Dünyanın en geniş kale yapısına sahip olma rekorunu elinde bulunduran Prag Kalesi, hem Çek Başbakanı konutu hem de popüler turist mekânlarından biri olma gibi iki ayrı amaca hizmet ediyor. Ayrıca bu muazzam tarihi yapı, ziyaret edilmesi gereken diğer pek çok cazibe merkezini de içerisinde barındırıyor.

Prag Kalesi

Prag Kalesi, Prag, Çek Cumhuriyeti

Prag Kalesi (Prag Castle), bin yıldan fazla bir süredir aynı yerde varlığını sürdürüyor ve pek çok bölgeyi içerisinde barındırıyor. Unesco Dünya Mirasları listesinde yer alan kale yapısının hâkim olduğu alan içerisinde çok çeşitli mimari stilleri, 10. yüzyıldan kalma Roma ve 14. yüzyıldan kalma Gotik mimari tarzında binaları bir arada görmek mümkün.

Tarihî süreç içerisinde kale ve etrafı oldukça kapsamlı tamir ve onarımlardan geçmiş. Kale alanı St. Vitus Katedrali, Royal Palace, St. George’s Basilica ve Golden Lane gibi antik çağlarda sanatçıların nerelerde çalıştığını gösteren tarihî binaları da bünyesinde barındırıyor.

Prag Castle (Prag Kalesi)

Bazı gezginler kale yapısının zihinlerinde canlandırdıkları kadar geniş olmadığını gördüklerinde şaşırdıklarını belirtiyorlar, ancak sarayın ve çevresindeki binalara ait detayların son derece etkileyici ve görülmeye değer olduğunu da ekliyorlar. Ayrıca kaleyi ziyaret etmek isteyen diğer turistleri, ticari tuzaklara karşı uyanık olmaları gerektiği konusunda da uyarıyorlar.

Kaleye giriş ücretsiz, fakat alan içerisinde yer alan bazı özel yapılar için ücret ödemek gerekiyor. Prag Kalesi’ne Hradcany metro istasyonu aracılığıyla veya 22 numaralı tramvay hattıyla ulaşılıyor. Bunun yanı sıra Karl Köprüsü’nden yürüyerek gitmek isterseniz ortalama 750-800 metre civarında.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here