Portekiz, 16.yy’ın efsanevi şairi Luis Vaz de Camoes’in dediği gibi “Karanın bittiği denizin başladığı yer” olarak biliniyor. Avrupa’nın denize açılan batı sınırı olan ülkede yaşam modern teknoloji ile geleneksel balıkçılık-çiftçilik tarzı ile iç içe devam ediyor ve dünyayı daha küçük, daha bütünleşmiş ve daha karışık bir hale getiriyor.

Atlantik Okyanusunun kıyılarına oturması yetmiyormuş gibi Portekiz ziyaretçilerini daha birçok özelliği ile de şaşırtmaya devam eden bir ülke. Çok zengin ve yeniliğe açık olan şehirler, geleneksel köyler, şaşırtıcı güzellikte sahiller, kırsal alanlar ve çok sayıda UNESCO dünya mirası bölgelerine sahip. Özellikle Foz Coa’da ki tarih öncesi çizimler ile 15. yüzyıl Angra do Heroismo limanı görülmeye değer yerler arasında yer alıyor.

Portekiz Gezi Rehberi

Portekiz 92,100 km2 lik yüzölçümü ile harika bir doğaya sahip. Uzun bembeyaz kumsallar ve koylar, engin dağlar ve tepeler, Yıldız Dağları olarak bilinen Serra de Estrela, sayısız nehirler ve güneyinde bulunan mantar meşesi ile zeytinliklerin süslediği dev Alentejo kırsalı ve dahası. Portekiz’in bu muhteşem doğasının sebebi tartışmasız yıl boyunca hâkim olan ılıman iklimi. Sürekli açık olan masmavi gökyüzü yazları çok aşırıya kaçmayan bir sıcağa ve kışları hafif üşüten ama asla dondurmayan bir soğuğa sahip. İnsanlarının karakteristikleri ise genellikle kibar, nazik, misafirperver ve anlayışlı.

Bir zamanların güçlü deniz krallığı olan Portekiz, zamanında Afrika’ya, Güney Amerika’ya ve Doğu’ya doğru yapılan tüm ticaret gemilerini domine etmekteydi. Günümüzde ise çok dost canlısı, rahat ve neşeli insanların yaşadığı bir yer. Özellikle böylesine altın kumsallar ve sıcak iklim varken tersi hayal edilemezdi. Her köşesi ister yaya, ister bisikletle, isterseniz de at sırtında bile keşfedilmeye müsait. Ama ülkenin en büyüleyici kısmı keyifli hayat tarzı. Tüm gün boyunca sahilde yatmak, akşam nefis deniz mahsulleriyle ziyafet çekmek ve gün batımını elinizde bira ile Atlantik üzerinden seyretmek.

Portekiz Gezilecek Yerler

Portekiz’in coğrafi özellikleri kuzeyde üzüm bağları ve yemyeşil dağlardan başlayarak ortalarda çiftlik alanları ile ortaçağ kasabalarına devam ederek güney sahil şeridinde Algarve civarında muhteşem sahiller ile son buluyor. Ayrıca Portekiz’e ait olup Atlantik Okyanusun’da bulunan Azores ve Madeira takımadaları da çiçek bahçeleri ve yemyeşil doğaları ile biliniyor.

Göz at: Portekiz Gezilecek Yerler

1. Lizbon

Portekiz Gezi Rehberi Lizbon

Portekiz’in başkenti Lizbon, ülkenin en büyük şehir olma ünvanını elinde tutuyor. Atlantik Okyanusu’nun kıyılarında harika bir iklime sahip olan şehrin insanı mutlu eden sokakları, harika dükkânları, Gotik katedralleri, etkileyici köprüleri ve renkli yaşam tarzının yanında ülkenin vazgeçilmez tutkusu olan Fado müziği her yıl yüzbinlerce turisti kendisine çekiyor. Şehrin en eski yerleşim bölgesi Alfama’da, Fas tarzı mimarinin hâkim olduğu bölgede örme taştan sokaklar ve St. George Kalesi bulunuyor. Lizbon’u tanımak için en iyi yol meşhur 28 no’lu tramvaya binipşehri keşfetmeye çıkmaktır.

2. Algarve

Portekiz Gezi Rehberi Algarve

Ülkenin en güney kısmında bulunan Algarve, sıcak Akdeniz iklimi, nefis plajları, ilginç kasabaları, tarihi bölgeleri, enfes yemekleriyle Portekiz’in görülebilecek en iyi yerlerinden biri. Yemyeşil zeytinlikler, geleneksel beyaza boyanmış köyler, tepelerin eteklerine yerleşmiş muhteşem bir sahil ile gözler için bir ziyafet sunuyor. Faro, bu bölgenin başkenti ve Lagos gece hayatı arayanların gitmesi gereken yer. Portakal bahçeleri ve kırmızı kumtaşı kalesiyle meşhur olan yer ise Silves. Rönesans anıtları, köprüleri ve kaleleri ile çok zarif bir kasaba olan Tavira Algarve’de görülecek yerler arasında.

