Hırvatistan ve tüm Avrupa‘daki en güzel doğal güzelliklerden biri olan Plitvice Milli Parkı nefes kesici gölleri, şelaleleri ve gür ormanı ile ünlü. Yıl boyu açık olan ve yılda bir milyondan fazla ziyaretçi alan Plitvice Milli Parkı Hırvatistan’ın en çok ziyaret edilen milli parkı. Parka Split, Zadar ve Zagreb’den otobüsle ulaşılabiliyor.

Parkın en dikkat çekici özellikleri üst ve alt kümelere bölünen 16 bağlantılı gölü. Doğal traverten barajlarından oluşan göller turkuazdan mavi, yeşil ve griye kadar farklı renklere sahip. Göller arasında boyut ve hacim olarak değişen sayısız şelale bulunuyor. Tekne turlarının yanı sıra ahşap yürüyüş yollarının üzerinde gezerek de gölleri ve çevresi keşfedebiliyorsunuz.

Plitvice-Milli-Parki-Hirvatistan

Hediyelik eşya ve atıştırmalık yemekler satan mağazalar parkın giriş ve çıkışında bulunurken yiyecek satıcılarının bulunduğu büyük bir piknik alanı parkın ana gölünün karşısında yer alıyor. Ayrıca parkın girişinde birkaç güzel otel de var.

Plitvice Lakes Ulusal Parkı

Plitvice Gölleri Milli Parkı Hırvatistan’ın en seçkin doğal harikası. Görkemli şelaleleri, gölleri ve ormanları UNESCO’nun dünya doğal mirası kayıtlarında bir yer edindi ve Adriyatik kıyıları ve adaları sonrasında Hırvatistan’ın ikinci en büyük turistik merkezi haline geldi.

Parkın en ilgi çekici özellikleri arasında 16 turkuaz gölünü birbirine bağlayan şelaleleri, sık kayın ormanları, köknar ve ladin ormanlarında yükselen kaya oluşumları yer alıyor. Parkın 12 bin dönümünün 9 bin dönüm orman, 2 bin 800 dönüm çimenlik alan ve köy, 368 dönümü ise suya ayrılıyor. Suyun altındaki traverten birikintileri sayesinde su her yerde kristal berraklığında.

Travertenler düzenli olarak yeraltı suyunun şelalelere dağılımından sorumlu olan höyükleri oluşturuyor. Park mağaralar, kaynaklar, çiçekli çayırlar, Büyük Kanyon’un yeşil bir koluna benzeyen Korana Nehri’nin kaynağında geyik, kurt, yaban domuzu ve parkın ziyaretçilere açık olan saatlerinde nadiren görülebilen boz ayı gibi çeşitli hayvan türleriyle son derece zengin bir vahşi yaşama sahip.

Plitvice-Hakkinda-Bilgi

Plitvice 1949’da milli park haline geldi. Sırp-Hırvat savaşının ilk kayıplarından biri bazen 1991 savaşı için önemli noktalardan biri olarak gösterilen bir olayda öldürülen bir park polisiydi. Park savaşın çoğunda 1995’e kadar kalan Sırp birlikleri tarafından işgal altındaydı. Bu süre zarfında park ofisleri ve oteller talan edildi ancak parkın kendisi hasar görmedi.

O zamandan beri otel ve diğer binalar restore edildi ve ziyaretçiler park turlarına geri döndüler. Plitvice ziyaretçilerin rotalarını nasıl planladıklarına bağlı olarak gezi başına 2 ila 8 saat arasında dolaşmalarını sağlayan, iyi işaretlenmiş çakıl ve tahta yürüme yolları ile çevrili bir arazide yılda yaklaşık bir milyon ziyaretçiyi cezbediyor.

Park yollarındaki işaretler, güzergâh çizgilerini ve her birinin diğerine mesafelerini gösteriyor, ancak gerçekte kendi yolunuzu oluşturabiliyor ve istediğiniz gibi uzun veya kısa süre kalabiliyorsunuz. İşaretler aynı zamanda yanlış bir dönüş yapmanıza ve otobüs ya da feribot seferlerinden birisini kaçırmanıza engel oluyorlar. Park içi ulaşım sistemi çevre dostu yakıtlarla çalışıyor ve önemli yerler arasında ziyaretçileri taşıyorlar.

Plitvice-Golleri-Hakkinda-Bilgi

Plitvice Milli Parkı ziyaretçi bilgileri

Ulusal parkta Ulaz 1 ve Ulaz 2 olmak üzere her birinde turist bilgi bürosu, hediyelik eşya ve atıştırmalık mağazaları olan iki giriş var. Her iki giriş de Nisan ortasından ve Eylül ortasına kadar günlük olarak sabah 07.00-17.00 arası ve Ekim ortasından Nisan ortasına kadar sabah 09.00- 16.00 arasında açık. Çocuklar ve yaşlılar için düşük fiyat oranları var ve daha fazla bilgi için Korenica’daki Trg Sveti Jurja 6’daki ayrı bir Plitvice Turizm Ofisi (www.tzplitvice.hr tel: 053 776-798) de bulunuyor.

Plitvice Milli Parkı ulaşım

Plitvice Split ile Zagreb arasındaki eski yol üzerinde ama bir arabaya ihtiyacınız yok, çünkü ülkedeki hemen hemen her şehir ve otel ya turları çalıştırıyor ya da ziyaretçileri Plitvice’li turlarla birleştiriyor.

Araba ile ulaşım: Plitvice’ye Zagreb’den 2 saatlik bir yolculuk süresinde araba ile ulaşmak için Zagreb-Rieka otobanından Karlovac’a dönüyorsunuz. Buradan Split’e giden eski yol ile Plitvice’ye ait işaretleri takip ederek kolayca bulunabiliyor (E71).

Otobüsle ulaşım: Zagreb’deki ana otobüs istasyonundan günde birkaç otobüs var. Programları internetten www.akz.hr adresinden kontrol edebilirsiniz, ancak rezervasyon yapmak veya bilet almak için Avenue Marin Držića 4’teki otobüs istasyonunu ziyaret etmeniz gerekiyor. Otobüsünüzün Plitvice’de durduğundan ve yeni karayolunu kullanarak ve parkın Split’e giden yolunu atlamadığından emin olun.

Çevreden ulaşım: Ulaz 2’den (Giriş 2) tura başlamak için en uygun yer. Bu giriş sizi parkın ortasına getiriyor ve keşfetmek için daha fazla seçenek sunuyor. Ulaz 2 aynı zamanda parkın yakınında konaklamak isteyen gezginler için park otellerinin yanı sıra Plitvice’ye giden ve buradan çıkan yollardaki “oda” işaretleriyle dolu.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here