Prag‘daki Barut Kulesi (Powder Tower-Prašná brána), eskiden Bohemya kral ve kraliçeleri taç giyme töreninde kat ettikleri, Kraliyet Sarayı ile Hradčany Kalesi arasındaki Kral yolunun başlangıç noktası olarak kullanılıyordu. Prag Old Town’ın (eski şehir) bulunduğu bölgeye geçişi sağlayan giriş kapılarından biri olan Barut Kulesi, 11. yüzyılda inşa edilmiş.

Barut Kulesi, Prag

Powder Tower (Barut Kulesi)

Bu isimle adlandırılması, kulenin 17. yüzyıl boyunca barut deposu olarak kullanılmasına dayanıyor. Öncesinde ise Bohemya krallarının taç giyme törenlerinin başlangıç noktası olarak hizmet görmüş.

Taç giyme törenlerinin gerçekleştirileceği kraliyet rotası kulede başlar, Eski Kent boyunca devam eder, Charles Köprüsü’nü geçer, Prag Kalesi içerisine girer ve kralların tacını giydiği Aziz Vitus Katedrali’nde son bulurmuş.

malta

Powder Tower (Barut Kulesi)

Adres: Republic Square, Old Town, Prague 1, Czech Republic
Mart: 10:00-20:00
Nisan-Eylül: 10:00-22:00
Ekim: 10:00-20:00
Kasım-Şubat: 10:00-18:00

Metro istasyonu: Namesti Republiky (line B)
Tram stop: Namesti Republiky (trams 5, 8, 24, 26)

1475’de Kral II. Vladislav tarafından tadilattan geçen Barut Kulesi, onun saray olarak kullandığı binaya kapalı bir köprüyle bağlıymış. Bu saray şimdi Belediye Binası olarak kullanılıyor. 186 döner basamakla çıkılan kulenin sahip olduğu eski kent manzarası ise muazzam.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here