3. Obidos

Portekiz Gezi Rehberi Obidos

Portekiz’in batısında bir tepeye yerleşmiş Obidos’un görkemli surları, muhteşem ortaçağ kalesi ve tarihi Obidos Meydanıyla karakteristik görülesi bir şehir. Labirenti andıran sokaklarını yürüyerek keşfetmek en güzel seçim. Kalabalık meydanlar, güzel dükkânlar ve camlarında rengârenk çiçekler bulunan beyaz evleri ile ziyaretçileri büyüleyen bir şehir. Kalenin devasa kapısı, kuleleri ve siperleri artık çok lüks bir otele hizmet etse de ihtişamından hiçbir şey kaybetmemiş.

4. Sintra

Portekiz Gezi Rehberi Sintra

Sintra Dağı’nın eteklerine yerleşmiş olan şehir başkentten günübirlik gidip gelinebilecek uzaklıkta ve yemyeşil tepeler, tüm şehire serpiştirilmiş göz alıcı villalar, lüks dinlenme merkezleri, kaleleri ve Pena’s Palace gibi ünlü saraylara sahip. 1800’lü yılların ortalarında yapılmış olan Alman Neuschwanstein’in hatırası fantastik kale Portekiz’in kraliyet ailesine hizmet vermekteydi. Pena’s Sarayını egzotik ağaçlar, bitkiler ve çiçeklerle bezeli bir ormanlık alan çevreliyor.

5. Madeira

Portekiz Gezi Rehberi Madeira

“Atlantiğin Yüzen Bahçesi” ismiyle anılan Madeira, Atlantik Okyanusu’nda Kuzey Afrika ile Portekiz arasında çok verimli bir vaha. Yemyeşil bitki örtüsü, çiçek bahçeleri ve şaraplarıyla bu görüntünün hakkını da veriyor. Mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Orkide Bahçesi ve Laurissilva ormanı bulunuyor. Madeira’nın başkenti ve en büyük şehri Funchal, tarihi kiliseleri, kaleleri, resortları ve restoranların yanında ağaçlarla bezeli kordonuyla olağanüstü bir okyanus manzarasına sahip.

6. Porto

Portekiz Gezi Rehberi Porto

Portekiz’in kuzeyinde Douro nehrine yüksekten bakan tepelerin arasında bulunan Porto dünyaca ünlü şaraplarıyla meşhur. Şehrin tam kalbindeki Ribeira’da sadece yayalara ayrılmış bölgesiyle hem çok büyüleyici hem de canlı müziği, kafeleri, restoranları ve sokak satıcıları ile harika bir atmosfere sahip. Bölgenin en meşhur yeri ise Porto’yu Vila Nova de Gaia’ya bağlayan Ponte Dom Luis adındaki demir köprü.

7. Evora

Portekiz Gezi Rehberi Evora

Evora küçük olabilir, ancak Portekiz’in güneyinde turistlerin ilgisini çekmeyi fazlasıyla başarıyor. Nerdeyse 2000 yıllık bir geçmişe sahip olan Evora bir zamanlar Roma İmparatorluğu altında ışıldayan önemli bir şehirdi. Bugün ise Alentejo bölgesinin başkenti olarak çok iyi korunmuş tarihi şehir merkezi ile bu merkezde 4000 den fazla tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor. 13. yüzyıla ait Portekiz’in en önemli Gotik yapılarından biri olan Evora Katedrali görmeye değer. Şehire çok uzak olmayan bir bölgede de Avrupa’nın en büyük tarih öncesi anıtlarının kompleksi bulunuyor.

8. Aveiro

Portekiz Gezi Rehberi Aveiro

Orta Portekiz’in Atlantik Kıyısını kucaklayan Aveiro, harika kanalları ve kanal köprüleriyle “Portekiz’in Venedik’i” olarak da adlandırılıyor. Rengârenk gondollar, botlar kanallar arasında dolaşırken şehrin tarihi bölgelerini ziyaret edebilir ve muhteşem sahillerin tadını çıkartabilirsiniz. Aveiro’nun mutfağı oldukça ünlü, damak zevkinize uygun bir şeyler mutlaka bulacaksınız. Aveiro’da görülecek yerler arasında Aveiro Katedrali, Sao Gonçalinho Şapeli ve Convento de Jesus gibi yerler var.

