Polonezköy Tabiat Parkı, İstanbul‘a 34 km uzaklıkta, Beykoz ilçesinde yer alan, yemyeşil bir yer. 1994’te tabiat parkı ilan edilen bölge, İstanbul’da tabiat parkı olarak ilk ilan edilen ve kapladığı alan bakımından en büyük tabiat parkı özelliğini taşıyor. Yaklaşık 3 bin hektarlık alana sahip çok zengin flora ve fauna varlığına sahip Polonezköy’de küçük ama bir o kadar da şirin pansiyon ve oteller yer alıyor.

İstanbul’da hafta sonu aktiviteleri için en çok tercih edilen beldelerden biri olan Polonezköy, köylere has tertemiz, ferah ve rahatlatıcı havası, doğal güzellikleri, tereyağı, balı ve özellikle kirazlarıyla meşhur. Yemyeşil çimenlikleri içinde gülümseyen tipik, tahta evler ve dalları çiçek ve meyve dolu ağaçların bulunduğu Polonezköy, tüm dünyada yayılmış Polonya göçmenleri arasında bilinen ve günümüzde dünyanın en ünlü köylerinden biri.

Polonezkoy-Gezilecek-Yerler

Polonezköy Tabiat Parkı, İstanbul

Şehirden uzak nefes almak için, yabani kuş sesleri ve yemyeşil tabiat eşliğinde, doğayı ve kültürü aynı anda yaşayabileceğiniz eşsiz bir cennet kösesi olan Polonezköy, adeta İstanbul’un arka bahçesi. Bir taşra atmosferinde yemek yemek, trafik kargaşasından uzak bir yürüyüş yapmak istiyorsanız, burada birkaç saat geçirebilir, İstanbul’un en güzel sürprizlerinden birine merhaba diyebilirsiniz.

Bu mega kentte doğanın ve yeşilin korunmayı başardığı nadir yerlerden olan Polonezköy, etrafı çam ağaçları ile çevrili, kalabalık, gürültüsü ve stresten arınmış, adeta kurtarılmış bir bölge. Köye girişte sizi kilise ve mezarlığın karşıladığı Polonezköy’de, 100 metre kadar sonra köyün ufak meydanına geldiğinizde, burada kiralanmayı bekleyen atlarla karşılaşıyorsunuz. Aynı zamanda faytonla da gezebileceğiniz bölgede, hafta sonu tatili, günübirlik gezi, piknik, mangal keyfi, lüks ve kaliteli restoranlarda akşam yemeği, düğün ve muhtelif partiler gibi pek çok imkânı değerlendirebilirsiniz.

polonezkoy-tabiat-parki-Istanbul

Polonezköy tarihi

1775’te Polonya, Avusturya-Rusya ve Prusya tarafından bölünerek işgal edilmiş, Polonya’nın parçalanmasını kabul etmeyen Osmanlı İmparatorluğu bu alanı Polonyalı siyasi göçmenlerin sığınağı haline getirmişti. Osmanlı İmparatorluğu 1856’da Kırım Savaşı’na girerken Polonya’dan kaçan asker ve sivillerle birlikte savaşa katıldı.

Savaştan sonra Sultan Abdülmecit, şimdiki Polonezköy’ün bulunduğu topraklara yerleşim izni verdi. Önceleri Osmanlılarca Adamköy olarak anılan bu Polonya köyü, daha sonra Polonez Karyesi adını aldı. 1894’te Türk devleti burada yaşayan mültecilere vatandaşlık hakkı tanıyarak, 1923’te bölgeye Polonezköy ismiyle etnik bir kimlik kazandırdı.

Polonezköy’ün şirin evleri 1900’lerde başlayan pansiyonlara ve otellere dönüşmeye başladı. Halen de 80 kadar Polonyalı vatandaşın yaşadığı Polonezköy’de, köy sakinleri 150 yılı aşkın süredir dillerini ve atalarının geleneklerini koruyup yaşatmaya devam ediyorlar. Hakkında yüzlerce kitap ve makalenin bulunduğu Polonezköy’ün duvarlarla çevrili evleri, çitlerini güçlendiren sık ve yüksek ağaçlar ile girişlerinde yediveren gülleri olarak adlandırılan sarmaşıklarla süslü.

