Prag, sahip olduğu birbirinden değerli ve muhteşem mimari eserleriyle öne çıkan ve bununla gurur duyan bir şehir. Eğer bir gün buraya yolunuz Çek Cumhuriyeti‘nin bu güzel şehrine düşerse, şehrin tepesindeki geniş bir araziye hükmeden Prag Kalesi’ni, her daim hareketli Charles Köprüsü’nü, Eski Kent Meydanı’nın en ünlü simgesi Astronomik Saati ve alışılmadık dizaynıyla gezginlerin dikkatini çekmeyi başaran Dancing House’u göreceksiniz.

Prag eskiden batılı komşularının gölgesinde kalmış saklı bir cevherdi. Fakat sahip olduğu harikaları çok uzun süre saklayamayınca, makul fiyatlar karşılığında büyüleyici deneyimler arayan seyahat severler için adeta bir cennet konumuna yükseldi. Bugün bile tarihî Prag Kalesi’ni ve Charles Köprüsü’nü de içerisine alan en cazip merkezler, ücretsiz giriş imkânı sunuyor. Pek çok otel odası ise diğer Avrupa şehirlerine oranla maliyetinin çok altında fiyatlar öneriyor.

Prag’da Görülecek Yerler

1. Eski kent merkezi Stare Mesto

Prag Yapılacak Şeyleri

Stare Mesto, yani Prag Old Square, hem turistlerin hem de yerlilerin adeta akın ettiği bir alan. Meydanı çevreleyen binalarda uzun yıllar boyunca etkisini gösteren Barok, Rococo, Gotik ve Rönesans gibi tüm mimari tarzları bir arada görmek mümkün. Tyn Kilisesi’nden yükselen Gotik kuleler, Barok tarzda yapılmış Aziz Nikola Kilisesi ve Rönesans mimarisini yansıtan binalar arasındaki tezatlık, meydanı içerik olarak zenginleştiren ve turistlerin başını döndüren bir bütünlüğe sahip. Wenceslas Meydanı ve Karl Köprüsü arasında kalıyor.

2. Ünlü Prague Astronomical Clock

Prag görülecek yerler

Prague Astronomical Clock, Eski Kent Meydanı’nın en gözde yeri. Orloj ismiyle anılan saat, yıldız saatini, güneşin doğuşunu ve batışını, ayın evrelerini ve güneşin burçlar kuşağı üzerindeki konumunu da gösteren çok fonksiyonel bir yapıya sahip. 1410’da bir saat ustası tarafından yapılan Orloj, dünyanın en eski üçüncü saati. 1865’te saatin üst tarafına iki pencere ve pencereler içerisine de havari figürleri eklenmiş. Her saat başında bu pencereler açılıyor ve havariler sırayla çalan çanın ve öten horozun eşliğinde pencerelerin önünden geçiyor. Bu saatlerde fotoğraf çekmek istiyorsanız yernizi kapmaya hazır olun.

3. Gotik Kilise Tyn Church

Prague-Old-Square-Tyn-Church

Stare Mesto’yu süsleyen Tyn Kilisesi, turistlerin en çok ziyaret ettikleri mekânların başında. Gotik kilisenin 80 metrelik kuleleri şehrin neredeyse her yanında görülebiliyor. Bu kuleler gece ışıklandırmalarıyla adeta bir masal şatosunu andırıyor. Şehre gelen tüccarlar için 11. yüzyılda inşa edilen Tyn Kilisesi, sonraki yıllarda ise pek çok düzenlemeden geçmiş. Bu nedenle mimarisinde Gotik, Barok ve Rönesans etkilerini bir arada görebiliyorsunuz

4. 600 yıllık Charles Bridge

Charles Bridge (Karl Köprüsü)

Vltava nehrinin iki yakasındaki eski tarihi şehir Stare Mesto ile yeni küçük kasaba Malá Strana’yı birbirine bağlayan 600 yaşındaki Charles Köprüsü, Prag’ın en ikonik sembollerinden biri. 1342 yılında Kral IV Charles tarafında yaptırılan köprü üzerinde Barok tarzda yapılmış 30 heykel sıralanıyor. Sadece yayalara açık olan köprünün her bir tarafı sokak satıcıları, dilenciler ve müzisyenlerle dolu.

5. Prašná Brána

Prag Powder Tower

Eski şehrin bulunduğu bölgeye geçişi sağlayan giriş kapılarından biri olan Prašná brána (Powder Tower), 11. yüzyılda inşa edilmiş. Bu isimle adlandırılması, kulenin 17. yüzyıl boyunca barut deposu olarak kullanılmasına dayanıyor. Öncesinde ise Bohemya krallarının taç giyme törenlerinin başlangıç noktası olarak hizmet görmüş. Taç giyme törenlerinin gerçekleştirileceği kraliyet rotası kulede başlar,Stare Mesto boyunca devam eder, Charles Köprüsü’nü geçer, Prag Kalesi içerisine girer ve kralların tacını giydiği Aziz Vitus Katedrali’nde son bulurmuş.

