Potsdamer Platz, Berlin’in pek çok açıdan en önemli meydanı, tarihi kent merkezinin de kalbi. Potsdamer Platz, Almanya’nın tekrar birleşmesini de temsil ediyor. Kentin doğusunda eski şehirle yeni Batı Berlin arasında bir trafik düğüm noktası olan ve II. Dünya Savaşı’na kadar çok sayıda birbiriyle kesişen tramvay ile otobüs hattına sahip bir yer burası.

Bir zamanlar Avrupa‘nın en işlek meydanlarından biri olan Potsdamer Platz, o günlerin en popüler siyasi, sosyal ve kültürel buluşma noktasıyken, 30 yıl arayla iki dünya savaşı geçiren Berlin’in defalarca yıkılıp yeniden yapılışının da simgesi.

Potsdamer Platz, Berlin

Sekizgen olan Leipziger Meydanı’nın hemen ardındaki Potsdam’a bağlana kapının dışında kurulan Potsdamer Meydanı, daha çok kırsal bölge yolların birleşim noktasında yer almış.

On sekizinci yüzyılda Berlin’in büyümeye geçmesiyle ilk değişimini yaşamaya başlayan Potsdamer, yirminci yüzyılın başında bugünkü karakteristik özelliğine yaklaşmış. Trafik, meydanın ana karakterini biçimlendirirken, Potsdamer Platz karmaşık yol çözümleri ve bunları tamamlayan mimariyle şekillenmiş.

İkinci Dünya Savaşı ile yıkılan Berlin’de önemini yitirse de, 1989’da yıkılan Berlin Duvarı’nın ardından eski şaşalı günlerine kavuşmuş görünüyor.

Potsdamer Platz, Berlin

Meydanın en ünlü yapısı ise hiç kuşkusuz Berlin’in de simgelerinden biri haline gelen Sony Center. 2000’de epey yüklü bir bütçeyle faaliyete geçen merkez, içerisinde pek çok mağaza, restoran, ofis ve müze barındırıyor.

Potsdamer Platz’da, Beisheim Center ve oldukça heybetli bir yapı olan Delbrück-Haus da yer alıyor.

Potsdamer Platz, Berlin

Potsdamer Platz, 1993’te başarılı Alman mimarlar sayesinde Avrupa’nın en büyük inşat sahası üzerinde ve yalnızca beş yılda sıfırdan yeni bir kentsel merkez haline dönüştürülmüş.

2000’lere gelindiğinde ise Sony Center, fütüristik bir yapı olan DaimlerChrysler ve Lenné üçgenindeki şık Beisheim Center açılmış.

Potsdamer Platz, Berlin

Adres: Potsdamer Platz, 10785 Berlin TIERGARTEN, Berlin

Günümüzde Potsdamer Platz, Brandenburg Kapısı ile Reichstag’ın bir kilometre güneyinde ve Tiergarten Parkı’nın hemen yakınlarında yer alıyor. İsmini Berlin yakınlarındaki Potsdam kentinden alan meydan Almanya’nın yeniden birleşmesinin ve kentsel dönüşüm projelerinin simgesi olarak biliniyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here