Polonezkoy-Tabiat-Parki

Polonezköy Tabiat Parkı flora ve faunası

Polonezköy Tabiat Parkı, bitki çeşitliliği açısından çok zengin. Park içerisinde, karaçam, kızılçam, sarıçam, meşe türleri, Macar meşesi, at kestanesi, Anadolu kestanesi, Avrupa ladini, doğu çınarı, Akdeniz selvisi, gürgen, karaağaç, kızılağaç, kayın, ıhlamur, doğu mazısı, Anadolu saparnası, Akdeniz defnesi, kocayemiş, karayemiş, yayılıcı dağ muşmulası, geyikdikeni, ateş dikeni, beyaz çiçekli-yaprak döken kartopu türleri ile fundalıklardan oluşan muazzam bir bitki çeşitliliği var.

Diğer yandan park içerisinde Sülün- Keklik Üretme İstasyonu ile Geyik-Karaca Üretme İstasyonu bulunuyor. Kızıl geyik, karaca, yaban domuzu, çakal, tilki, sincap, sansar, gelincik, sülün, keklik, atmaca, şahin, doğan, karatavuk, saka, üveyik, baykuş, saksağan ve serçe de Polonezköy Tabiat Parkı’nda rastlayabileceğiniz hayvanlardan.

Polonezköy Gezilecek Yerler

Polonezköy’de ziyaret edilecek yerler arasında 1900-1914 yılları arasında inşa edilen Czestochowa Meryem Ana adını taşıyan kilise, içerisinde Mehmet Sadık Paşa’nın eşinin mezarı da bulunan Polonezköy Mezarlığı, Atatürk’ün Polonezköy’ü ziyareti esnasında kaldığı ev, köyün 150.kuruluş yıldönümünde açılan ve Polonezköy tarihi ve kültürünü yansıtan Zofia Teyze’nin Hatıra Evi bulunuyor.

Ayrıca çeşitli dönemlerde düzenlenen ağaç oymacılığı, müzik festivalleri, resim heykel sergileri, her yıl haziran ayının ilk ve ikinci hafta sonlarında düzenlenen geleneksel Polonezköy Kiraz Festivali gibi kültürel aktiviteler ile zaman zaman karşılaşabilirsiniz. Polonezköy Kiraz Festivali süresince Polonya’dan gelen folklor ekiplerinin gösterileri ve köy kilisesinin bahçesinde resitaller düzenleniyor.

1. Zofia Teyze’nin Anı Evi

zofia-rizi-ani-evi-polonezkoy

Zofia Teyze’nin Anı Evi (Sofia Rizi Anı Evi/Zofia Ryzy Anı Evi), Polonezköy’un en eski evlerinden biri. Halkın ziyaretine açık olan ve müze olarak hizmet veren anı evinde Polonezköy ve Rizi ailesiyle ilgili fotoğraf ve dokümanlar sergileniyor. 1881-1883 yıllarında, Zofia Rizi’nin babası Wincenty Ryzy tarafından dönemin tipik Polonya köy evi mimarisi ile inşa edilen ev, halen orijinalliğini koruyor.

Yemyeşil bahçesiyle olağanüstü etkileyici bir yer olan Zofia Rizi Anı Evi, Polonezköy tarihi için vazgeçilmez bir parça. Polonya ve Türk ilişkileri içinde de dostluğun sembolü olarak anılan ev, resmi ziyaretlerde önemli bir role sahip. Polonya ve diğer ülkelerden gelen yabancı turistlerin uğrak yeri olan ve Türkiye dışında, İnternette, kitaplarda, gezi turlarında sık sık anılan bir yer olan Zofia Rizi Anı Evi’nde Polonezköy’ün tarihine tanıklık edebilirsiniz.

1940’larda Polonezköy’deki bu hatıra evinin açılmasıyla meyve veren kurulma fikrinin babası olan Michal Czajkowski sayesinde Polonya gelenekleri, özellikle Sibirya sürgününden dönmüş olan Wincenty Ryży’nın evinde yaşatılıyordu. Ryży’ların evinde ünlü Polonyalıların portreleri ve vatanseverlik konulu tabloların yanı sıra, köyün en büyük Lehçe kitaplarından oluşan kütüphanesi bulunuyordu. Daha sonra bu evde Polonya’da ‘Ciocia Zosia (Teyze Zosia)’ olarak ünlü olan Zofia Rızı (Ryży) 1903-1986 yılları arasında yaşamaya devam etti. Zofia Rızı burada Polonezköy gençleri arasında ana dili ve Polonya tarihi hakkında bilgiler veriyordu. Evi, Türkiye topraklarında bir çeşit Polonyalılık göstergesi oldu. Kapısı büyük bir misafirperverlikle ağırladığı Polonya ve tüm dünyadan gelen konukları için her zaman açık ve aynı zamanda gençlerin buluştuğu bir kültür merkezi görevi gördü.

