Dünyada adı aşkla anılan şehirlerden olan Paris, her gidişinizde sizi şaşırtan birbirinden değerli Paris müzeleri, küçük ve şirin dükkanları, zarif mimarisi, kafe ve barları, şık gece kulüpleri ve restoranlarıyla dünyanın en nevi şahsına münhasır şehirlerinden. Sanatın, modanın ve gastronominin  başkenti olan Paris’te yapılacak şeylerin sınırı yok.

Pariste Yapilacak 10 Sey Eiffel Kulesi

Paris Yapılacak Şeyler

Paris’i yürüyerek keşfedin. En güzeli tarihi sokakların arasından yürüyerek, dokuya ve tarihe yakın olarak şehri ve güzelliklerini keşfetmek.

1. Rakipsiz Louvre Müzesini ziyaret edin

Louvre Müzesi, Paris

Dünyanın en çok ziyaret edilen sanat müzesi olan Louvre Müzesi, resim, heykel, doğu sanatları, Mısır ve Yunan sanatları gibi yedi farklı bölümden oluşuyor. İnsanlık tarihine ışık tutan uygarlık örneklerinin tanınması bakımından oldukça önemli olan Lourve’da arkeoloji, mimari ve tarihi sergiler de yer alıyor. Çok zengin bir kütüphanesi, konferans salonu, eserlerin incelendiği ve yenilendiği laboratuvar ile sanat tarihi ve müzecilik konusunda eğitim yapan Louvre Müze Okulu’nun da bulunduğu müzenin tamamını gezmek ise iki gün sürüyor.

2. Eiffel Kulesi’ne çıkın

Eiffel Kulesi, Paris

Tüm dünyada Fransa’nın sembolü olarak bilinen Eiffel Kulesi, yılda altı milyon ziyaretçi ağırlıyor. Fransız Devrimi’nin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde düzenlenen 1889 Paris fuarının giriş kapısı olarak inşa edilen bu demir kulen tam 7,900 ton ağırlığında devasa bir yapı. Seine Nehri kıyısında, Parislilerin çimlerinde oturup şaraplarını yudumladıkları, halka açık yeşil alanı olan Champ de Mars üzerinde yer alan kule,  dünya üzerinde ki en fazla gelir getiren eser niteliğinde.

3. Notre Dame Katedrali’nin muhteşem mimari detaylarını keşfedin.

Notre Dame Katedrali, Paris

800 yaşındaki Notre Dame Katedrali, Fransız gotik mimarisinin en iyi örneği olarak kabul ediliyor. Avrupa’nın ilk gotik katedrallerinden biri olan, çanı, heykelleri, vitraylarıyla natüralizm akımının ağır etkisi altında inşa edilen bu görkemli katedral, hem sanatsal hem de mimari açıdan ziyaretçileri büyüleyen bir atmosfere sahip. Uzaktan baktığınızda heybetli bir katedral görürken, yanına yaklaştığınızda bir dantel gibi işlenmiş heykellerine hayran kalıyor, kendinizi küçücük hissediyorsunuz!

4. Orsay Müzesi’nin başyapıtlarını görün.

Orsay Muzesi, Paris

Eski bir tren garı olan binasında, çoğunlukla Fransız sanatına ait, resim, heykel, mobilya ve fotoğrafların bulunduğu Orsay Müzesi, daha çok içlerinde Monet, Degas, Renoir, Cezanne,  Gauguin, Van Gogh gibi pek çok sanatçının birbirinden değerli eserlerinin bulunduğu geniş izlenimci koleksiyonu ile tanınıyor. Dünya çapında empresyonizm akımının merkezi olan Orsay, altı özel koleksiyonu ve süreli sergileriyle dünya sıralamasına göre en çok ziyaret edilen onuncu müze.

5. Montmarte’nin büyüleyici sokaklarında gezin ve Sacre Coeur Bazilikası’nı gezin

Montmarte, Sacre Coeur, Paris

Paris’te sanat akımlarının başladığı yer olan Montmartre, eski Paris’in bohem hayatı yaşayanların tercih ettiği, şahane tarihi dokusu ve pitoresk sokaklarıyla Amelie filminin çekildiği doğal set görünümünde. Van Gogh gibi pek çok ressam ve yazarın yaşadığı semtte, Paris’in en eski ve Notre Dame’dan sonra en çok ziyaret edilen kutsal mekânı olan Sacré Cœur Bazilikası bulunuyor. Tepeden inerken 300’den fazla eserinin sergilendiği Salvador Dali Müzesi‘ni ziyaret etmeyi unutmayın!

