Aşkın başkenti, modanın kalbi, romantizm cenneti… Paris’i cazip kılan özellikler tanımlamakla bitmiyor. Fransa’nın başkenti Paris bu denli özelken, şehri deneyimlemenin maliyeti epeyce pahalıya mal oluyor. Ancak Paris seyahatini bütçe dostu bir hale çevirmek aslında düşünüldüğünden daha da kolay.

Mimarisi ile büyüleyen kiliselerden meşhur Fransız pazarlarına, Paris’te ücretsiz olarak gezilebilecek 20 yerin listesi.

Paris’te Ücretsiz Gezilecek Yerler

1. Notre Dame Katedrali

Paris Ucretsiz Gezilecek 20 Yer Notre Dame Katedrali

Heykellerle süslü, gotik mimarinin şaheseri Notre Dame Katedrali Paris’in sembolleri arasında yer alıyor. Paris’i ziyaret eden herkesin mutlaka görmesi gereken yerler arasındaki katedralin girişi ücretsiz. Katedralin içini görmek için uzun kuyruklarda sıra beklemek istemeyenler için ise, Seine Nehri boyunca yürüyüp, Notre Dame Katedrali’nin büyüleyici dış cephesini uzaktan gözlemlemek iyi bir alternatif.

Göz At: Paris Gezi Rehberi

2. Le Marché aux Puces de St-Ouen Bit Pazarı

Paris Ucretsiz Gezilecek 20 Yer Le Marche aux Puces de St Oueen Bit Pazari

Şehirlerde gezinirken mağaza vitrinlerine ya da sokaklardaki tezgahlara bakıp, o şehirdeki insanlara, kültürlerine ve zevklerine dair ipuçları elde etmek oldukça zevkli bir aktivite. Le Marché aux Puces de St-Ouen Bit Pazarı, fiyatlarıyla alışılmış bitpazarı ezberlerini bozsa da, ilginç antika ürünler ve pirinç kaplama hediyelik eşyalara göz gezdirmek için harika bir seçenek.

Göz At: Paris Gezilecek Yerler

3. Le Champ de Mars Parkı

Paris Ucretsiz Gezilecek 20 Yer Champ De Mars Parki

Eyfel Kulesi’ne çıkmanın maliyeti kişi başı 13.40€. Ancak Eyfel Kulesi’nin ihtişamını yemyeşil bir parkın içerisinden izleyip hayran kalmak tamamıyla ücretsiz. Le Champ de Mars Parkı, yanına piknik örtüsü, bir şişe Fransız şarabı ve dillere destan Fransız peynirlerinden alıp günbatımını bekleyenler için, kartpostallardan daha güzel Eyfel Kulesi manzarası sunuyor.

4. Père Lachaise Mezarlığı

Paris Ucretsiz Gezilecel 20 Yer Pere Lachaise Mezarligi

Ünlü simaların yeşiller arasında ve huzur içinde yattığı Père Lachaise Mezarlığı’nda, edebiyatın ölümsüz isimlerinden Proust ve Balzac, mezar taşına rujlu dudak izi bırakmanın gelenek haline geldiği Oscar Wilde ve mezarına ziyarette çiçeğin yanı sıra sigara ve alkolün de sevgi göstergesi olarak bırakıldığı Jim Morrison ziyaret edilebiliyor.

5. Modern Sanatlar Müzesi

Paris Ucretsiz Gezilecek 20 Yer Modern Sanatlar Muzesi

Fransız kültürünü yakından tanımak ve Braque’den Matisse’e sanatın keyfine varmak için Modern Sanatlar Müzesi’ne yapılacak bir ziyaret, listenin olmazsa olmazlarından.

Göz At: Paris’te Görmeniz Gereken 10 Sanat Müzesi

6. Marché d’Aligre Pazar Yeri

Paris Ucretsiz Gezilecek 20 Yer Marche d'Aligre

Marché d’Aligre Pazar Yeri’nde uzun uzun dolaşarak, birbirinden leziz Fransız peynirleri, çıtır çıtır baget ekmekleri ve dünyaca ünlü Bordeaux şaraplarını tatmak ve Fransız mutfağını deneyimlemek damak tadına hitap eden deneyimler arasında.

7. Sacré Coeur Bazilikası

Paris Ucretsiz Gezilecek 20 Yer Sacre Coeur Bazilikasi

yüzyılın izlerini taşıyan Montmartre bölgesinin baş tacı beyaz mermerden oluşan Sacré Coeur Bazilikası’nda dünyanın en ağır kilise çanının sesleri, Paris’e dair unutulmayacak deneyimlerden birisi. Bazilikayı ziyaret etmek ücretsiz, ancak kulesine çıkmak için bir ücret ödemek gerekiyor.

8. Carnavalet Müzesi

Paris Ucretsiz Gezilecek 20 Yer Carnavalet Muzesi

Chemin Vert ve Saint Paul metro istasyonları yakınındaki barok yapıdaki Carnavalet Müzesi’nde tek bir cent harcamadan Paris’in tarihine yolculuğa çıkılabiliyor.