Yürüttüğü faaliyetlerinden dolayı 1975’te Polonya Halk Cumhuriyeti Devlet Konseyince Gümüş Liyakat Nişanı ile ödüllendirilen Zofia Rızı’nin evi, Polonezköy tarihinin ve sakinlerinin hayatlarından hatıraların toplandığı ve sergilendiği bir yer haline geldi. Zofia Rızı Hatıra Evi resmi olarak Polonezköy’ün kuruluşunun 150.yıldönümünde, 4 Temmuz 1992 tarihinde açıldı.

Polonezköy Zofia Teyze’nin Anı Evi

Ziyaret saatleri: 1 Mayıs – 31 Ekim döneminde, Pazar ve Bayram günleri
1 Kasım – 30 Nisan döneminde, pazar günleri
Hafta içi istek üzerine, önceden telefon edilerek bildirmeniz gerekiyor.
Tel: 0 (216) 432 30 82, 0 (532) 512 64 11, 0 (532) 608 15 43

2. Polonezköy Kültür Evi

Polonezköy Kültür Evi, Polart Gallery ve Polonezköy Kütüphanesi olarak hizmet veriyor. Yıl içerisinde düzenlenen pek çok kültürel ve sosyal aktiviteye ev sahipliği yapan Polonezköy Kültür Evi’nde, resim sergileri düzenlenirken Polonya kültürü ile ilgili pek çok kaynağı barındırıyor. Polonezköy Kültür Evi, Polonezköy Meydanı’nın arka tarafında, hemen ana yolun kenarında yer alıyor.

3. Polonezköy Ağaç Oyma Heykel Sergisi

Polonezkoy-Agaç-Oyma-Heykel-Sergisi

Polonezköy’ün hemen girişinde, Polonezköy Kültür Evi’nin önündeki yeşil alanda sergilenen Ağaç Heykel Sergisi, ağaç oyma sanatının güzel ve fantastik yapıtlarına ev sahipliği yapıyor. Burada aynı zamanda yeşillikler arasındaki banklarda oturarak dinlenebilirsiniz.

4. Polonezköy Hayvan Parkı

Polonezköy Country Club bünyesinde yer alan Polonezköy Hayvan Parkı içerisinde çitlerin arkasında özgürce dolaşan pek çok hayvanı görmeniz mümkün. Tesisin 1995 senesinde hobi olarak başlatılan değişik hayvan besleme merakı, günümüzde ileri düzeylere gelerek kangurudan geyik ve lamaya kadar çok geniş bir koleksiyon şeklini almış. Asıl amacı ise özellikle çocukların hayvanları kafes içinde değil, doğal ortamlarında yakından görüp sevmesini sağlamak. Çocuklarınızla güzel bir hafta sonu aktivitesi için bulunmaz fırsat.

Polonezköy Hayvan Parkı
Adres: Polonezköy Country Club
Telefon: 0 (216) 432 30 51

5. Polonezköy Czestochowalı Meryem Ana Kilisesi

Kilise, Polonezköy’ün hemen girişinde yer alan ve yine çok güzel bir bahçe içerisinde bulunan Mukaddes Anna Mabedi (Temple of Holy Anna) adını taşıyan ilk küçük kilise 1845-1846 yıllarında Saint François Boşnak Rahipleri tarafından inşa edildi. Sonrasında 1869’da kurulan ahşap kilise depremde yıkılmış ve yerine bugünkü Czestochowalı Meryem Ana Kilisesi (Częstochowa’s Mother Mary Church) 1914’te inşa edildi. Türk ordusunun I. Dünya Savaşı’nda karargâh olarak kullandığı kilise, 1918’de restore edildi. Kilise aynı zamanda yıl içerisinde düzenlenen festival ve organizasyonlarda muhtelif müzik resitallerine de ev sahipliği yapıyor.

