Çek Cumhuriyeti’nin başkenti, aynı zamanda da en büyük şehri olan Prag, her yıl dünyanın dört bir tarafından gelen milyonlarca turiste ev sahipliği yapıyor. “Altın Kent”, “Masal Şehri”, “Avrupa’nın Kalbi” gibi isimlerle de anılan bu kente turistleri çeken en önemli etken ise, sahip olduğu zengin tarihî mimarisini günümüze dek bozulmadan koruyabilmiş olması.

Şehrin gezilip görülecek önemli yerlerinin birçoğu 14. yüzyıla ait. Tarihi arka planı nedeniyle adeta bir açık hava müzesi görünümünde olan Prag, yüzölçümü olarak UNESCO Dünya Mirasları Listesi içerisindeki en geniş alana sahip yer. Sanatsal mimarın yanı sıra, dünyaca ünlü yazar Kafka’nın memleketi olması nedeniyle kültürel bir öneme de sahip.

Prag Gezilecek Yerler

Vltava Nehri boyunca uzanan dokuz tepenin üzerine inşa edilmiş bu büyüleyici şehir, nehrin etrafında konumlanan farklı bölgelerden oluşuyor (Prag1, Prag2, Prag3…gibi). Şehirde görülmesi gereken tarihi mimarilerin en yoğun olduğu bölge ise Prag1 bölgesi.

1. Eski Şehir Meydanı

Prag gezilecek yerler

Dünyanın en güzel yerlerinden biri olan Prag’ın eski şehir meydanı, Stare Mesto olarak adlandırılıyor. Tarihi 10. yüzyıla dek uzanan Stare Mesto Meydanı (Old Town Square) ise bölgenin en değerli yeri ve Prag’ı keşfetmeye başlamak için oldukça ideal bir nokta. Günümüzde restoran, kafe, hediyelik eşya dükkânlarının yer aldığı, her tür mimari stilin görülebildiği Prag’ın en turistik meydanı. Stare Mesto’da görülmesi gereken yerler ise, Astronomik Saat (Orloj) ve Stare Mesto Belediye Sarayı başta olmak üzere, Meryem Ana Kilisesi, Aziz Nikolaus Katedrali, Siyah Madonna’lı Ev, Goltz- Kinsky Sarayı, Clam-Gallas Sarayı, Klementinum ve Yahudi Mahallesi. Meydanda Çeklerin milli kahramanı ve ilk reformistlerden olan Jan Hus’un anıtsal heykeli de yer alıyor.

2. Tyn Kilisesi

Tyn Kilisesi, Prag

Kent simgelerinden biri olan Tyn Kilisesi, içinde Çek tarihine ait pek çok önemli ismin mezarlarının ve Gotik, Rönesans, Erken Barok dönemine ait eserlerin bulunduğu görkemli bir kilise. Staromestske Namesti Meydanı’ndaki en güzel yapılardan biri olan Tyn, şehre gelen yabancılar için inşa edilen bir Protestan Kilisesi olarak inşası 1511’de bitirilen bir yapı. Meşhur Disney Şatosu’nun Tyn’in 80 metrelik kulelerinden ilham alınarak çizildiği söyleniyor. Akşam ışıklandırılmasının da çok güzel göründüğü kilise, Prag’ta kendinizi bir masalın içinde hissetmenizi sağlayan en önemli yapılardan.

3. St. Nicholas Church

Pragda gezilecek yerler

Prag’da St. Nicholas Church isminde Lesser Townda ve Old Town’da olmak üzere iki tane var. Prag Old Town Square’de yer alan görkemli barok kilise St. Nicholas Church 1735’te yapılmış. Dışı etkileyici olan kilisenin içi de görmeye değer. Kilisede yer alan freskler görmeye değerken demir işçiliği ve iç tasarımı da muhteşem. Kilis Paris’de yer alan St. Louis des Invalides örnek alınarak yapılmış.

4. Karl Köprüsü

Prag'da gezilecek yerler

Vltava Nehri’nin iki yakasını birleştiren ve dünyanın en ünlü köprülerinden biri olan Karl Köprüsü (Charles Köprüsü), 516 metre uzunluğunda ve yaklaşık 10 metre genişliğinde olup Stare Mesto’yu Mala Strana’ya bağlıyor. Gotik tarz mimarinin en güzel örneklerinden üç kulesi bulunan köprüyü geçmenin tek yolu ise yürümek. Barok tarzı 30 heykelin süslediği köprüde en ünlüsü olan Aziz John Nepomuk Heykeli, efsanesiyle turistleri kendine bağlıyor. Yıllar içerisinde Aziz John Nepomuk Heykeli’ne dokunmanın dilekleri gerçekleştirdiği inancı yayılmış, günümüzde köprüyü her geçen ziyaretçi heykele dokunup dilek tutmadan edemiyor. Karl Köprüsü üzeri her an cıvıl cıvıl, müzisyenlerin ressamların ve hediyelik eşya satanlarını tezgahlarının bulunduğu, kentin en güzel binalarının, köprülerinin ve kalesinin en güzel görülebildiği yer olarak kentte fotoğraf alabileceğiniz yegane nokta.

