Iberia yarımadasının batı kıyısında bulunan Portekiz hem ucuz olması hem de harika iklimi ile turistlerin ilk tercihleri arasında yer alıyor. Fado, Fiesta, Futbol üçlemesinin ülkesi Portekiz, birbirinden güzel plajları, tarihi yapıtları, gezilecek yerleri, sıcakkanlı insanları ve meşhur şarabıyla herkesi kendisine hayran bırakıyor.

Ortaçağ kaleleri, altın renkte kum plajları, harika kiliselerin süslediği örme taş köyler, dünya çapında ünlü golf sahaları ve kursları, çılgın gece hayatı, olağanüstü lezzetler ve zengin kültürler sunan vazgeçilmez şehirleriyle Avrupa’nın en güzel ülkelerinden biri.

Portekiz Gezilmesi Gereken Yerler

Portekiz Gezilecek Yerler

İber yarımadasında yer alan Portekiz, kuzeyde ve doğuda İspanya, güneyde ve batıda ise Atlas Okyanusu ile komşu. Portekiz gezilecek yerleri arasında tabiki her yanından tarihi mimari akan Lizbon ilk sırada yer alıyor. Avrupa’nın en büyük akvaryumu, lezzetli mutfağı ve kendine özgü fado müziği ile diğer şehirlerden kendini ayrılıyor. Gezilecek yerlerden diğer bir güzeş şehir Porto’nun en büyük özelliği ise tartışmasız şarabı. Aveiro’nun harika kanalları ve köprüleri ile insan kendini Venedik’te gibi hissediyor. Obidos ise üst düzey golf kompleksi, Praia D’el Rey ve romantik güzelliği ile öne çıkıyor. Sintra şehri fantastik kaleleri, Pena’s Sarayı gibi yapıları ile ziyaretçilerini karşılarken Coimbra ve Evora tarihi hazinelerini sunuyor.

1. Lizbon

Portekiz Gezilmesi Gerekenler

Tagus nehri kenarında bulunan Portekiz’in başkenti Lizbon en büyük şehir olma ünvanını elinde bulunduruyor. Atlantik Okyanusunun kıyılarında harika bir iklime sahip olan şehrin insanı mutlu eden sokakları, harika dükkânları, gotik katedralleri, etkileyici köprüleri ve renkli yaşam tarzının yanında ülkenin vazgeçilmez tutkusu olan Fado müziği her yıl yüzbinlerce turisti kendisine bağımlı hale getiriyor. Potekiz gezilecek yerler arasında ilk sıraya almanız gereken şehrin en eski yerleşim bölgesi Alfama’da, Fas tarzı mimarinin hâkim olduğu bölgede örme taştan sokaklar ve St. George Kalesi bulunuyor. Lizbon’u tanımak için en iyi yol meşhur 28 nolu tramvaya binip tarihi bölgelerin, bahçelerin ve tüm etkinliklerin yapıldığı en yoğun mekânların arasında dolaşmak.

2. Algarve

Portekiz Gezilecek Yerler Algarve

Sıcak Akdeniz iklimi, nefis plajları, ilginç kasabaları, tarihi bölgeleri, enfes yemekleri ve cep dostu bütçesiyle Algarve’yi Portekiz’in görülebilecek en iyi yerlerinden biri haline getiriyor. Ülkenin en güney kısmında bulunan Algarve gözler için bir ziyafet sunuyor. Yemyeşil zeytinlikler, geleneksel bembeyaza boyanmış köyler, tepelerin eteklerine yerleşmiş muhteşem bir sahil ile muhteşem bir ahenk oluşturuyor. Faro bu bölgenin başkenti ve Lagos gece hayatı arayanların gitmesi gereken yer. Portakal bahçeleri ve kırmızı kumtaşı kalesiyle meşhur olan yer ise Silves. Tavira ise Rönesans anıtları, köprüleri ve kaleleri ile çok zarif bir kasaba.

3. Obidos

Portekiz Gezilecek Yerler Obidos

Portekiz’in batı bölgesinde bir tepeye yerleşmiş olan Obidos’un etrafı bir sur ile çevrilmiş. Surun dışında şehir içinde bulunan muhteşem ortaçağ kalesi ve tarihi Obidos Meydanı şehrin ana temasını oluşturuyor. Bu bölgeyi yürüyerek keşfetmek en doğru ve kolay seçim olacaktır çünkü bir labirenti andıran dar örme taş sokakları hissetmenin en güzel yolu bu. Kalabalık meydanlar, güzel dükkânlar ve camlarında rengârenk çiçekler bulunan beyaz evleri ile ziyaretçileri büyüleyen bir şehir. Kalenin devasa kapısı, kuleleri ve siperleri artık çok lüks bir otele hizmet etse de ihtişamından hiçbir şey kaybetmiş değil.

4. Sintra

Portekiz Gezilecek Yerler Sintra

Lizbon kıyısındaki Sintra Dağı’nın eteklerine yerleşmiş olan şehir başkentten günübirlik gidip gezilecek uzaklıkta ve yemyeşil tepeler, tüm şehire serpiştirilmiş göz alıcı villalar, lüks dinlenme merkezleri, kaleleri ve Pena’s Palace gibi ünlü saraylara sahip. 1800’lü yılların ortalarında yapılmış olan Alman Neuschwanstein’in hatırası fantastik kale Portekiz’in kraliyet ailesine hizmet vermekteydi. Pena’s Sarayının çevresi egzotik ağaçlar, bitkiler ve çiçeklerle çevrilmiş bir ormanlık alan olduğundan dolayı gördüğünüzden çıkmak istemeyebilirsiniz.

