Porto, Portekiz’in en büyük ikinci kenti, ülkenin de en önemli endüstri ve ticaret merkezi. Porto, dünyaca ünlü Porto şaraplarının geçmişten bugüne üretiminin, şişelenip bekletilmesinin ve ticaretinin yapıldığı yer olmasıyla ünlü.

Atlantik Okyanusu’nun kıyısında yer alan Porto, Porto’nun karakteristik özellikleri arasında nehrin üzerine kurulmuş estetik harikası taş köprüler, demir balkonlu nostaljik binalar ve 1996’da UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki tarihi şehir yer alıyor.

porto-gezi-rehberi

Portekiz’in kuzeyinde Rio Douro Nehri kenarında bulunan Porto’da, nehir boyunca yetiştirilen üzüm çeşitleri ve şarabın tarifi korunuyor. Şehrin adı, geçmişten bugüne uzanan bu dinamik ticarete ev sahipliği yapan liman kelimesinden port’tan geliyor.

Porto Gezi Rehberi

Porto, liman bölgesine inen sevimli dar sokakları, iç içe geçen binaları, dik patika yolları nostaljik bir şehir ruhuna sahip. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarihi eserleri, kulağınızı okşayan çan sesleri ve pitoresk nehir manzarasıyla romantizmi yaşatıyor. Renkleriyle gözleri üzerine çeken desenli vitraylarla süslenen taş binaları, Porto şarabı ve tarihi binalarıyla Porto; tarih ve sanat derslerinin canlı bir örneği. Aynı zamanda ziyaretçilerini okyanus ile buluşturan ince kumlu sahilleri ile Porto, her geçen yıl giderek daha da popüler bir turistik destinasyon hâline geliyor.

Porto, kendi adıyla anılan şarabıyla dünyaya nam salmış bir şehir. 15. yüzyıldan bu yana, Douro Nehri boyunca uzanan vadide yetiştirilen üzümlerden yapılan Porto şaraplarının kalitesi on sekizinci yüzyılda çıkarılan bir kanunla koruma altına alınmış.

Bir festival kenti olarak da tanımlanan Porto, özellikle on ikinci yüzyıldan bu yana ülkede Katolikliğin merkezi haline gelen şehrin bahar festivalleri çok ünlü. Okyanusun uçsuz bucaksız maviliği, salına salına akan Douro Nehri’nin sakinliği, küçük limanın göz alıcılığı, hüzünlü Portekiz müziği Fado ve bir yudum şarap, Porto’da aşkı ve romantizmi yaşatan en güzel anlar. Sahil şeridi ve özellikle Ribeira’nın kıyısındaki restoran ve barlar da yine romantik saatler geçirmek için birebir.

porto-gezi-rehberi-portekiz

Porto Gezilecek Yerler

Porto’nun gezilip görülecek pek çok yeri bulunuyor. Bunların başında Ribeira ve Foz geliyor. Douro Nehri boyunca birçok köprü bulunduğu Porto’da, Eyfel Kulesi’in mimarı Gustave Eiffel tarafından 1877’de yapılan Maria Pia Köprüsü, en ünlüsü. Şehirdeki önemli yapılar arasında ise on ikinci yüzyılda yapılan katedral, Romanesk ve Erken Gotik üsluptaki Sao Martinho de Cedofieta Kilisesi, denizciler için işaret yeri işlevini gören 74 metre yüksekliğindeki granit Clerigos Kulesi ve 1410’da yapılan Gotik Sao Francisco Kilisesi yer alıyor. Porto’nun en büyük meydanı olan Aliados Meydanı, 1900’lerden bu yana hizmet veren Lello Kitapçısı ise mutlaka görülmeli.

Ayrıca bir asırlık tarihe sahip Mercado do Bolhao adlı halk pazarını gezmeyi ve kent merkezindeki tarihi gardan şehrin iç kısımlarına doğru giden trenle bir Douro Nehri Turu yapmadan dönmeyin. Nehir boyunca giden trenle istediğiniz istasyonda inip oradaki küçük kasabalarda gezip, yörenin şaraplarını tadabilirsiniz. Porto, tüm gezilecek yerlerinin yanı sıra, güzel bir sahil kenti. Yaz aylarında Porto’daysanız, şehir merkezinden birkaç kilometre uzaklıktaki Atlantik Okyanusu kenarında yer alan Foz Bölgesi denizin keyfini çıkarmak için ideal.

