Prag, kentin sembolü olmuş kuleleri, görkemli katedralleri, zarif sarayları, şehrin her yanını bezeyen heykelleri, büyük meydanları, nehir üzerine sıralanmış etkileyici köprüleri ile sanki Ortaçağ’da geziyormuşsunuz hissi uyandıran tam bir masal dünyası.

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag, Vltava Nehri’nin iki yakasında, Bohemya’nın merkezinde yer alıyor. Nehir üzerinde sıralanan köprüleri, tarihi evleri, kuleleri, kilise ve katedralleri, geniş meydanları ve yemyeşil tepeleri ile Ortaçağ’ın masal dünyasını andıran şehri yürüyerek gezmek mümkün.

Prag Travel Guide

Prag Gezi Rehberi

Avrupa’nın en eski ve en korunmuş şehirleri arasında yer alan Prag, Orta Avrupa’nın en çok turist çeken yerlerinden biri. Ziyaretçilerine bambaşka bir yüzyıldaymış hissi yaşatan Prag’da, film setindeymiş gibi dolaşıyor insanlar. Nehrin iki yakasında bulunan çok sayıda kilise nedeniyle 100 kuleli kent olarak da anılan Prag, İkinci Dünya Savaşı’nı sadece bir bomba ile atlattığından mimari özelliklerini korumayı başarmış. Bu yüzden şehir adeta açıkhava müzesi özelliği taşıyor. 

Prag Gezilecek Yerler

Tarihi Prag Şehri (Eski Şehir) UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor. 10 bölüme ayrılan şehirde gezilmesi gereken yerlerin başında Hradcany (Kale Bölgesi), Mala Strana (Küçük Mahalle), Stare Mesto (Eski Şehir) ve Nove Mesto (Yeni Şehir) geliyor. Prag’da gezilece en önemli yerler şehrin ana meydanı olan Palazkeho Namesti, Meryem Ana Katedrali, Prag Kalesi, Yahudi Mahallesi, Charles Köprüsü, St. James Katedrali, St. Barbora Katedrali, Madencilik Müzesi, Astronomik Saat Kulesi, Kafka Müzesi olarak sıralanıyor.

1. Prag Kalesi

Prag Kalesi

Dünyanın en geniş kalesi olan Prag Kalesi aynı zamanda kentin belgelenmiş en eski yerleşim yeri. Yapımına 9. yüzyılda başlanan ve üzerine yapılan eklemelerle geliştirilen kale, 14. yüzyıla kadar bir saraya, kilise ve manastırlara ev sahipliği yapmış, bir kaleden daha fazlası.

2. St. Vitus Katedrali

St. Vitus Katedrali

St. Vitus Katedrali (Katedrala Svateho Vita), Prag Kalesi’nin ilk iki avlusunu geçtiğinizde karşınıza çıkan bir Roma Katolik kilisesi. Sivri kuleleriyle Gotik mimarinin en iyi örneklerinden biri olan kilise, Prag Kalesi’nin en dikkat çekici yapısı. Pek çok ulusal hazinenin ve Bohemya krallarının mezarlarının yer aldığı katedralin yapımına 1344’te başlanmış ve tamamlanması yaklaşık 600 yıl sürmüş.

3. St. Nicholas Church (Malá Strana)

Mala Strana’nın en belirgin yapısı, Avrupa’nın en iyi barok kiliselerinden biri olan St. Nicholas Kilisesi‘nin yapımına 18. yüzyılın ilk yıllarında başlanmış ve 1756’da tamamlanmış. Avrupa’nın olduğu kadar Prag’ın da en önemli Barok yapısı olan kilise, yeşil kubbesi ve 80 metre yüksekliğindeki çan kulesiyle günümüzde müzik etkinliklerine de ev sahipliği yapıyor.

4. Karl Köprüsü

Karl Köprüsü

Karl Köprüsü (Charles Köprüsü), 516 metre uzunluğunda ve yaklaşık 10 metre genişliğinde olup Mala Strana’yı Stare Mesto’ya bağlıyor. Gotik tarz mimarinin en güzel örneklerinden üç kulesi bulunan köprüyü geçmenin tek yolu ise yürümek. Barok tarzı 30 heykelin süslediği köprüde en ünlüsü olan Aziz John Nepomuk Heykeli, efsanesiyle turistleri kendine bağlıyor.

