Roma’nın en büyük meydanlarından biri olan Popolo Meydanı (Piazza del Popolo) şehrin kuzey girişinde bulunuyor. Avrupa’nın en güzel meydanları arasında yer alan meydan adını Santa Maria del Popolo Bazilikası‘ndan alıyor ve “Halk Meydanı” anlamına geliyor.

Mimar Giuseppe Valadier’in tasarladığı meydanın ortasında MÖ. 13. Yüzyıl dönemine ait olan ve Roma’nın en büyük obeliski bulunuyor. Kuzeyde ise “Trident” denen Santa Maria in Monte Santo ve Santa Maria dei Miracoli ikiz kiliseler yer alıyor.

Popolo Piazza

Meydanı Neptün Çeşmesi ve Obelisk Çeşmesi süslüyor. Meydanın sağında Via del Corso, sol tarafta Flaminio Meydanı ve karşı tarafta da Pincio Tepesi yer alıyor. Pincio tarafına doğru düz devam ettiğinizde ise kâğıt üzerindeki tüm icatlarının tahtadan modellerinin sergilendiği Leonardo Da Vinci Müzesi bulunuyor.

Çeşme ve kiliselerin Barok tarzda inşa edildiği, trafiğe kapalı olan Popolo Meydanı, Roma’da her ne kadar çok öne çıkmasa da Avrupa’nın en güzel meydanlarından. Avrupa’nın en güzel meydanları arasında gösterilen meydanda daha çok yeni yıl kutlamaları ve konserler düzenleniyor.

Popolo Meydanı
Popolo Meydanı

Adres: Piazza del Popolo, Roma
Ulaşım: 95, 88, 117, 495, 119 ve 490 No’lu otobüsler, “Spagna” veya “Flamino” metro durakları
Yakın yerler: İspanyol Merdivenleri, Trevi Çeşmesi, Pantheon, Navona Meydanı

Santa Maria Del Popolo Bazilikası

Piazza del Popolo Meydanı’nın ortasında yer alan ve bir Rönesans yapısı olan Santa Maria del Popolo (Basilica of Santa Maria del Popolo), bölgede gezindiğine inanılan Neron’un hayaletinden kurtulmak amacıyla yapılmış.

Roma’nın en büyük sanat hazinelerine sahip olan, içerisinde Raphael, Caravaggio, Bernini ve Bramante gibi ressamların eserlerinin yer aldığı barok stildeki kilise, 1472’de Papa IV. Sixtus della Rovere tarafından yaptırılmış.

Santa Maria del Popolo’da birçok ünlü ailenin şapeli, bunların içerisinde de Rafaello tarafından inşa edilen Chigi Şapeli, Bernini’ye ait heykeller, Caravaggio tabloları ve Pinturicchio freskleri bulunuyor.

Popolo Meydanı ve Santa Maria del Popolo Bazilikası‘nı Roma’da gezilecek yerler listenize ekleyin.

Adres: Piazza del Popolo 12, Roma
Ulaşım: 95, 117, 119, 490, 495, 926 No’lu otobüsler, “Flaminio” metro durağı
Ziyaret Bilgileri: Pazartesi-Cumartesi 07:30-12:00, 16:30-19:00
Pazar 08:00-13:30, 16:30-19:30.
Giriş ücretsiz
Yakın yerler: İspanyol Merdivenleri, Trevi Çaşmesi, Pantheon, Navona Meydanı

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here