Procida Adası, İtalya ‘nın Napoli şehrinin 3 km ve en yakın liman olan Pozzuoli’nin ise 10 km açıklarında, binbir çeşit renkleriyle oldukça güzel meşhur bir ada. Yoğunluk olarak Avrupa’da ki en fazla nüfusa sahip. 3 km2’lik alanda tam 10,000 kişi yaşıyor. Marina Corricella ve Vivara gibi medeniyetten nasibini almamış vahalar da bu alana dahil.

Procida Adası

Adanın sakinleri Akdeniz insanının özelliklerini aynen taşıyor: çoğu deniz ticareti yapıyor, geri kalanlar ise ya balıkçı yada yerel sularda ulaşım işinde çalışıyor. Adanın trafiği Napoli körfezindeki tüm bölgelerden çok daha yoğun.

Procida Adası, Napoli

Manzara ve doğal güzellik olarak İtalyanlar burası için Akdeniz mimarisinin en güzel örneklerini bulabileceğinizi söylüyor. Uzun kemerlerli ve yüksek tavanlı folklorik binalar kışın balıkçıların gemilerini tuttukları yerler ve bunları sıkça görebilirsiniz.

Procida Island, Napoli

Evlerin dışında bulunan merdivenler ile üst katlara çıkılabiliyor ve böylece alt kattaki yaşam alanını kısıtlanmamış oluyor. Cephede kullanılan pastel renkler ise denizin koyu maviliğini çok daha güzel yansıtıyor.

Napoli Procida Adası

Bu kadar mükemmel renklere ve manzaralara sahip olan bir kasabanın sanatçılar tarafında çokça tercih edilen bir yer olması şaşırılacak bir durum değil tabiki. Dünya’nın bir çok yerinden ressamlar çalışmak için bu adayı tercih ediyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here