İberia yarımadasının batı kıyısında bulunan Portekiz, iklimi sebebiyle Avrupa’nın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biri. Muhteşem gösteriler ve çoğunlukla ziyaretçiler için uygun fiyatlara sahip olması da ayrı bir etken.

Portekiz’in zengin coğrafyası kuzeyde yemyeşil dağlardan şarap üretim bağlarına, orta bölgelerde ortaçağ kasabaları ile çiftliklere ve güneyde muhteşem sahillere sahip. Ayrıca Portekiz’e ait olan ancak Atlantik okyanusunda bulunan Azores ve Madeira yemyeşil bitki örtüsü ve çiçek bahçeleriyle biliniyor.

Portekiz Yapılacak Şeyler

Portekiz her gezginin yapılacaklar listesinde bulunması gereken yerlere sahip.

malta

Portekiz’de Yapılması Gereken Şeyler

Portekizden beklentileri daha eşsiz ve derin olanlar için tavsiyemiz fado adı verilen aynı zamanda Portekiz’in blues tarzı olarak da bilinen melankolik müziği dinlenilmesi, Manueline mimarisinin daha yakından tanınması ve geleneksel festivallerden birine katılmak ya da Duoro nehrinin kenarında en lezzetli şarapları tatmak diyebiliriz.

Sintra

Portekiz Yapılacak Şeyler Sintra

Bir UNESCO dünya mirası bölgesi olan Sintra kasabası muhteşem saraylara ve bahçelere sahip. Çevresini saran tepeler ise tarihi dokusuna muhteşem bir fon oluşturuyor

Azulejos

Rengârenk seramik fayanslar sayısız çeşmeyi, kiliseyi ve aralarında Queluz Ulusal Sarayı’nın da bulunduğu sarayları rengarek yapıyor.

Pousadas

Posada’da kalarak ziyaretinizi biraz renklendirin. Restore edilmiş kaleler, manastırlar ve tarihi binalar hem lüks bir konfor sunuyor hem de tarihi bir cazibe yaratıyor.

Algarve

Algarve Portekiz Yapilacak Seyler

Ülkenin en güney kısmında bulunan Algarve, sıcak Akdeniz iklimi, nefis plajları, ilginç kasabaları, tarihi bölgeleri, enfes yemekleriyle Portekiz’in görülebilecek en iyi yerlerinden biri.

Madeira ve Berlenga Adaları

Madeira ve Berlenga Adaları karaya biraz uzakta ancak macera arayanlar için Atlantis’in kalıntılarının bulunduğu rivayet edilen Azores takımadaları uzak kavramını yok edecektir. Eşsiz doğal güzelliği bu alt tropikal adayı sahip olduğu sisli dağlar ve tepeler ile görülmesi gereken bir yer haline getiriyor.

Lizbon

Portekiz yapılacak şeyler

Portekiz’in geçmişteki zenginliği ve gücü tarihi şehirlerinde açıkça görülebiliyor ancak Lizbon tam nehrin ağzında muhteşem bir yerde bulunmasına rağmen günümüzde çoğunlukla canlı clubları ile biliniyor. Manueline anıtları ve ortaçağdan kalma sokakları da tabiki mutlaka görülmeye değer yerler. Canlı ve enerjik taş örme sokakları, füniküler yolları, dünyaca meşhur müzeleri, efsanevi yemekleri, alışveriş ve gece hayatı ile görülmemesi çok şey kaybettirecek bir şehir.

Evora

Portekiz’in en iyi korunmuş ortaçağ kasabalarından biri. Evora duvarlarla çevrili ve kıvrımlı taş yolları ile Roma ve Gotik mimariye sahip.

Porto

Porto, ülkenin ikinci büyük şehri ve UNESCO dünya mirasları listesinde, ülkenin dünya kültürüne kazandırdığı en büyük değerlerden biri olan meşhur şarabı için bile başlıbaşına ziyareti hakeden bir şehir.

Portekiz sahilleri

Portekiz Sahilleri

Atlantik kıyı şeridi sörf yapmaktan hiç kimsenin olmadığı ıssız koylara kadar istediğinizi seçebileceğiniz geniş bir yelpazeye sahip. Portekiz’in sahilleri tepelik bölgeleriyle birleşince her türlü outdoor sporları için bolca seçenek oluşturuyor. Ziyaretçiler burada at binebiliyor, dalgalarla sörf yapabiliyor, nehirde kürek çekebiliyor, batıklara dalışlar yapabiliyor, tepelere dağ yürüyüşü yapıp mağribi ve Roma dönemine ait kalıntılar arasında geçmişi içlerine kadar hissedebiliyorlar.

Fado

Bu eşsiz müzik deneyimini sakın kaçırmayın. Müzisyenler kendilerini bu ruhani müzik ve Portekiz gitarı eşliğinde adeta başka bir dünyada gibi hissediyorlar ve tabiki siz de.

Douro Nehir Turları

Portekiz Yapılacak Şeyler Douro

Douro Nehri Vadisini görmenin en güzel yollarından biri de bir nehir turu.

Şarap tadımı

Porto’nun hemen yanında Portekiz’in en meşhur içkilerinin bulunduğu mağaraları ziyaret edebilir ve muhteşem bir tadım deneyiminden sonra seyahatinizi taçlandırabilirsiniz.

Tepe Kasabaları

Portekiz Yapılması Gerekenler

Ortaçağ duvarları ile çevrilmiş, dar sokaklara, kaleler ve olağanüstü bir manzaraya sahip olan kasabalar bulundukları bölgelere dayanılmaz bir çekicilik katıyor.

Seyahatte huzuru arayanların durağı antik üzüm bağları, taş örme evli köyler ve dağların etekleri olmalı. Ülkenin güney kıyıları hem sıcak ve güneşli iklimi hem de sahil şeridiyle tam olarak bu istenileni karşılıyor. Tatlı bir sülfür SPA salonunda soluğu alın ve Pousadas etrafında bir gezintiye çıkın. Birçok manastırın bulunduğu bölgede kimsenin yaşamadığı tarzda keyifli bir tatil yapın.

1 YORUM

  1. Hele hele randevu alınıp da kimlik ve pasaport çıkardıktan sonra bu görünen yerlere rahatça gidebiliriz….reklamlar neden ..yoksa portekiz sefaratları sitesi seyahat acentesimi kurdu. Bu mükemmel yerleri yakından görmek lazım.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here