5. Madeira

Portekiz Gezilecek Yerler Madeira

“Atlantiğin Yüzen Bahçesi” ismi takılan Madeira, Atlantik Okyanusunda Kuzey Afrika ile Portekiz arasında çok verimli bir vaha görüntüsüne sahip. Yemyeşil bitki örtüsü, çiçek bahçeleri ve şaraplarıyla bu görüntünün hakkını da veriyor. Mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında Orkid Bahçesi ve Laurissilva ormanı bulunuyor-ki bu orman dünyanın en büyük defne ağacı bölgesine sahip. Madeira’nın başkenti ve en büyük şehri Funchal. Tarihi kiliseler, kaleler, turist resortları ve restoranların yanında ağaçlarla bezeli bir kordon boyu da bulunuyor ve olağanüstü bir okyanus manzarasına sahip.

6. Porto

Portekiz Gezilecek Yerler Porto

Portekiz’in kuzeyinde Douro nehrine yüksekten bakan tepelerin arasında bulunan Porto, dünyaca ünlü şaraplarıyla meşhur. Porto’nun tam kalbindeki Ribeira’da ise sadece yayalara ayrılmış bölgesiyle hem çok büyüleyici hem de canlı müziği, kafeleri, restoranları ve sokak satıcıları ile harika bir atmosfere sahip. Bölgenin en meşhur yeri ise Porto’yu Vila Nova de Gaia’ya bağlayan Ponte Dom Luis adındaki demir köprü. Şarap mahzenleri ile meşhur köprü yine görülmese gereken yerler arasında bulunuyor.

7. Evora

Portekiz Gezilecek Yerler Evora

Evora, küçük olabilir ancak Portekiz’in güneyinde turistlerin ilgisini çekmeyi fazlasıyla başarıyor. Nerdeyse 2000 yıllık bir geçmişe sahip olan Evora bir zamanlar Roma İmparatorluğu altında ışıldayan önemli bir şehirdi. Bugün ise Alentejo bölgesinin başkenti olarak çok iyi korunmuş tarihi şehir merkezi ile bu merkezde 4000 den fazla tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor. Görülecek bir başka yer de 13.yy’a ait Portekiz’in en önemli Gotik yapılarından biri olan Evora Katedrali. Şehire çok uzak olmayan bir bölgede de Avrupa’nın en büyük tarih öncesi anıtlarının kompleksi bulunuyor ve özellikle tarih ile ilgilenenler için mutlaka tavsiye ediyoruz.

8. Aveiro

Portekiz Gezilecek Yerler Aveiro

Orta Portekiz’in Atlantik Kıyısını kucaklayan Aveiro, genellikle “Portekiz’in Venediği” olarak da biliniyor. Bunun sebebi de tahmin edilebileceği gibi şehir içinde bulunan harika kanallar ve o kanalların üzerindeki köprüler. Rengârenk gondollar, botlar kanallar arasında dolaşırken şehrin tarihi bölgelerini ziyaret edebilir ve muhteşem sahillerin tadını çıkartabilirsiniz. Aveiro’yu popüler yapan bir diğer unsur da mutfağı, dolayısıyla burada damak zevkinize uygun bir şeyler mutlaka bulacaksınız. Aveiro’da görülecek yerler arasında Aveiro Katedrali, Sao Gonçalinho Şapeli ve Convento de Jesus gibi yerler de bulunuyor. Hepsinin mimarisi muhteşem ve adeta birer sanat eseri.

9. Azores

Portekiz Gezilecek Yerler Azores

Azores Takımadaları 9 volkanik adadan oluşuyor ve Lizbon’un 1,500 km kadar açıklarında Atlantik Okyanusunda bulunuyor. Dünyaca ünlü balina izleme turları ile meşhur ve ayrıca sıcak kaynak suları, sessiz deniz kıyısı kasabaları ve her adanın kendine özel karakteristiği ile de eşsiz bir yaşamın örneklerini sunuyor. Sao Miguel Azores’in en büyük adası ve “Yeşil Ada” olarak da biliniyor. Pico ise Portekiz’in en yüksek dağının bulunduğu yer.

10. Coimbra

Portekiz Gezilecek Yerler Coimbra

Küçük ve çok şirin bir kasaba olan Coimbra, Orta Portekiz’de Mondego Nehri kıyısında birçok tarihi hazineye, muhteşem bahçelere, fado müziğinin en seçkin örneklerine ve Avrupa’nın en eski üniversitelerinden birinin çevresindeki canlı kültüre ev sahipliği yapıyor. Portekiz gezilecek yerler arasındaki Coimbra’da yapılabilecek en iyi şey tüm bu tarihi mekânlar, katedraller ve manastırlar arasında kaybolmak. Aralarında Kraliçe Isabel’in lahitinin de bulunduğu manastırların her biri ayrı güzellikte. Coimbra’yı ziyaret ettiğinizde asla görmeden dönmeyin diyebileceğimiz yer kesinlikle Coimbra Üniversitesinin kütüphaneleri. Özellikle Joanina Kütüphanesi görülmeye değer bir yer.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here