1. Ribeira Bölgesi

ribeira-porto

Ribeira Bölgesi, kentin UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan dünyaca ünlü tarihi merkezi. Douro Nehri’nin kenarında yer alan Ribeira, birbirine bitişik rengarenk evleri, evlerin altındaki kafeleri, restoranları ve minik hediyelik eşya dükkânları ile cıvıl cıvıl, ziyaretçilerine günün her saati keyifli saatler yaşatıyor. Bu bölgede Sé Katedrali, Portekiz Fotoğrafçılık Merkezi, Borsa Sarayı ile Clérigos Kulesi ve Clérigos Kilisesi yer alıyor.

2. Sé Katedrali

se-kathedrali-porto

Se Katedrali, Roma ve gotik mimari stillerinde yapılmış bir on üçüncü yüzyıl yapısı. İç dekorasyonuyla da son derece göz alıcı ve renkli bir görünüme sahip olan katedral, halk arasında Porto Katedrali olarak adlandırılıyor. Hâlen aktif olarak hizmet veren bu etkileyici mimari eser, dıştan güçlü bir kaleyi andırırken, Nossa Senhora da Vandoma ile São Vincente Şapeli öne çıkan bölümleri.

3. Müzik Evi

casa-da-musica-porto

Müzik Evi (Casa da Musica), Avrupa Kültür Başkenti Porto Projesi kapsamında yapılan ve şehrin en önemli mimari simgelerinden biri olarak kabul edilen yapı. Fütüristik ve minimalist mimarisi ile dikkatleri üzerine çeken Casa de Musica, ülkenin en büyük ve saygın konser salonlarına ev sahipliği yapıyor. Ulusal Porto Orkestrası’nın, Barok Orkestrası’nın ve Remix Ensemble Grubu’nun da merkezi olan Müzik Evi, akustik açıdan dünyanın en gelişmiş konser salonlarına sahip.

4. Serralves Vakfı Çağdaş Sanat Müzesi

serralves-museum-porto

Serralves Vakfı Çağdaş Sanat Müzesi, ünlü mimar Álvaro Siza tarafından yapılan art deco stilindeki bir villa ile çevresini saran büyük yemyeşil bir parktan oluşuyor. Şehrin en saygın kültür merkezlerinden biri olan Çağdaş Sanat Müzesi ve bahçesinde ayrıca birçok konser, kültürel konferans ve atölye çalışmaları da düzenleniyor. Villa, müzenin yanı sıra restoran, bar, kafe, hediyelik eşya mağazası ve bir de kütüphaneye ev sahipliği yapıyor.

5. Sao Bento Tren İstasyonu

sao-bento-tren-istasyonu

Sao Bento Tren İstasyonu, Porto’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Devasa bir sanat galerisi olan istasyonda yaklaşık 20 bin mavi çinili fayansa işlenmiş Porto ve Portekiz tarihi bulunuyor. Ünlü sanatçı Jorge Colaço’ya ait 1916 tarihli işlemeler, oldukça etkileyici.

6. Bolhao Market

mercado-bolhao-porto

Bolhao Market (Mercado Bolhao), 1914’te tüm sokak pazarlarının kapatılmasıyla kurulan şehrin en büyük kapalı pazar yeri. Meyveden sebzeye, rengarenk çiçeklerden deniz ürünlerine dek ne ararsanız bulabileceğiniz bir yer olan Bolhao, pazartesi ile cuma günleri arasında 07.00-17.00, cumartesileri de 07.00-13.00 arası açık. Pazar günleri ise kapalı olan ve yerel lezzetleri tadabileceğiniz Bolhao, ünlü alışveriş caddesi Santa Caterina‘ya da çok yakın bir konuma sahip.

7. Şarap Müzesi

museu-do-vinho-do-porto

Şarap Müzesi (Museu do Vinho do Porto), on sekizinci yüzyılda inşa edilmiş bir şarap atölyesi binası. Porto’nun dünyaca ünlü şarap kültürünü tanıtan eğlenceli bir kültür merkezi olan müzede, fotoğraf, belge, eşya ve objeler ile Porto şarabının üretim süreçlerinin ve Porto’da şarap ticaretinin gelişimi anlatılıyor. Müzenin mahzen, bar ve sergi salonu bölümleri de mevcut.

8. Aliados Meydanı 

avenida-dos-aliados-porto

Aliados Meydanı (Avenida dos Aliados), Porto’nun en popüler meydanı. Aliados Meydanı’nın yukarı bölümünde yerel meclis binası aşağı bölümünde ise Palacio das Cardosas bulunuyor. İki tarafında trafiğin işlediği, orta bölümü yayalara ayrılmış bu devasa alan tarihi dokusu ve keyifli atmosferiyle turistlerin de uğrak mekânı.

