İspanya ile Atlas Okyanusu arasında yer alan Portekiz, Avrupa‘nın en batı ucunda konumlanıyor. Ülke, zengin kültürel birikimi, etkileyici doğası ve tarihi geçmişi ile ziyaretçilerine farklı deneyimler sunuyor.

Avrupa’nın güneybatısında, İber Yarımadası üzerindeki ülke, Azorlar ve Madeira takımadaları özerk yönetimlerine de sahip. Coğrafi keşiflerle birlikte dünyanın birçok noktasına kültürünü taşıyan Portekiz, 15. ve 16. yüzyıllar arasında Brezilya’dan Filipinler’e kadar geniş bir coğrafyada etkisini sürdürdü.

Portekiz nerede nasıl gidilirPortekiz nerede

Avrupa kıtasının en batısındaki ülke olan Portekiz’in anakarada bulunan toprakları Tejo Nehri ile ikiye bölünüyor. Kara sınırı yalnızca İspanya ile olan ülke kıyılarının tamamı Atlas Okyanusu ile çevrili. Ülkeye bağlı özerk yönetime sahip olan Azor Adaları ve Madeira, Orta Atlas Okyanusu üzerine yer alıyor.

Portekiz neredePortekiz’e nasıl gidilir

Portekiz’e hava yolu, kara yolu ve deniz yolu ile ulaşım bağlantısı sağlanıyor. İstanbul’dan başkent Lizbon ve Porto şehirlerine haftanın 7 günü direkt uçuş bulunuyor. Türk Hava Yolları ve Portekiz milli hava yolu şirketi TAP Portugal’ın karşılıklı seferleri var. Avrupa’nın birçok kentinden aktarmalı olarak uçmak da mümkün.

malta

İspanya’nın Madrid ve Barcelona kentlerinden Portekiz’e trenle ulaşım var. Trenle yolculuk çok uzun ve zahmetli olduğundan çok tercih edilmiyor. İspanya ile Portekiz arasında seferleri bulunan otobüsler her iki ülkenin başkenti arasında 10-12 saatlik bir yolculukla ulaşımı sağlıyor. Ayrıca dönemsel olarak Kuzey Afrika ve Fas’tan feribot bağlantısı da bulunuyor.

Portekiz ne zaman gidilir

Akdeniz iklimine sahip olan Portekiz‘i ziyaret etmek için en iyi dönem bahar ayları. Bahar ve yaz aylarında güneşli, sonbahar ve kış aylarında ise yağmurlu ve rüzgarlı olan ülkede ilkbahar döneminde açan çiçekler ve temiz hava ziyaret için ideal koşulları sağlıyor. Haziran başından eylül ortasına kadar denize girilebilen ülkede, sonbahar dönemi oldukça sessiz geçiyor.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here