Göz At: Paris Yeme-İçme Rehberi

9. Buttes-Chaumont Parkı

Paris Ucretsiz Gezilecek 20 Yer Buttes Chaumont Parki

Paris’in en dik yollarına sahip parkı olan Buttes-Chaumont Parkı, biraz yorucu olsa da, gidildiğinde karşılaşılan manzara, dingin kuş sesleri ve içerisinde yer alan şelale, tüm bu yorgunluğa değer. Paris’teki yoğun tempolu şehir hayatına kısa bir mola vermek için yapılacak bu park ziyareti, yeniden enerji depolamak için ideal.

10. Montparnasse Mezarlığı

Paris Ucretsiz Gezilecek 20 Yer Montparnasse Mezarligi

Père Lachaise Mezarlığı’na kıyasla daha az gösterişli olan Montparnasse Mezarlığı’nda Jean-Paul Sartre, Simone de Beauvoir ve Samuel Beckett’in mezarlarını ziyaret etmek ve huzur içerisinde bir yürüyüş yapmak mümkün.

11. Monceau Parkı

Paris Ucretsiz Gezilecek 20 Yer Monceau Parki

Huzur arayışında olup, mezarlık yürüyüşlerini biraz ürkütücü bulan ziyaretçiler için Chopin ve Guy de Maupassant heykellerinin de bulunduğu Monceau Parkı harika bir seçenek. Park aynı zamanda ünlü ressam Monet’e ilham veren ve resim yapmayı en çok sevdiği alanlardan.

12. Saint Martin Kanalı

Paris Ucretsiz Gezilecek 20 Yer Saint Martin KanaliParis Ucretsiz Gezilecek 20 Yer Saint Martin Kanali

Saint Martin Kanalı’nın kenarında, şık Parislileri izlemek, Amelie filminin başkarakteri gibi kanalda taş sektirmek ve piknik yapmak gibi birçok küçük mutluluğa kapılıp gitme seçenekleri bulunuyor.

13. Brancusi Atölyesi

Paris Ucretsiz Gezilecek 20 Yer Brancusi Atolyesi

Pompidou Merkezi’nde yer alan heykeltıraş Brancusi’nin eserlerinin bulunduğu Brancusi Atölyesi, ücretsiz olarak ziyaret edilebilen yerler arasında.

14. Lutèce Arenası

Paris Ucretsiz Gezilecek 20 Yer Lutece Arenasi

Tarihi MS. 1’e dayanan Lutèce Arenası, Paris’te Roma tarihinin izlerinin görülebileceği yerlerden. Arenanın, inşa edilmiş en uzun Roma amfi tiyatrosu olduğu düşünülüyor.

Göz At: Paris Alışveriş Rehberi

15. Mouffetard Caddesi

Paris Ucretsiz Gezilecek 20 Yer Mouffetard Caddesi

Arnavut kaldırımlarıyla süslü Mouffetard Caddesi, leziz fırın, peynir dükkanları ve gurme tatlıcıları ile nam salmış bir cadde. Gül şeklinde hazırlanan ve hem damağa hem de göze hitap eden dondurmaların tadılabileceği Gelati d’Alberto’nun da yer aldığı caddeyi ziyaret etmek için en uygun zaman, caddenin büyük bir pazara dönüştüğü cumartesi günleri.

Göz At: Paris’in Lüks Alışveriş Yerleri

16. Belleville Semti

Paris Ucretsiz Gezilecek 20 Yer Belleville

Fransız şarkıcı Edith Piaf’ın doğduğu semt olan Belleville Semti, çok kültürlülüğü ve ilham verici canlı atmosferi ile keşfetmeye değer.

Göz At: Paris Yeme-İçme Rehberi

17. La Promenade Plantée Caddesi

Paris Ucretsiz Gezilecek 20 Yer La Promenade Plantee Caddesi

Şehirden uzaklaşmadan ancak doğanın tam ortasında yeşilin tüm tonlarını doyasıya izlemek için 4.5 km uzunluğundaki La Promenade Plantée Caddesi harika manzaralar sunuyor.

18. Lucernaire Tiyatrosu

Paris Ucretsiz Gezilecek 20 Yer Lucernaire Tiyatrosu

Fransız entelektüel yaşamının merkezi Lucernaire Tiyatrosu, devamlı değişen ve ücretsiz olarak ziyaret edilebilen fotoğraf sergileri için en doğru adres.

Göz At: Paris Alışveriş Rehberi

19. Le Marais Bölgesi

Paris Ucretsiz Gezilecek 20 Yer Le Marais

Louis’in izinden gitmek, Yahudi Mahallesi’ni ziyaret etmek, eskici dükkanlarını ziyaret etmek Paris’in en meşhur bölgeleri arasında yer alan Le Marais Bölgesi’nde yapılabileceklerden yalnızca birkaçı.

Göz At: Paris Gece Hayatı

20. Tuileries Bahçesi

Paris Ucretsiz Gezilecek 20 Yer Tuileries Bahcesi

Louvre Müzesi ve Place de la Concorde arasında yer alan tarihi Tuileries Bahçesi’nde Marie Antoinette’in ayak izlerinden gitmek ve Napoléon’un heybetli Zafer Anıtı’nı görmek mümkün.

2 YORUMLAR

  1. Avrupa’nın en büyük popüler şehirlerinden biri olmasına rağmen sunduğu bu güzellikler taktire şayan.
    Ayrıca, şöyle mimarileri gördükçe içim acıyor, güzelim İstanbul’u ne hale getirmişiz, getirmişler !

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here