6. Polonezköy Arıcılık Müzesi

Polonezkoy-Aricilik-Muzesi

Polonezköy Arıcılık Müzesi’nde, arıcılığı ile ünlü Polonezköy’de 39 yıldır arıcılık yapan Kemal Sayal’ın açtığı ve ana arı ızgarası, bal süzme makinesi ve arıcılıkla ilgili birçok malzemenin sergilendiği küçük ve şirin bir müze. Amerika, İtalya, Almanya, Fransa gibi birçok ülkede örnekleri bulunan arı müzelerini ziyaret eden Kemal Sayal açtığı müzede, ziyaretçilerine ücretsiz hizmet veriyor.

Köy meydanında bulunan ve Türkiye’de tek olan Arıcılık Müzesi’nde Müzede, bal satışının haricinde, çiçek polenleri, arı hücreleri ve peteğin oluşum safhasını gösteren kovanlar da bulunuyor. Balın aşama aşama nasıl oluştuğunu anlatmak için sıralanmış bu ürünlerin hepsinin altında, işlevleriyle ilgili kısa bilgiler yer alıyor. Ayrıca müzede saf bal mumu, polen kapanı ve Almanya’dan getirilen ve arıcılıkta kullanılan özel malzemeler de bulunuyor. Ziyaretçisi yaz kış eksik olmayan müzede, Anzer balı, kara kovan balı ve Polonezköy’de de üretilen kestane balı, arı sütü, polen ve bal özlü kozmetik ürünleri deneyerek satın alabilirsiniz.

Polonezköy Arıcılık Müzesi ziyaret bilgileri
Adres: Polonezköy/Beykoz, http://www.polonezkoyaricilik.net/index.htm
Tel: 0 (216) 432 32 64
Müze yalnızca hafta sonları ve bayram tatillerinde açık, giriş ücretsiz.

7. Cam Sanat Merkezi

Polonezkoy-Cam-Sanat-Merkezi

Polonezköy Cam Sanat Merkezi, doğa ile iç içe bir yerde, yeşilin her tonunu görebileceğiniz, temiz hava ve bol oksijen alabileceğiniz Polonezköy’de yer alan, hem alışveriş yapabileceğiniz hem de cam ile ilgili çeşitli atölyelere katılabileceğiniz rengarenk bir merkez. Özellikle de çocuklar için özel çalışmaları bulunan merkezin, bir sanat eserine dönüşen bahçesi ve satış yerinde birbirinden güzel çalışmaları görünce hangisini alacağınızı şaşırıyorsunuz!

Cam Sanat Merkezi
Adres: 75. Yıl Caddesi No: 12 Polonezköy Beykoz İstanbul, http://polonezkoycamsanatmerkezi.com/
Tel: 0 (216) 566 8873

Polonezköy Yapılacak Şeyler

Yaz kış her dönemde kendine özgü güzellikleriyle pek çok aktivite için ideal olan Polonezköy’de, zengin köy kahvaltısı yaparak başladığınız bir güne, hamakta veya minderde dinlenip, at gezintisiyle devam edebilir, doğayla baş başa şehrin gürültüsünden uzak doğal bir ortamda yabani kuş türlerine rastlayabileceğiniz 5 km’lik yürüyüş parkurunda kışın dahi yürüyüş, koşu ve bisiklet sporları yapabilirsiniz. Dilerseniz köy meydanından bisiklet kiralayıp çevrenin tadını çıkarabilirsiniz. Diğer yandan köyü faytonla da gezmek mümkün.

Türkiye’de ilk olan BMX parkurunda bisiklet sevenlerle eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz. Köy meydanında yer alan Arıcılık Müzesi’ni gezebilir, nefis Polonezköy kara kovan balı alabilir ve hediyelik eşyalar satan dükkanları ziyaret edebilirsiniz. Farklı lezzetleri bir arada sunan restoranlarda nefis lezzetler tadabilir, bahçede mangal keyfi yapabilir, çay saatlerinde başka yerde bulamayacağınız Polonya pasta, çörek ve tatlılarının yanı sıra likör çeşitlerini de deneyebilirsiniz. Dönmek istemezseniz de Polonezköy’de ev rahatlığında konaklama seçenekleri oldukça ünlü. Her yıl haziran ayında yapılan Kiraz Festivali ise Polonezköy’ü ziyaret etmek için en güzel zamanlardan biri.