5. Mala Strana

Lesser Town, Prag

Eski Kent Meydanı’ndan gelindiğinde Karl Köprüsü’nün diğer ucunda “Küçük Şehir” anlamına gelen Mala Strana bölgesi (Lesser Town) başlıyor. Geçmişi 13. yüzyıla dayanan ve kraliyet bölgesi olarak kurulan Mala Strana’ya Barok mimarisi hâkim. Bölgenin en gözde yapıları Aziz Nikola Kilisesi ve Wallenstein Sarayı. Bu bölge saraylara, kiliselere, meydanlara, parklara ve buna benzer pek çok cazibe merkezine ev sahipliği yapıyor. Lesser Town Meydanının etrafı ise barlar, alışveriş merkezleri, restoranlar ve uluslar arası elçiliklerle çevrili. Mala Strana üzerinde, yürüme mesafesi uzaklığında olan meşhur Prag Kalesi yükseliyor. Kaleye çıkış yolunda yer alan evlerde ise turistlerin ilgisini çekecek kraliyet hanedanına ait amblemler ve beyaz kuğu, altın nal, kırmızı kartal gibi pek çok farklı hayvan figürler mevcut.

6. Prag Kalesi

Prag Gesizi Prag Kalesi

Dünyanın en geniş kalesi olan Prag Kalesi aynı zamanda kentin belgelenmiş en eski yerleşim yeri. Yapımına 9. yüzyılda başlanan ve üzerine yapılan eklemelerle geliştirilen kale, 14. yüzyıla kadar bir saraya, kilise ve manastırlara ev sahipliği yapmış, bir kaleden daha fazlası. Rönesans tarzı mimari başta olmak üzere yenilendiği her dönemin mimari akımlarından izler taşıyan kalenin onarımı 17. yüzyıla kadar sürmüş. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun kalbinin attığı yer olan kale, 1920’lerde Çekoslovakya’nın bağımsızlığını kazanmasıyla Çek Cumhurbaşkanlığı makamına verilmiş. Halen bir bölümü Çek Cumhurbaşkanının Ofisi olarak kullanılan kale diplomatik bir önem de taşıyor.

7. St. Vitus Katedrali

Prag-Gezilecek-Yerler

Muazzam büyüklükteki gotik bir kilise olan St. Vitus Katedrali (Katedrala Svateho Vita), Prag Kalesi’nin ilk iki avlusunu geçtiğinizde karşınıza çıkan bir Roma Katolik kilisesi. Sivri kuleleriyle Gotik mimarinin en iyi örneklerinden biri olan kilise, Prag Kalesi’nin en dikkat çekici yapısı. Pek çok ulusal hazinenin ve Bohemya krallarının mezarlarının yer aldığı katedralin yapımına 1344’te başlanmış ve tamamlanması yaklaşık 600 yıl sürmüş. Çek tarihinin en önemli yapıları arasında bulunan ve hâlen ayinler düzenlendiği Aziz Vitus’un en önemli bölümünü ise Aziz Vaclav Şapeli oluşturuyor. Şapelin arkasındaki bir odada ise yalnızca kraliyet mücevherlerine ayrılmış. Çek kraliyet tacının da içinde bulunduğu mücevherler resmi günlerde sergileniyor.

8. St. Nicholas Church (Malá Strana)

St. Nicholas Church (Malá Strana)Avrupa’nın en iyi barok kiliselerinden biri olan St. Nicholas Katedrali, yapımına on sekizinci yüzyılın ilk yıllarında başlanmış ve 1756’da tamamlanmış Mala Strana’nın en belirgin yapısı. Avrupa’nın olduğu kadar Prag’ın da Prag’ın da en önemli Barok yapısı olan kilise, yeşil kubbesi ve 80 metre yüksekliğindeki çan kulesiyle günümüzde müzik etkinliklerine de ev sahipliği yapıyor. Mozart’ın Prag’da kaldığı süre boyunca orgunda bazı eserlerini çaldığı bu kilisenin mimarı Kryštof Dientzenhofer.

