Portekiz mutfağı ilhamını denizden alıyor; denizden gelen her şeyi pirinç ve ekmekle sofralarına taşıyorlar. En çok tüketilen balık Bacalhau diye adlandırdıkları tuzlanmış morina ve bu balığı Pasteis de Bacalhau (Balıklı Kek) ve Bacalhau a Bras (Izgarada Bacalao Balığı) gibi isimlerle birçok farklı şekilde pişirerek tüketiyorlar.

Okyanus balığı olduğu için bizim bildiklerimize göre çok daha iri olan sardalye de Portekiz’in sofralarının vazgeçilmezi. Patates ve lahana ile yapılan yeşil çorba (caldo verde), balık yahnisi (calderirada de peize), köpekbalığı çorbası (popa de cacao) ve üstüne dökülen erimiş peynir ve özel bir sos ile servis edilen jambon ve sosisli sandviç francesinha da yemeden gelmemeniz gereken lezzetler arasında.

balık yahnisi portekiz mutfağı
Balık yahnisi

Yazı: Irmak İnan

Yemeğe başlamadan önce masaya zeytinyağı ve leziz ekmekler konuluyor; genellikle ekşi maya ile yapılan ekmekler kokusuyla insanın başını döndürüyor. Lokantalar genel olarak küçük aile işletmeleri olarak özgün bir şekilde hizmet veriyor.

malta

Yemek içmek Portekiz’de oldukça ucuz, bir kişi yanında tatlısı ve içkisiyle ortalama 15-20 Euro’ya tıka basa doyabiliyor. Elbette ki birbirinden nefis kokular yayan ve genelde hamur ile yapılan bol kalorili tatlıları da unutmamak gerekiyor.

pasteis de belem portekiz
Pasteis de belem

Bunların en ünlüsü, kökeni Lizbon’nun Belem semtindeki çok eski bir Pastane’ye dayanan milli tatlıları: Pasteis de Belem. Tarihi 1837’ye dayanan Pasteis de Belem Pastanesi ile aynı isimle anılan bu tatlıdan almak istiyorsanız günün her saati metrelerce olan uzun bir sırayı beklemeniz gerekiyor ama o lezzete değiyor doğrusu.

Portekiz denilince akla gelen bir başka tat da elbette ki gücünü Porto’daki Douro Vadisi’nden alan ancak ülkenin hemen her yerindeki üzüm bağları ile kendini gösteren şarap.

douro vadisi şarap turu
Douro Vadisi

Standart şaraplarda alkol oranı %11-12 civarındayken, Porto şarabının alkol oranı genel olarak %20; bu da onu bir sofra şarabından çok, özen gösterilmesi gereken bir içimlik haline getiriyor.  Girdiğiniz her lokantada kadeh fiyatları 1 Euro’dan 25 Euro’ya kadar değişen çeşit çeşit leziz şaraplar bulmanız mümkün.

Şarap mantarlarının yapımında kullanılan mantar meşesi ağacı, büyük çoğunlukla Portekiz topraklarında yetişiyor. Dünya üretiminin %55’inin Portekiz tarafından karşılandığı mantar, ülke ekonomisinde de büyük bir paya sahip. Bu pay, hediyelik eşya sektöründe, çantalar, nevaleler, bileklikler ve daha türlü obje ile de kendini gösteriyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here