekici sarkıt ve dikitleri ufak fenerler yardımıyla aydınlatıyor. Sesli rehber, nehrin üzerinde bot ile ilerlenirken kayalık oluşumlarının şekillerine dikkat çekiyor. Tur boyunca ‘kubbe ya da kilise’ ve ‘pazaryeri’ olarak adlandırılan iki bölümden geçiliyor. Kilise kısmı, 300 metrenin üzerinde yüksekliğe sahip, Meryem Ana gibi dini figürlere benzeyen dikitlerin yer alması sebebiyle bu ismi almış. Pazaryeri olarak isimlendirilen bölümdeki birçok sarkıt ise mısır, patlıcan, muz gibi meyve ve sebzelere benzetilerek eğlenceli bir şekilde anlatılıyor.

Puerto Princesa Yeraltı Nehri
Puerto Princesa Yeraltı Nehri

Tur sonrasında botlar, yeniden 30 dakikalık bir yolculuk sonrasında Sabang’a ulaştırıyor ve Sabang’da verilen yemek arası sonrasında yine minibüsler ile Puerto Princesa’ya dönüş sağlanıyor.

Yeraltı Nehri ziyaretinde dikkat edilmesi gerekenler

Yeraltı nehrine gitmeden önce, acenteler tarafından sağlanan can yeleği ve kaskı takmak gerekiyor. Nehrin karanlık ve sivri olması sebebiyle kask takmak büyük önem taşıyor. Nehir turu esnasında altından geçilen yerleri izlerken ağzın kapalı tutulması gerekiyor. Tavanlarda asılı binlerce yarasa dışkısı bakteri taşıyor olabileceğinden herhangi bir kazaya karşı önlem alınmış oluyor.

Puerto Princesa yeraltı nehri’ne nasıl gidilir

Her gün belirli sayıda ziyaretçi kabul edilen Puerto Princesa Yeraltı Nehri’ne gitmeden birkaç gün önceden acenteler aracılığıyla rezervasyon yaptırmak tavsiye ediliyor.

Acenteler, turu yaklaşık 1800 Peso’ya (yaklaşık 110TL) düzenliyor. Tura, Puerto Princesa’daki otelden Sabang’a ulaşım, giriş ücreti, koruma altında olan nehrin çevre vergisi, öğle yemeği, rehberlik hizmeti ve geri dönüş yolculuğu dahil.

Dileyenler, Sabang kasabasına ulaşımı kendileri sağlayıp, oradaki turizm ofisine giriş ücreti ve çevre vergisini ödeyebiliyor. Puerto Princesa’dan yeraltı nehri turu için tavsiyem Floral Travel. Mail adresleri info.undergroundriver@gmail.com. Gitmeden mutlaka mail atıp rezervasyon yaptırın.

Palawan Underground River
Yeraltı nehri turu mağaradan çıkış

Türkiye’de bir çok havayolu Filipinler’in başkenti manilaya tarifeli seferler düzenliyor. Manila’ya gelip; oradan da yerel havayolları veya AirAsia ile Palawan’ın başkenti Puerto Princesa şehrine gelmek önerim. Singapore Airlines ile Singapur aktarmalı olarak gelip 3 günlük Singapur gezisi sonrası rotadaki Filipinler’e geçilebilir.

Milyonlarca yılda oluşumunu tamamlayan nehir, tam bir doğa harikası. Mağara ve içerisindeki faunayı koruma amacıyla ışıklandırma yapılmamış bu mağaradaki karanlık tur, eşsiz bir deneyim.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here