Napoli, İtalya‘nın belki de en çok yanlış anlaşılan şehirlerinden birisi. Eski imajını silmek için yıllardır mücadele ediyor. Şehrin hemen her köşesinde görülecek nadide tarihi eserler ve kutsal yerler var.

Santa Chiara’dan Via Benedetto Croce üzerinden Piazza San Domenico Maggiore meydanına ulaşabilirsiniz. Meydanda keşişler tarafından yapılmış ve1656’te veba hastalığı yüzünden ölen Napoli’nin insanlarına adanmış San Martino Dikilatışı‘nı görebilirsiniz. O dönemde keşişler kendilerini manastırlara kapatıyorlardı.

Piazza San Domenico Maggiore

Piazza San Domenico Maggiore, Napoli

Meydana girdiğinizde solunuzdaki bina Palazzo Petrucci, orijinal bozulmamış girişi ve avlusuyla en eski bina. Biraz daha ileride arkasında ise San Domenice Maggiore Kilisesi‘nin girişi bulunuyor.

Kilisenin içinde 10.yy’dan kalma Romanesk kilisesinin orijinal kalıntılarını ve aralarında Pietro Cavallini’nin önemli freskleri ve Carvaggio ile Tiziano’nun önemli eserlerinin kopyaların bunulduğu (orijinalleri Capodimonte Müzesinde) ilk rönesans eserlerini bulabilirsiniz. Lahitlerinde bir çok Anjou hanedanlığından insan yatıyor ve 13.yy’da Aziz Thomas Aquanis ile konuştuğu iddia edilen haç da bu kilisede bulunuyor.

Hemen yakınında yer alan Museo Cappella Sansevero’da Sanmartino’nun Veiled Christ (Örtülü İsa) heykelini de görün. Meydanda bulunan San Domenico kafeteryası ufak bir kahve arası için güzel bir yer.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here