6. Görkemli St. Vitus Catedral 

St. Vitus Catedral (Aziz Vitus Katedrali)

Milattan sonra 925 yılına kadar eskiye giden ve 1929’da kutsanan St. Vitus Catedral (Aziz Vitus Katedrali), Neo-Gotik tarzın yanı sıra Rönesans ve Barok tarzına ait özellikleri de taşıyan bir mimariye sahip. Eşsiz bir Gotik mimariye sahip bu katedral, kralların taç giyme merasimlerinin yapıldığı yer alması nedeniyle Prag tarihinde oldukça önemli bir yere sahip. Karl Köprüsü’ndeki en popüler heykellerden birine sahip olan Aziz John Nepomuk’un mezarı da bu kilisede. Ünlü Çek ressam Alfons Mucha tarafından tamamlanan vitray süslemeli pencere de görülmeden çıkılmaması gerekenlerden.

7. Duvar resimleriyle ünlü St. Nicholas Church

St Nicholas Cathedral Prague

Malá Strana içerisinde yer alan Aziz Nikola Kilisesi (Stare Mesto Meydanı’ndaki St. Nicolas Kilisesi ile karıştırmayın), sahip olduğu duvar resimleri, heykelleri ve eşsiz Barok mimarisiyle en çok ziyaret edilen tarihi mekânlardan bir tanesi.

8. Şehrin üzerinden yükselen Prag Kalesi

Prag Castle (Prag Kalesi)

Prag Kalesi, oldukça kompleks yapılardan oluşan geniş bir alana sahip. Yüzyıllar içerisinde inşa edilen kale yapısı bir kraliyet sarayı, bir katedral, üç kilise, bir bazilika, bir manastır, iki savunma kulesi, kraliyet ahırları ve dar bir sokaktan oluşuyor. 9. yüzyılda ahşap bir bina olarak yapımına başlanan kale, sonraki yıllarda giderek gelişmiş ve zaman içerisinde bünyesine eklenen kraliyet sarayı ve St. Vitus Katedrali ile muazzam bir alana yayılmış.

9. Dancing House

Prag Yapılacak Şeyler

Garip bir biçimde dizayn edilen Dancing House şirket binası olarak kullanıldığı için halka kapalı, ancak binanın en üst katı restoran olarak hizmet veriyor. Bu eşsiz bina  gezginler tarafından en çok fotoğraf çekmek için ziyaret edilen mekânlar arasında yer alıyor. Vlado Miluni tarafından 1992 yılında tasarlanan binanın yapımı 1996 yılında tamamlanmış. Prag şehir merkezinde yer alan ve Karlovo Namesti metro istasyonundan kolayca ulaşım imkanına sahip olan Dancing House’un “Fred and Ginger” (efsanevi dansçılar Fred Astarie ve Ginger Rogers’ın anısına) ve “Drunk House” (Sarhoş Ev) gibi takma isimleri de var.

10. Staronová synagoga, Josefov

Prag görülmesi gereken yerler

Avrupa’nın hala işlevini sürdüren en eski sinagogu olma özelliğine sahip Staronová synagoga (Eski-Yeni Sinagog), Prag’ın eski Yahudi mahallesi olan Josefov’da yer alıyor. Sinagogun, melekler tarafından Kudüs’teki kutsal tapınaktan getirilen taşlarla inşa edildiğine inanılıyor. Prag’ın ilk Gotik tarzdaki binası olan sinagogun yapımı 1270 yılında tamamlanmış ve zaman içerisinde Yahudi Mahallesi’nin merkezi haline gelmiş. 1942-45 yılları arasındaki Nazi istilası haricinde ise dini vazifesini sürdürmeye devam etmiş.

11. Veletrzni Sarayı

Prag-Gezi

Olağanüstü Çek ve Avrupa’dan sanat eserlerinin yer aldığı ve Ulusal Müze olarak adlandırılan Veletrzni Sarayı, Prag’ın Vaclav Meydanı’nda yer alıyor. 1890’da ünlü mimar Josef schultz tarafından inşa edilerek Rönesans mimarisinin kullanıldığı saray, günümüzde müze olarak hizmet veriyor. Girişi alegorik figürlerle süslü olan müze, geçici sergilere, mineraloji, arkeoloji ve tabiat tarihi temalı koleksiyonlara ev sahipliği yapıyor. Çek bilim adamı, yazar ve sanatçıların büst ve heykellerinin de bulunduğu Ulusal Müze, Prag’da ulusal kimliğin sembolü olarak da kabul ediliyor.

Dilâ Baran Tekin

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here