9. Azores

Portekiz Gezi Rehberi Azores

Lizbon’un 1,500 km kadar açıklarında, dünyaca ünlü balina izleme turları ile meşhur Azores Takımadaları, Atlantik Okyanusundaki 9 volkanik adadan oluşuyor. Adalar, sıcak kaynak suları, sessiz deniz kıyısı kasabaları ve her adanın kendine özel karakteristiği ile de eşsiz bir yaşamın örneklerini sunuyor. Sao Miguel Azores’in en büyük adası ve “Yeşil Ada” olarak da biliniyor. Pico ise Portekiz’in en yüksek dağının bulunduğu yer.

10. Coimbra

Portekiz Gezi Rehberi Coimbra

Küçük ve çok şirin bir kasaba olan Coimbra, Orta Portekiz’de Mondego Nehri kıyısında birçok tarihi hazineye, muhteşem bahçelere, fado müziğinin en seçkin örneklerine ev sahipliği yapıyor. Coimbra’da yapılabilecek en iyi şey tüm bu tarihi mekânlar, katedraller ve manastırlar arasında kaybolmak. Aralarında Kraliçe Isabel’in lahitinin de bulunduğu manastırların her biri ayrı güzellikte. Coimbra’da Coimbra Üniversitesinin kütüphaneleri ve özellikle de Joanina Kütüphanesi görülmeye değer.

Portekiz yeme ve içme

Hazırlaması kolay, ucuz ama bir o kadar da zengin aromalı yemeklerle karakterize edilen Portekiz mutfağı, oldukça zengin. Tarih boyunca birçok farklı ülkenin sömürgesi olması nedeniyle, etkiler küçük ateşli chilli biberlerinin, sarımsak, kişniş, maydanoz, tarçın, vanilya ve safranın bol bol kullanılıyor.

Portekizliler denizci bir millet oldukları için ülkede genel olarak başta balık olmak üzere pek çok farklı deniz ürünü tüketiliyor. Milli balıkları olan morina balığı, mezgit ve sardalye, söylentiye göre 365 değişik pişirme çeşidiyle yılın her günü sofralarda görülebiliyor. Ayrıca çok popüler olan sardalyayı ızgara olarak pek çok yerde bulmak mümkün. Bunların yanı sıra yılan balığı, berlam balığı, ahtapot, kabuklu deniz ürünleri ve özel balıklı kekler de Lizbon mutfağında yer alıyor.

Sardinhas assadas (mangalda pişirilmiş sardalye balığı) ve pastéis de bacalhau (balık kekleri, kentin en popüler yemeklerinden. Her tada ve zevke uygun restoranların bulunabileceği Lizbon’da dünya mutfağının tüm örneklerini deneyimleyebilmek mümkün. Ayrıca mutfak kültürünün önemli bir öğesi olan kaliteli şaraplar, Portekiz’in ünlü olduğu bir diğer alan.

Portekiz’de bir cafe ya da pastaneden çok uzakta olmanız imkânsız. Arada bir lezzetli kahveleri yudumlamak ve birbirinden güzel tartları, pastaları ve çörekleri tatmak için durun ve dinlenin.

Ne zaman gidilir

Yıl boyunca güneş olan bir ülke olan Portekiz özellikle yaz aylarında harika oluyor ve Haziran – Eylül ayları arası gidilmek için en güzel zamanlardan biri. Sıcaklık 30 derecenin birkaç derece aşağısında ya da yukarısında oluyor. Temmuz ve özellikle Ağustos ayları Portekiz’in de tatil ayları olmasından dolayı kıyı kısımlarında yoğunluk ve kalabalık çok fazla oluyor. Fiyatların da tavan yaptığı bu en yüksek sezon için rezervasyonunuzu erken yaptırmayı unutmamanız gerekiyor.

Portekiz Rehberi

Eğer yürüyüş yapmak veya dağları dolaşmak istiyorsanız bu dönem biraz sıcak olabileceğinden dolayı tavsiyemiz Mayıs ya da Ekim gibi aylarda gelmeniz. Şehir içinde dolaşmak, arkeolojik bölgeleri keşfetmek gibi seçenekler için en uygun aylar kış ya da sonbaharın kapısındaki veya çıkışındaki aylar. En fazla yağmur Kasım-Mart arası kış aylarında yağıyor. Sıcak ve keskin güneş kış aylarında bile sıkça kendini gösterdiğinden Portekiz’in orta kesimleri soğuk aylarda ziyaret için birebir. Özellikle güney kıyılarında yılın tüm zamanı ılıman bir iklim hâkim. Diğer taraftan kuzeyde ise hava oldukça soğuk olabiliyor, özellikle iç kesimlerde dağlık alanlarda kar sıkça görülebiliyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here