6. Pompidou’nun olağanüstü mimarisini ve modern sanat müzesini görün

Pompidou Sanat Merkezi, Paris

Bir kültür ve sanat merkezi olan Centre Georges Pompidou, akılları baştan alan brütalist mimarisiyle ilk etkiyi yarattıktan sonra; çağdaş sanat, modernist, sürrealist ve kübist eserleriyle de bambaşka bir dünyaya kapılarını açıyor. Yalnızca Picasso’nun kendisine ait bir müzesinin bulunduğu merkezde yer alan devasa kütüphanesinde ise, 2000’in üzerinde periyodik yayın ve 100.000’den fazla eser bulunuyor.

7. Şanzelize’den Zafer Anıtı’na yürüyün.

Sanzelize, Zafer Aniti, Paris

Tüm dünyada Paris denince ilk akla gelen yerlerden olan Şanzelize, kentin kuzey doğusunda yaklaşık 2 km uzunluğunda bir bulvar. Dünyanın en lüks caddeleri arasında ilk sırada yer alan bulvar, Place de la Concorde ile başlayıp diğer ucundaki Zafer Anıtı ile sona eriyor. Dünyanın en büyük anıtlarından biri olan Zafer Anıtı ise, Napolyon savaşlarında Fransa adına savaşanların anısına yapılmış. Anıttan baktığınızda ihtişamı tam olarak anlaşılan, Paris’in en ünlü caddesinde galeri, restoran, kafe ve çok sayıda mağaza bulunuyor.

8. Germain Des Pres ve Le Marais’deki sokak kafelerinde kahve için ve akşam Rue Oberkampf’da gece hayatını yaşayın

Marais'te Bir Cafe, Paris
Marais

Lüksü seviyorsanız çevresindeki şık sokaklarda Café de Flore, Café Les Deux Magots, Café Bonaparte gibi dünyaca ünlü kafelerin bulunduğu Saint-Germain-des-Prés‘de veya, daracık sokaklarda daha otantik bir atmosfere sahip şirin kafelerden hoşlanıyorsanız Marais‘de mutlaka bir kahve için.

Alternatif gece hayatı için en iyi yerlerden biri olan Rue Oberkampf, upuzun bir sokak. Eğlencenin, hareketliliğin ve yiyecek içecek mekanlarının çeşitli ve lezzetli olduğu bu bölgede Paris’te keyifli bir gece geçirmek için aradığınız her şey var.

9. Rue Du Faubourg, Saint-Honore ve Avenue Montaigne’de alışveriş yaptıktan sonra Rue Montorgueil’i gezin

Rue Montorgueil, Paris

Fransız, Arap, Türk gibi pek çok milletten insanın dükkanlarının bulunduğu, otantik ve biraz da öteki Paris denilebilecek bir bölge olan Rue Du Faubourg; pek çok dünya markasının ve tasarımcı butiklerinin bulunduğu Rue Saint-Honore; gerçek bir servet bırakıp çıkanların caddesi olan ve haute couture modaevlerine ev sahipliği yapan Montaigne Bulvarı, alışveriş için üç farklı seçenek. Ardından cıvıl cıvıl bir sokak olan Rue Montorgueil‘daki sağlı sollu restoran, café’, pastane, çikolata dükkanı, mağaza ve butiklerle dolu birbirinden renkli pek çok mekanı gezin.

10. Sainte-Chapelle Kilisesi’nin güzelliğinde kendinizden geçin

Sainte-Chapelle Kilisesi, Paris

Paris’in Gotik başyapıtlarından biri olan Sainte-Chapelle Kilisesi, gül pencereleri adı verilen ve İncil’den sahnelerin işlendiği vitraylarıyla ünlü. Özellikle günün farklı saatlerinde vitraylardan yansıyan renklerin içeride muazzam tonlar oluşturduğu kilisede ahşap oymacılık sanatının da en ince işçilik örneklerini görme fırsatınız var. Tam bir detaylar mabedi olan Sainte-Chapelle mimarisi ve görkeminden çok yarattığı atmosfer ve hissettirdiği duygularla hatırlanıyor.

Son olarak da Jardins du Luxemburg’da piknik yapın, dinlenin. Daha kapsamlı bilgiler için Paris gezi yazıları kategorisine göz atın. Paris yapılacak şeyler konusunda düşüncelerinizi siz de yorum kısmına yazın!

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here