Palazzo Pitti, güzel şehir Floransa‘dabütün bir gününüzü keyifle geçirebileceğiniz harika bir kompleks. Bir Rönesans sarayı olan Piti Palas, ihtişamlı bir sanat galerisine, Medici Sarayı’na, müzelere, tarihi kraliyet dairelerine ve İtalya’nın prömiyer bahçelerine ev sahipliği yapıyor.

Pitti Sarayı ve Boboli Bahçeleri, Floransa

Arno Nehri’nin güneyinde yer alan saray, 1549’de Medici ailesi tarafından satın alınarak Taskonya Büyük Dükalık ailesinin en önemli yönetim merkezi haline getirilmiş ve 18’nci yüzyılda Napolyon’un hükumet üssü olarak kullanılmış.

Pitti Sarayı ve Boboli Bahçeleri, Floransa

1919’da kral III. Vittorio Emanuele tarafından Floransa’nın en geniş sanat galerisi olarak halka açılan saray bugün, Medici ailesine ait tabloların, kupa ve şiltlerin, mücevherlerin ve daha pek çok pahalı eşyanın yanı sıra farklı sanat koleksiyonlarının sergilendiği bir merkez olarak görevini sürdürüyor.

Medici sarayındaki kraliyet daireleri ve muhteşem odalarında Raphael, Titian, Rubens, Tintoretto ve diğer ustaların tabloları ve yer alıyor.

Pitti Sarayı ve Boboli Bahçeleri, Floransa

Sarayın arakasında uzanan Boboli Bahçeleri ise, Grand Dük I’inci Cozimo tarafından hiç bir masraftan kaçınılmadan tüm Avrupa’ya örnek teşkil eden bir kraliyet bahçesi olarak oluşturulmuş.

Halen tüm güzelliğini koruyan bu bahçelerin teraslarından şehrin panoramik manzarası izlenebiliyor. Bahçede fıskiye ve heykeller, yamaca oyulmuş yapay bir mağara, labirentler ve hatta bir amfi tiyatro bile bulunuyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here