1. Ormanda doğa yürüyüşü yapın

Polonezköy, güzelliklerini yaşamak isteyenler için dört mevsim ideal. Çam, köknar, meşe, gürgen ve kestane ağaçlarıyla kaplı orman içi yürüyüş parkurundaki sık orman örgüsü, ara ara güneş ışıklarının da yola vurmasına izin ediyor. Yaklaşık 5 km’lik yürüyüş parkuru ile Polonezköy’de aile veya arkadaşlarınızla trekking ve doğa yürüyüşü yapılmaya değer. Doğa yürüyüşü sonrasında kendinizi atabileceğiniz çok sayıda dinlenme mekanının olması da bölgeye ayrı bir değer katıyor.

2. Polonezköy sokaklarını turlayın

Polonezköy’ün sokaklarının iki yanı, karşılıklı dizilmiş şirin evlerle uzayıp gidiyor. Yemyeşil ve huzur dolu Polonezköy, İstanbul’un bu derece yakınında ve bu kadar yeşillikler içindeki şirin evli, güzel bahçeli oluşu, hoş hiç kuşkusuz turistik bir yer haline getiriyor. Küçük bir yer olan Polonezköy merkezin tamamı yaklaşık 400-500 m’lik bir yol boyunca kurulu. Yol boyunca hemen her yer bir tesis ya mangal yakılabilecek bir bahçe, ya konaklanabilecek küçük otel veya pansiyon, ya da oturup yemeğini yiyebileceğiniz bir tesise dönüşmüş. Tüm merkezi yürüyebilir veya bisikletle gezebilirsiniz, bu sayede dilediğiniz yere oturup bir şeyler yiyebilirsiniz.

3. Piknik alanlarını keşfedin

Polonezköy’ün girişinden Cumhuriyet Köy yönüne devam ettiğinizde önce genelde konaklama otellerinden oluşan bir sürü yer daha sonra ise dere kenarında geniş alanlara yayılmış piknik alanları bulunuyor. Piknik yapılmak istediğinizde, yemyeşil ormanlar arasındaki dere kenarında yan yana sıralı bu birçok piknik alanından birini tercih edebilirsiniz.

4. BMX Bisiklet Parkuru’nda bisiklete binin

Polonezköy BMX Bisiklet Parkuru Türkiye’nin dünya standartlarındaki ilk BMX parkuru olduğu gibi Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun düzenlediği yarışlarda da parkur olarak yer alıyor. Parkur ve bisiklet kiralama hakkında daha fazla bilgi için 0 (216) 432 21 61 No’lu telefondan Polonezköy Muhtarlığı ile irtibata geçebilirsiniz.

5. Kiraz Festivali’ne katılın

Polonezkoy-Yapilacak-Seyler

Polonezköy Kültürünü Yaşatma Derneği ve Beykoz Belediyesi tarafından düzenlenen Polonezköy Kiraz Festivali, her yıl haziran ayında çeşitli aktivitelerle kutlanan, geleneksel kültür ve halk danslarının sergilendiği bir etkinlik. Aynı zamanda Türkiye ile Polonya dostluğunu pekiştiren, kültürel ve sosyal bağları kuvvetlendiren bir şenlik olan festivalde Polonya’dan gelen folklor ekiplerinin gösterileri, Beykozlu Doğu Karadenizliler halk oyunları gösterilerini izleyebilir, çeşitli ikramlarla zenginleşen programa hep birlikte şarkılar söyleyerek eşlik edebilirsiniz.

6. Leonardo Polonezköy’de Leh lezzetlerini tadın

Polonezkoy-Ne-Yenir

Türk, Polonya, Avusturya, Fransız, Slav mutfaklarının en leziz örneklerinin sunulduğu ve ismi neredeyse Polonezköy’le özdeşleşen bir mekân olan Leonardo Polonezköy, hemen meydanda hizmet veriyor. Leonardo’da açık büfede şarküteri çeşitleri, zeytinyağlılar büfesi, tuzlu balıklar, salata büfesi, tatlı ve yazları dondurma büfesi, ara ve ana sıcaklar, barbekü bulunuyor. Yemekten sonra alacağınız bir kadeh ev yapımı ceviz, portakal ya da vişne likörü Leonardo’nun olmazsa olmaz tatları. Ancak Leonardo’nun asıl şöleni akşam yemekleri zira, mekânda Kievski, Steak Polonez, Steak Ala Polonez, Antonia Steak, Leonardo böreği, Parmesanlı Leonardo salatası mutlaka denenmeli!