9. Clérigos Kulesi ve Clérigos Kilisesi

torre-dos-clerigos-porto

Clérigos Kulesi (Torre dos Clérigos) ve Clérigos Kilisesi, 76 metre yüksekliğe sahip, Portekiz’in en yüksek kulesi. On sekizinci yüzyılda barok stilinde inşa edilmiş olan Clérigos Kulesi’nin tepesine, 235 basamak çıkarak ulaşabiliyorsunuz. Clérigos Kilisesi’nin yanına kiliseye inşa edilen kulenin üzerinde etkileyici güzellikte kabartmalar, aziz heykelleri ve bir de saat yer alıyor. Clérigos Kilisesi, hem süslemelerle bezeli etkileyici dış mimarisi hem de zengin iç dekorasyonu ile görülmeye değer bir tarihî yapı.

10. Cedofeita ve Santa Caterina caddeleri

santa-catarina-porto

Cedofeita ve Santa Caterina caddeleri, şehrin trafiğe kapalı ve Portoluların en keyif aldığı caddeleri. Dünyaca ünlü Majestic Kafe’nin de yer aldığı Catarina Caddesi tüm popüler mağazaların yanında mavi çinili Almas Şapeli’ni de görebileceğiniz bir yer. Daha geleneksel ve Porto’ya özgü şeyler bulabileceğiniz Cedofeita ise atlanmaması gereken bir alternatif. Özellikle hemen başlangıcında yer alan birbirine bitişik Carmo ve Carmelitas Kiliseleri’ni de mutlaka görün.

Porto Yapılacak Şeyler

 • Porto’nun önemli sembollerinden biri olan Gaia Teleferiği ile, Gaia Bölgesini ve Douro Nehri’nin güzelliğini kuşbakışı izleyin.
 • Ribeira, Gaia ve köprülerin keyfini çıkarmak için Douro Nehri’ndeki tekne turlarına katılın.
 • Duoro Vadisi’nde (Vinho do Porto) dünyaca ünlü Porto şarabını tadım turlarına katılın.
 • Porto’nun en önemli simgelerinden Luis I Köprüsü’nden günbatımını izleyin.
 • Şaşırtıcı mimarisiyle dikkat çeken çok amaçlı müzik merkezi Casa da Musica’yı gezin.
 • Duoro Nehri kenarında morina balığı yiyin.
 • Atlantik Okyanusu kenarındaki kumsallarda deniz ve güneşin keyfini çıkarın.
 • Şarap Müzesi’nde Porto şarabının izini sürün.
 • Fado gösterilerinde büyülenin.
 • Porto festivallerine katılın.

Porto konaklama

Porto, farklı zevk ve bütçelere hitap eden pek çok konaklama seçeneğine sahip. Porto’da lüks konaklama arıyorsanız, Rua Tenente Valadim, Rua Do Choupelo ve Rua de Serralves Caddeleri ile Boavista ve Praca da Ribeira Meydanları üzerindeki otellere göz atabilirsiniz.

19. yüzyıl tarihli bir şatoda kalıp tarihi bir atmosfer yaşamak isterseniz Castelo Santa Catarina’yı tercih edebilirsiniz. Diğer yandan, Grande Hotel Porto, daha gösterişsiz ve daha ucuz bir konaklama için uygun. Şehir merkezinde değil de Porto şaraplarının yapıldığı Douro Vadisi’nde konaklamak da oldukça farklı bir deneyim olabilir. Douro Vadisi’ndeki Casa De Casal De Loivos ile Hotel Rural Quinta Nova De Nossa Senhora Do Carmo’yu tercih edebilirsiniz.

Ortalama oda ücreti olan oteller ise, Rua do Campo Alegre, Rua Gonçalo Sampaio, Rua Manuel Moreira de Barros ve Rua de Santa Catarina Caddeleri ile Fernão Magalhães ve Praça da Batalha Meydanları üzerinde. Düşük bütçeli bir konaklama için de Rua Santa Catarina, Rua da Alegria, Rua Arquitecto Marques da Silva ve Rua Alvares Cabral Caddeleri ile Campo dos Martires da Patria semti üzerindeki otel alternatiflerine göz atabilirsiniz.

