Pisa Kulesi, İtalyanın simgeleşmiş yapılarından biri. Dünya çapında eğikliğiyle tanınan kule Toskana Bölgesi’ne bağlı Pisa şehrinde yer alıyor. Bulunduğu şehrin gücünü ve zenginliğini göstermek için yapılmış olan Pisa Kulesi, İtalyanca’da Torre di Pisa adıyla biliniyor.

Yapımı yaklaşık 200 yılda tamamlanan ve mermerden tasarlanan kulenin kim tarafından yapıldığı ne yazık ki bilinmiyor. Üzerinde bulunduğu zemin nedeniyle her yıl biraz daha çökme yaşayan kule bu özelliğiyle milyonlarca turist tarafından büyük ilgi görüyor.

Pisa-Kulesi-Italya

Pisa Kulesi

Pisa şehrindeki en eski yapılardan biri olan Pisa Kulesi, Piazza dei Miracoli (Mucizeler Meydanı)’de yer alıyor. Aynı meydanda bulunan Piazza del Duomo için ilk olarak bir çan kulesi formunda tasarlanan yapının inşaatına, 11. yüzyılda başlandı. Eğimli bir arazi üzerine inşa edilen Pisa Kulesi’nin ilk mimarı ne yazık ki bilinmiyor.

Romanesk bir tarzda tamamı mermerden tasarlanan yapı üçüncü katının tamamlamasından sonra yavaş yavaş eğilmeye başladı. Kulenin bu eğilimi temelindeki yumuşak zeminin çökmesinden kaynaklanıyordu. Bu ilk eğilmeden sonra kulenin inşaatı 100 yıl kadar bir süre için askıya alındı.

Pisa-Kulesi-Nasil-Gidilir

100 yıllık aradan sonra 1272’de mimar Giovanni Di Simone kulenin inşasında görev aldı. Kuleye 4 kat daha ekleyen Simone, yapının ağırlık merkezini düzeltmeye çalışırken daha da eğilmesine sebep oldu. 1284 yılında, Pisalılar ve Cenevizliler arasında çıkan savaş nedeniyle yapının inşası yeniden durduruldu.

8 kattan oluşan kulenin 7. katı 1319’da tamamlandı. Kulenin çan odası 1372’de eklendi. Pisa Kulesi 19.yüzyıla kadar bu haliyle kaldı. Yapı 1838’de mimar Alessandro Della Gherardesca’nın kulenin tabanın yakınlarına bir yol açmasından sonra iyice çökmeye başladı. 2. Dünya Savaşı’nda Amerikalılar tarafından bu eğikliği nedeniyle gözlem kulesi olarak kullanılan yapı çok zarar görmeden varlığını korudu. 1964’te kulenin eğilmesini önlemek için bir grup mühendis tarafından kuleye 800 tonluk ağırlık yüklendi.

Pisa-Tower-Italy

1987’de Piazza del Doumo, vaftizhane ve mezarlık ile birlikte UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren yapı 1990’da kapatıldı. 1990-2001 yılları arasında kulenin çökmesini engellemek için gerekli çalışmalar yapıldı ve kulenin eğikliği 45 cm düzeltildi. 2001 yılında turistler için yeniden açılan Pisa Kulesi, 2008’de mühendisler tarafından sabitlendi. Her yıl 0,7 cm eğilen kule günümüzde yaklaşık 5,5 derecelik bir eğime sahip.

Pisa Kulesi’ni ziyaret

300 basamaklı bir merdivenle çıkılabilen Pisa Kulesi’nin tepesine 18€ karşılığında bilet alınarak çıkılıyor. Kulenin açılış saatleri aylara ve günlere göre değişebildiği için gitmeden önce sitesini ziyaret etmek de yarar var. Ayrıca kuleye güvenlik nedeniyle 8 yaşından küçük çocukların çıkması yasak. 8-18 yaşları arasındaki çocukların, ebeveynleriyle birlikte kuleye çıkmasına izin veriliyor.

Pisa Kulesi nerede

Dünyadaki önemli simge yapılar arasında yer alan Pisa Kulesi, İtalya‘nın Toskana Bölgesine Pisa ilinin aynı adı taşıyan Pisa şehrinde bulunuyor. Pisa tren istasyonuna yaklaşık 2,5 km mesafede konumlanan kule, Piazza Dei Miracoli’de (Mucizeler Meydanı) yer alıyor.

Pisa Kulesi’ne nasıl gidilir

İtalya’nın en turistik şehirlerinden biri olan Pisa’ya British Airways, Luftansa, Air France gibi havayollarının neredeyse her gün İstanbul çıkışlı giden aktarmalı uçuşları bulunuyor. Daha ekonomik gitmek isterseniz de tren seçeneği bulunuyor. Trenin sıklıkla kullanıldığı Avrupa şehirlerinden biri olan İtalya’da nerede olursanız olun tren istasyonunun olduğu her yerden Pisa’ya ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Pisa-Kulesi-Nerede

Şehre trenle ulaşıp tren istasyonun yakınlarındaki duraktan kalkan otobüslere binebilirsiniz. Ancak kulenin bulunduğu meydana araç alınmadığı için kulenin sadece yakınlarına gidebilirsiniz. Ayrıca yine tren istasyonundan 2,5 km mesafede bulunan kuleye yürüyerek de ulaşabilirsiniz

Bunun yanında Pisa şehri Floransa’ya 80 dakika ve Lucca’ya 30 dakika mesafede bulunuyor. İlk önce bu şehirlere gelip, sonra Pisa’ya da trenle rahatlıkla geçebilirsiniz.

Her yıl eğikliği nedeniyle yerli ve yabancı milyonlarca turist tarafından ziyaret edilen Pisa Kulesi, İtalya’nın görülmesi gereken en önemli yapılarından biri.

2 YORUMLAR

  1. Büyük bir mühendislik hatasını böylesine ünlü yapan ilginç bir yapı. Bilgiler harika.

  2. Kulenin içerisinde sadece merdivenler varmış. Kafamda daha büyük hayaller vardı ama olsun 🙂

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here