Leonardo Polonezköy
Adres: Polonez Mahallesi, Polonezköy Cumhuriyet Yolu No:1, Polonezköy/Beykoz, http://www.leonardo.com.tr/
Rezervasyon ve bilgi tel: 0 (216) 432 30 82
Hafta sonları ve bayramları açık büfe 11.30-17.00 arası, 17.00’den itibaren ala carte restoran
Hafta içi 09.00-24.00 arası açık olan restoran ala carte hizmet veriyor.

7. Polina House’da kahvaltı yapın

Polina-House-Polonezkoy

Polina House, İstanbul’un favori kahvaltı mekanlarından. Aynı zamanda da nefis Polonya pastalarını tatmak için de birebir! Muazzam bir bahçeye sahip Polina’nın bahçesinin yanı sıra, hamakların bulunduğu şahane bir bölümü de var. Polina’da hamak keyfi, özel köy kahvaltısı yapabilir, güzel bir akşam yemeği yiyebilir veya kendi ellerinizle yaptığınız mangalın keyfini çıkarabilirsiniz. Dilerseniz güzel pastalar eşliğinde çay saatinde soluklanmak için uğrayabilirsiniz.

Polina House
Adres: Polonez Mahallesi, 75. Yıl Caddesi 26/A, 34829 Polonezköy, Beykoz
Telefon: 0 (216) 432 31 53

Polonezköy yeme ve içme

Turizm açısından hayli başarılı bir bölge olan Polonezköy’de, farklı kültür ve tarzda şekillenmiş pek çok restoran ve et-mangal mekanları bulunuyor.Akşamüzeri ise özel ev yapımı meşhur Polonez pastası ile çay ve kahve keyfi yapabileceğiniz, Polonya usulü yapılan vişne ve ceviz likörleri tadabileceğiniz mekanlar da var. Polonezköy’ün en meşhur ürünü ve simgesi olan kiraz için özellikle haziran aylarında köyü ziyaret edebilirsiniz.

Eski bir Polonyalı köyü olma özelliğinden dolayı Polonezköy’de öncelikli olarak yöresel lezzetleri tatmanızda fayda var. Restoran ve bahçelerin bir kısmı açık havada bahçe ortamında, bir kısmı da kapalı ortamda. Hemen her yerde özel ev yemeklerini bulabilirsiniz.

Sabahları cennet bahçelerde, çiçekler ve kuş sesleri eşliğinde ev yapımı reçelleri, sıcak köy ekmeği, köy yumurtası, doğal süt ürünleri ve geniş mönüsüyle zengin bir köy kahvaltısı yaparak güne başlayabilirsiniz. Sonrasında meyve ağaçları altında hamak keyfi. Ardından ev yapımı mezeler ve lezzetli et mönüleri ile et-mangal veya öğle yemeği.

Polonezköy’de 1842 Bistro Patisserie & Cafe, Karçma Kriha Restaurant, Mari’s House Cafe & Restaurant, The Barn Polonezköy gibi pek çok yeme içme imkanından birini tercih edebilirsiniz.

Polonezköy konaklama

Polonezkoy-Konaklama

Turizm açısından kaydettiği büyük ilerlemeler sonucu, otelleri, pansiyonları ve bahçe kültüründe et mangal restoranları ile Polonezköy ziyaretçilerine nezih bir hizmet sunuyor. İş toplantıları, seminerler, zayıflama kürleri, her türlü davet ve kır düğünleri ayrıca Polonezköy’ün sunduğu diğer alternatiflerden. İster günübirlik ister hafta sonu veya hafta içi birkaç günlüğüne, Polonezköy’e gelip doğayla baş başa kalabilirsiniz. Yazın bunaltıcı sıcağından kurtulmak istediğinizde tesislerde bulunan havuzlardan faydalanabilirsiniz.

Polonezköy’e ilk yerleşen Polonyalıların evleri günümüzde birer birer otel ve pansiyonlara dönüşmüş durumda. Geniş bahçeli evlerin çoğu otel ve restoran olarak hizmet veriyor. Bu nedenle hepsi birer şirinlik abidesi. Polonezköy’de konaklayabileceğiniz geleneksel ev pansiyonlarından havuzlu, tenis kortlu tesislere kadar pek çeşitli seçenek mevcut. İstanbullu Rum ailelerin işlettiği Polonezköy otelleri olduğu gibi, bu yöreye tatil için gelip, sonra buradan bir mekân alıp, işletmeye açan da var. Polonezköy otellerinde tatil yaparken, İstanbul’a çok yakın olup, Polonya lezzetlerini tatmak, farklı bir kültürü tanımak hayli keyifli.