5. Eski Şehir Meydanı

Eski Şehir Meydanı

Stare Mesto olarak adlandırılan ve tarihi 10. yüzyıla dek uzanan Stare Mesto Meydanı bölgenin en değerli yeri. Günümüzde restoran, kafe, hediyelik eşya dükkânlarının yer aldığı, her tür mimari stilin görülebildiği meydan, 12. yüzyılda kurulduğu ve şehrin pazar yeri olarak işlev gördüğü günlerden beri çok fazla değişim geçirmemiş. Stare Mesto’da görülmesi gereken yerler ise, Astronomik Saat ve Stare Mesto Belediye Sarayı başta olmak üzere, Meryem Ana Kilisesi, Aziz Nikolaus Katedrali, Siyah Madonna’lı Ev, Goltz- Kinsky Sarayı, Clam-Gallas Sarayı, Klementinum ve Yahudi Mahallesi.

6. Prag Astronomik Saat

Prag Gezi Rehberi

Prag Astronomik Saat Kulesi (Prague Astronomical Clock), Eski Kent Meydanı’nın en gözde mekânlarından birisi. “Orloj” ismiyle anılan bu saat birbirinden farklı Babil, Bohemya ve Alman saatlerini göstermesinin yanı sıra, yıldız saatini, güneşin doğuşunu ve batışını, ayın evrelerini ve güneşin burçlar kuşağı üzerindeki konumunu da gösteren çok yönlü bir yapıya sahip. 1410’da aynı zamanda matematik profesörü olan bir saat ustası tarafından yapılan, sonraki yıllarda ise pek çok tadilat geçiren Orloj, dünyanın en eski üçüncü saati. 1865’te saatin üst tarafına iki pencere ve pencereler içerisine de havari figürleri eklenmiş. Her saat başında bu pencereler açılıyor ve havariler sırayla çalan çanın ve öten horozun eşliğinde pencerelerin önünden geçiyor. Aynı anda saatin etrafında yer alan figürler de hareket etmeye başlıyor.

7. Tyn Kilisesi

Tyn Kilisesi

Kent simgelerinden biri olan Tyn Kilisesi, içinde Çek tarihine ait pek çok önemli ismin mezarlarının ve Gotik, Rönesans, Erken Barok dönemine ait eserlerin bulunduğu görkemli bir kilise. Staromestske Namesti Meydanı’ndaki en güzel yapılardan biri olan Tyn, şehre gelen yabancılar için inşa edilen bir Protestan Kilisesi olarak inşası 1511’de bitirilen bir yapı.

8. Dans Eden Bina

Dans Eden Bina

Tancici Dum adıyla bilinen Dans Eden Bina, modern mimarinin çarpıcı bir örneği. 1990’ların başında Amerikalı mimar Frank Gehry tarafından tasarlanan yapı, dekonstrüktivizm stilinde inşa edilmiş. Dans eden iki partneri sembolize ettiği için Fred and Ginger olarak adlandırılan bu yapı bölgede yaygın olan Barok, Gotik ve Art Nouveau binalar arasında oldukça dikkat çekiyor.

9. Wenceslas Meydanı

Wenceslas Meydanı

Prag’ın Ortaçağ’da at pazarı olarak kullanılan Wenceslas Meydanı, St. Wenceslas AnıtıJan Palach Abidesi ve tam karşıda da Ulusal Müze’nin yer aldığı önemli bir meydan. Tarihi oldukça eskilere dayanan Wenceslas Meydanı, on dokuzuncu yüzyılda şu anki görüntüsüne kavuşmuş.

10. Yahudi Mahallesi ve Mezarlığı

Prag Blog

Prag’da on üçüncü yüzyılda Yahudilerin ilk yerleşim yeri olduğu düşünülen ve Josefov olarak da bilinen Eski Yahudi Mahallesi, Yahudilerin 500 yıl boyunca etrafı duvarlarla çevrili şekilde yaşadıkları bölge. Eski Yahudi Mezarlığı, Eski Yeni Sinagog, Bohemyalı Meryem Ana Kilisesi, Yahudi Belediye Sarayı, Yüksek Sinagog ve Pinkas Sinagogu Prag’ın bu bölgesinde gezilecek yerler arasında.

