Avanos‘un güney çıkışında, yoldan 1 kilometre içeride yer alan Paşabağı, Keşişler Vadisi olarak da biliniyor. Eşsiz Kapadokya coğrafyasında; Avanos’un 3.5 km ilerisinde, Zelve yolu üzerinde yer alan Paşabağı, tekli, ikili ve üçlü olarak araziye dağılmış şapkalı peri bacalarının yoğun olarak bulunduğu bir bölge.

Avanos gezilecek yerler arasında yer alan vadinin önemli bir özelliği de peri bacası oluşum aşamalarının gözlemlenebilmesine imkân vermesi. Hâlihazırda kimi henüz oluşum halinde, kimi oluşumunu tamamlamış, kiminin de olgunlaşıp bozulmaya başladığı peri bacalarını aynı anda görmek Paşabağı’nda mümkün.

Paşabağ, Kapadokya

Vadinin ortasındaki üç başlı peri bacası keşiş Simeon’un inziva hücresi bulunuyor. Aziz rütbesine ulaşan ve oldukça saygı gören bir keşiş olan Simeon adına, üç başlı bu peri bacasına yapılmış bir şapel ve şapelin karşısında da bir manastır yer alıyor.

Dar bir baca vasıtasıyla ulaşılabilen hücrenin girişini antitetik haçlar süslüyor. İçerisinde ocak, oturma ve yatma mekânları ile ışık girmesini sağlayan pencere aralıkları mevcut.

Pasabagı, Kapadokya

Kapadokya Pasabag

Pasabag, Avanos

Aziz Simon’un 15 yıl inzivada kaldığına inanılan şapel, yolun sağında, vadinin 200 metre içinde yer alıyor.

Paşabağı yolunun sağ tarafında bulunan beyaz bir tepe “sunset point” özelliği göstererek güneşin batışını izlemek için tercih edilen bir nokta.

Avanos-Göreme yolundan Zelve istikametine döndükten kısa bir süre sonra Paşabağ‘a ulaşıyorsunuz. Aynı yol üzerine devam ettiğinizde Kapadokya’nın diğer görkemli bölgesi Zelve Vadisi‘ne ulaşıyorsunuz.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here