Polonezköy’de bulunan popüler otellerden Polonezköy Country Club başı çekiyor. Tesis, konaklama bölümü, Hayvan Parkı ve Piknik Park olmak üzere üç bölümden oluşuyor. Konaklama kısmında evler ve odalar bulunurken park kısmında ise günübirlik müşterileri için açık alanda restoran, çocuk parkı, çocuk oyun odası, mini golf, masa tenisi, voleybol, basketbol, futbol, açık hava satranç sahaları ve süper manzarası olan bir yüzme havuzu bulunuyor. Hayvan parkında ise çitlerin arkasında özgürce dolaşan kangurudan, geyiğe, lamaya kadar çeşitli hayvanlar bulunuyor.

Sırtını ormana dayamış, şehrin merkezi denilebilecek bir konumda, doğa sevenlere görsel bir şölen sunan Alinda Otel, aklınıza gelebilecek her türlü konforla eşsiz bir uyum sağlayan cennet köşesi ile Club Adampol Otel, Gülayım Otel ve Santa Roza Butik Otel de en çok tercih edilen otellerden.

Polonezköy’de bulunan yaklaşık 15-20 pansiyondan en popüler olanları ise, yeşillikler içindeki manzarası, havuzu, özel menüleri ile Lara Pansiyon ve farklı bir ortamın keyfini çıkarabileceğiniz Rizi Pansiyon.

Polonezköy’e nasıl gidilir

Polonezköy’e özel aracınızla ulaşım için en kolay ve konforlu seçenek, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Kavacık çıkışı ve yeni Riva yolu üzerinden sağlanıyor.

Avrupa yakasından gelenler için Fatih Sultan Mehmet Köprüsünü geçtikten sonraki ilk sapak, Anadolu yakasından gelenler için Fatih Sultan Mehmet Köprüsü son çıkış olan Kavacık sapağından girdikten sonra biraz ilerledikten sonra Yeni Otobana (Riva Yolu) girin. Viyadüklerden ilerlerken sağ tarafınızda Acarkent’i göreceksiniz. Bu yolda yaklaşık 4,5 km devam ettikten sonra sağdaki Polonezköy sapağını göreceksiniz. Otobandan buradan çıkarak içeri doğru ilerlemeye ve sık sık karşınıza çıkacak Polonezköy tabelalarını izlemeye devam edin. Kavacık sapağından sonra yeni yol üzerinden Polonezköy 13-14 km kadar.

Kavacık üzerinden ikinci seçenek, Kavacık çıkışından sonra yeni yola girmeyip sağa saparak BP benzin istasyonu önünden ilerleyerek de Çavuşbaşı üzerinden yine Polonezköy tabelalarını izlemek. TEM üzerinden üçüncü seçenek, TEM’in Ümraniye Sarıgazi çıkışından Eski Şile Yolu istikametine yönelip, Alemdağ’a geldiğinizde Cumhuriyet Köyü doğrultusunda ilerleyip, Cumhuriyet Köyü’ne geldiğinizde sola dönmek. Beykoz üzerinden dördüncü seçenek de TEM, Toygar, Mahmut Şevket Paşa, Üçpınarlar mevkiine güneye yönelerek ulaşım.

Polonezköy’e toplu ulaşım araçları ile gelmek isterseniz, D1 Polonezköy-Üsküdar/Kadıköy hattını kullanabilirsiniz. Yaklaşık 110 dakika süren yolculuk için Kadıköy’den kalkış saatleri cumartesi günleri 06.30, 10.00, 14.00, 18.00 ve pazar günleri ise, 06.30, 10.00, 14.00, 18.00.

Dönüşte ise Polonezköy Muhtarlığından cumartesi günleri 08.00, 12.00, 16.00, 20.00 ve pazar günleri ise, 08.00, 12.00, 16.00, 20.00 saatleri arasında hareket ediyor.

Polonezköy içindeki yol yaklaşık 200-300 m devam ettikten sonra ikiye ayrılıyor. Sol taraf Polonezköy Tabiat Parkına giderken, sağ taraf Polina ve benzeri tesislerin olduğu yöne devam ediyor.

İstanbul’dan yaklaşık bir saat uzaklıktaki Polonezköy Tabiat Parkı ve Polonezköy, tertemiz havası, yeşilin her tonunu barındıran doğası ve farklı alternatifler sunan dinlence mekanları ile doğa severlerin gözdesi.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here