9. Wenceslas Meydanı

Ortaçağ Prag’ında at pazarı olarak kullanılan Wenceslas Meydanı, St. Wenceslas AnıtıJan Palach Abidesi ve tam karşıda da Ulusal Müze’nin yer aldığı önemli bir meydan.  Tarihi oldukça eskilere dayanan Wenceslas Meydanı, on dokuzuncu yüzyılda şu anki görüntüsüne kavuşmuş. Diğer adıyla Vaclav Meydanı, Nazi karşıtı gösterilerden, Kızıl Ordu’yu protesto etmek için düzenlenen gösterilere, Prag Baharı’nı desteklemek ve Rusları protesto etmek amacıyla kendilerini yakan iki gençten, komünizmin yıkılışı kutlamalarına dek Çek tarihinde birçok önemli olaya şahitlik etmiş bir meydan. Günümüzde ise 45 bin metrekarelik alanı, lüks mağazaları, barları, kulüpleri ve restoranlarıyla eğlenceli vakit geçirmek isteyenler turistler için pek çok seçenek sunuyor. Meydanın simgesi ise ünlü Çek heykeltıraş Josef Myslbek tarafından tasarlanan at üzerindeki St. Wenceslas Anıtı.

10. Yahudi Mahallesi ve Mezarlığı

Prag Yahudi Mahallesi

Prag’da on üçüncü yüzyılda Yahudilerin ilk yerleşim yeri olduğu düşünülen ve Josefov olarak da bilinen Eski Yahudi Mahallesi, Yahudilerin 500 yıl boyunca etrafı duvarlarla çevrili şekilde yaşadıkları bölge. Bir bölümü on dokuzuncu yüzyılın sonunda yıkılan mahallede, Avrupa’nın ayakta kalmayı başarmış en eski mezarlığı olan Eski Yahudi Mezarlığı, Eski Yeni Sinagog, Azize Agnes için yapılan Bohemyalı Meryem Ana Kilisesi, on altıncı yüzyıl tarihli Yahudi Belediye Sarayı, Rönesans’ın en güzel yapılarından olan Yüksek Sinagog, yirminci yüzyılda yapılan Tören Salonu, on yedinci yüzyıl tarihli Klausen Sinagogu ve on beşinci yüzyılda inşa edilen Pinkas Sinagogu bulunuyor.

Charles Köprüsü, Prag
Charles Köprüsü, Prag

Prag için 3 günden fazla zamanınız varsa ortaçağdan kalma mimarisiyle sizi kendisine hayran bırakacak kasaba Cesky Krumlov ve orman içerisinde gizlenmiş bir doğa harikası olan kaplıca merkezi Karlovy Vary’i de mutlaka ziyaret edin. Bu iki şirin kasabaya da Prag merkezden kalkan otobüslerle günübirlik olarak gidip dönmeniz mümkün.

En az 3 gün ayırmanız gereken Prag’a Çek Havayolları, THY ve Pegasus’un İstanbul üzerinden kalkan direkt uçuşlarıyla 2,5 saatte ulaşmak mümkün.

Prag’a ne zaman gidilir

Prag’a gitmek için en uygun zaman aralığı sonbaharın ilk zamanları ve ilkbahar ayları. Bu dönemlerde gezmek için hem hava daha ideal hem de şehir daha az kalabalık oluyor. Şehrin yıl içerisindeki genel hava durumu çoğunlukla serin ya da soğuk olduğundan, yazın sıcak havalarda otel fiyatları oldukça yükseliyor. Bu nedenle Prag’ı makul fiyatlar çerçevesinde gezmek istiyorsanız, sonbaharın ilk zamanları ve ilkbahar sizin için en ideal seçenek olabilir. Bunun yanı sıra Noel döneminde de Prag’ın ayrı bir güzelliği olduğunu belirtmek gerekiyor.

Köprüleri, kaleleri, kiliseleri, müzeleri ve saraylarıyla büyüleyen, sanat ve kültür kokan Orta Avrupa’nın masal şehri Prag, rotanıza mutlaka eklemeniz gereken seyahat duraklarından biri. Şahane gezilecek yerleri ve kolay ulaşımı sayesinde kısa tatil planlarınız için ideal bir tercih!

Dilâ Baran Tekin

3 YORUMLAR

  1. Sabahın ilk ışıkları çıkarken Charles Köprüsü’nde yürümek istiyorum. Bu şehri seviyorum.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here