Porto’ya ne zaman gidilir

Portekiz’in en güzel şehirlerinden biri olan Porto, ılıman ikliminden dolayı yılın 12 ayı ziyaret edilebilen bir kent. Ancak haziran, temmuz ve ağustos aylarında sıcaklığın çok yüksek olduğunu aklınızda bulundurun. Kışın bile havayı 20 derecelerde görmeniz mümkün olsa da ortalama 7-12 derece. Yine de Porto’yu gezmek için en keyifli vakitler ilkbahar ve sonbahar dönemleri. Bu dönemlerde yanınızda şemsiye bulunmasında yarar var. Diğer yandan sinema meraklıları, bu güzel kente yapacakları seyahati şubat ayında düzenlenen Porto Uluslararası Film Festivali’ne denk getirebilir.

Porto yeme ve içme

Porto mutfağı genel özellikleri ile Akdeniz mutfağının özelliklerini taşıyan, yoğun baharatlı lezzetlere sahip. Kırmızıbiber, karabiber, tarçın, vanilya ve safranın sıkça kullanıldığı Porto mutfağında, zeytinyağı, kişniş, sarımsak ve maydanoz da Porto yemeklerinde kullanılıyor. Zengin balık ve deniz ürünü spesiyalleri, aromatik etli yahnileri hem göze hem mideye hitap eden tatlıları ve ünü dünyaya yayılmış şarapları ile ziyaretçilerine tam bir şölen vadediyor.

tripasa-moda-do-porto
Tripas à moda do Porto

Diğer yandan gastronomi düşkünlerinin Portekiz’de ziyaret edebilecekleri en ideal gezi rotası Porto. Öyle ki, Portekizliler de ülkede en iyi yemeğin Porto’da yenebileceği konusunda hemfikirler. Porto mutfağının temel yemekleri tripas à moda do Porto, bacalhau, açorda de mariscos, caldeirada, arroz de marisco ve caldo verde. Safranlı bir kek olan biscoito da teixeira da, Porto’nun geleneksel tatlısı olmakla birlikte, en meşhur tatlılar barriga de freira, papos de anjo, toucinho do céu, pastel de nata, pão de castela, leitaria da quinta do paço.

Porto’nun dünyaca ünlü sandviçlerden biri olarak gösterilen francesinha ise yalnızca Porto’da yiyebileceğiniz bir sandviç. Porto mutfağının yıldızı olan bu sandviçin üzeri erimiş peynir ile kaplanır ve servis edilirken, domates püresi ve bira ile hazırlanan özel bir sos içerisinde yanında patates kızartması ile sunuluyor. Porto’nun diğer popüler atıştırmalıkları mista-ham, chouriço ve prego no pão da sağlıklı olduğu kadar lezzetli alternatifler.

Keçi sütünden üretilen yerel peynir türü queijo da Serra ise sıklıkla Porto şarabının yanında atıştırmalık olarak tüketiliyor. Dünya çapında büyük bir üne sahip olan Porto şarapları ile Ginja adı verilen vişne likörü Portekizlilerin milli içeceklerinden. Aguardente ise şeker kamışından üretilen votka benzeri alkollü bir içecek. Alkolsüz olarak en çok tüketilen içeceklerin başında da espresso, pingo ve meia de leite gibi kahve çeşitleri geliyor.

Porto’nun en lüks restoranları, Porto de Leixões ve Matosinhos’da yer alıyor. Rua de Santa Catarina’daki Majestic ile Avenida da Boavista’da Bull&Bear ise atmosferinin yanında yemekleri ve Porto şaraplarıyla fazlasıyla tatmin edici. Porto’nun en canlı yerlerinden olan Riberia’daki Casa Aleixo ve Chez Lapin restoranları da, daha uygun fiyatlı ancak oldukça lezzetli adresler. Rua da Alegria’da bir otel olan Portucale’in restoranı da leziz yemeklerinin yanında muhteşem şehir bir manzarası sunuyor. Porto’da kek ve pasta yapımında çok ünlü bir kafede kahvenizle birlikte ağzınızı tatlandırmak isterseniz Rua Formosa’da bulunan Confeitaria Do Bolhao oldukça tatmin edici. Porto’nun en ünlü gece kulübü ve barlarından biri olan Maus Habitos ile tam bir şarap tadım barı Solar Do Vinho Do Porto hem yemek yiyebileceğiniz hem de gece hayatı için bir numaralı adresler.

Douro Vadisi’nde şarap tatmak isterseniz, Rua do Barreiro’daki O Lagar’da geleneksel Portekiz mutfağının yemeklerini de tadabilirsiniz. Yine Douro Vadisi’ndeki restoranlardan biri olan Restaurante Douro In de, bölgenin yemek ve şarap açısından en iyi ürünlerini sunuyor.