Prag’da yeme ve içme

Çek Cumhuriyeti’nin 2004’te Avrupa Birliğine dâhil olmasıyla, kentteki restoranların kalitesi de bir hayli yükseldi. İlk defa uluslararası mutfaklara da yer verilmeye başlanmasıyla artık oldukça geniş bir menüye sahip. Ulusal lezzetlerle birlikte, üst düzey restoranlarda gurmelerin tavsiye ettiği klasik Çek mutfağından örnekleri de sunan mekânlar, şık dekorasyonlarıyla göz dolduruyor.

Buğday veya patates unundan yapılan bir tür mantıyı andıran knedliky; ekmek ve özel bir sosla hazırlanan, domuz etinden yapılan bir yemek olan vepřo-knedlo-zelo; krema soslu bir et yemeği olan svickova, Prag jambonu, fırında biftek, patatesli pancake, patatesli ve mantarlı çorba, kentin yerel ve leziz yemeklerinden bazıları. Elbette meşhur Çek biralarını da unutmayın.

Prag Yeme İçme

Güzel bir şehir manzarası sunan bu restoranları deneyimlemek için da yemek yemek için akşamı beklemelisiniz çünkü, daha öncesinde yapmanız gereken şey şehrin eski kafelerinden birinde güne kahve ve kek ile başlamak. On dokuzuncu yüzyıldan beri Prag’ın kafeleri aynen Avrupa’da olduğu gibi sanatçı ve entelektüeller için bir buluşma noktası olagelmiş. Halen birçoğunun o eski ihtişamlı görüntüsünü koruduğu mekânlar, kahvaltı ya da öğle yemeği için ziyaretçilerini bekliyor.

Prag’da alışveriş

Prizska Caddesi Prag’ın en zarif ve şık butiklerinin, Wenceslas Meydanı ise şehrin en büyük satış mağazalarının bulunduğu yer. Yani Vuitton isteyen Parizska’ya, Zara isteyen ise Wenceslas’a gitmeli. Aralarında Çek menşeli mağazaların bulunduğu Prag’da tüm alışverişin tek seferde yapabildiği ana mekan ise, tarihi bir binadan dönüştürülmüş olan Palladium Praha Alışveriş Merkezi.

Prag’a nasıl gidilir

Türk Hava Yolları ile İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan, Pegasus Havayolları ile de Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan haftanın her günü, yaklaşık iki buçuk üç saatlik bir seyahat sonunda, direkt uçuş seferlerinin bulunduğu Prag’a ulaşım çok kolay.

Şehir merkezine 19 km uzaklıkta bulunan Václav Havel Havalimanı‘ndan, taksiyle yaklaşık otuz dakika içerisinde şehir merkezinde olabilirsiniz. Bununla birlikte Airport Express Bus ile yine otuz dakikada Prague Main Station’a ulaşım mümkün.

Eğer tren ile geliyorsanız son durak olan Hlavni Nadrazi (Ana durak) ya da Nadrazi Holesovice’te (Holesovice İstasyonu) inerek buradan metroya binebilirsiniz.

Prag Gezi Rehberi

Prag’da ulaşım

Prag gezilip görülecek yerlerin yakınlığı bakımından yürüyerek keşfedilebilecek bir şehir. Toplu taşımaya çok fazla ihtiyacınız olmayacak çünkü Charles Köprüsü’nün (Karl Köprüsü) iki tarafında bulunan turistik yerlere yürüyerek ulaşım fazlasıyla kolay. Ancak eğer oteliniz şehir dışındaysa o zaman hemen hemen her yere ulaşımı olan metro ve tramvayı kullanabilirsiniz. Şehir içi ulaşımla ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz, Prague Public Transportation Tickets and Passes sayfasına göz atabilirsiniz.

Prag’a ne zaman gidilir

Avrupa’nın içlerinde kalan Çek Cumhuriyeti ve Prag’da, ılıman bir kara iklimi görülüyor. Kışları soğuk ve nemli, yazları ise sıcak geçen şehrin, baharları ise ılık. Genel olarak İstanbul’dan biraz daha serin olan Prag’ı ziyaret etmek için en uygun aylar Mayıs, Haziran ve Eylül.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here