Porto gece hayatı

Porto gece hayatı renkli bir atmosfere sahip. Diğer yandan kentteki hemen her mekân gece yarısından önce açılmıyor. Şehrin gece hayatının kalbi, Rua Cândido dos Reis, Rua da Conceição ve Rua de Passos Manuel Caddeleri ile Praça da Batalha, Clérigos ve Boavista semtlerinde atıyor. Rua José Falcão Caddesi’ndeki Armazém do Chá ve Rua Galeria de Paris Sokağı’ndaki Café au Lait şehrin en popüler iki eğlence mekânı.

porto-gece-hayati
Via Notte, Porto

Rua do Outerinho, Largo Actor Dias, Avenida dos Allados ve Praça da Batalha bölgeleri de birçok popüler eğlence mekânına ve prestijli restorana ev sahipliği yapıyor. Diğer yandan nehir kenarındaki Ribeira ve Gaia Bölgeleri de güzel alternatifler.

Yerel kültüre özgü eğlence anlayışını gözlemlemek için, Fado gösterilerinin sergilendiği canlı müzik barlarını mutlaka deneyimleyin. Zira, Fado, on dokuzuncu yüzyıl Portekiz kadınlarının balıkçı, kâşif ya da denizci olan sevgililerinin geri dönmemesi üzerine denize karşı yaktıkları ağıtlardan türemiş bir müzik türü. Santa Caterina Caddesi üzerinde çok iyi Fado müziği yapan restoranlar bulunuyor.

Porto alışveriş

Bu güzel kentten alabileceğiniz yerel ürünler arasında, şarap, mavi ve beyaz renklerde seramik eşyalar, el işi tekstil ürünleri, dantel kumaşlar, antikalar, el dokuması kilimler ve şarap sunumunda kullanılan kadeh ve karaf takımları bulunuyor.

Porto’da alışveriş deneyimi yaşamak isterseniz, Rua de Santa Catarina, Rua Cedofeita, Rua da Bombarda ve Rua Nova da Alfândega caddeleri ile Bolhão ve Boavista bölgeleri akla ilk gelen semtler. Rua de Santa Catarina ve Rua da Bombarda Caddeleri, ışıltılı moda butikleri ve giyim mağazaları ile ünlü. Rua Nova da Alfândega Caddesi ise sahaflara ve modern kitapçılara ev sahipliği yapıyor. Rua de Santa Catarina ve Rua Cândido dos Reis Caddeleri ile Praça das Cardosas Meydanı üzerinde ise hafta içi günler taze meyve sebze, el işi ve antika pazarları kuruluyor.

Porto’nun en prestijli ve popüler alışveriş merkezleri arasında ise Rua de Santa Catarina Caddesi üzerindeki Via Catarina, Rua do Bom Successo Caddesi’ndeki Centro Comercial Cidade de Porto ve Gaia semtindeki Gaia Shopping and Mar Shopping yer alıyor. Gaia bölgesi ise özellikle şarap yapım atölyeleriyle ünlü.

Porto’ya nasıl gidilir

Türkiye’den Porto’ya Türk Hava Yolları ile haftanın her günü, direkt uçuşlarla yaklaşık beş saatte ulaşım mümkün. Diğer yandan TAP Portugal, Lufthansa, KLM, Iberia ve British Airways ile Avrupa aktarmalı olarak yaklaşık yedi saatlik bir yolculuk sonunda ulaşabilirsiniz.

Şehir merkezine 15 kilometre uzaklıkta bulunan Francisco de Sá Carneiro Havalimanı, Portekiz’in en işlek üçüncü hava ulaşım merkezi. Havalimanından taksi, otobüs veya metro alternatiflerini kullanarak ortalama 20 dakika ila 30 dakika arasında şehir merkezinde olabilirsiniz.

Porto, Portekiz’in incisi. Dünyaca ünlü şarap ve festivalleri, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki tarihi dokuları, nefis Duoro Nehri manzarası ile, keşfedilmeyi hak eden bir destinasyon.

3 YORUMLAR

 1. Porto kendine has havası, rengarenk mozaikli yapıları, Duoro Nehri’nin şehri ikiye bölen muhteşem görüntüsü ve şaraplarıyla Lisbon’dan kesinlikle ayrılıyor. Porto’da gezilecek yerlere bu yazıda yer alan yerlerin yanında birbirinden güzel desenli mozaikleriyle ünlü Capela de Santa Catarina ve Igreja de Carmo kiliselerini ve Lello Kardeşler’in 1906 yılında açtığı kitapçı Livraria Lello’yu eklemenizde fayda var. Emin olun bu yapılara siz de hayran kalacaksınız!

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here