Üç büyük Fransız yönetmen

Luc Besson: 1959 doğumlu Besson’u Leon, Nikita, The Fifth Element filmlerinden hatırlayacaksınız.

Jean-Pierre Jeunet
Jean-Pierre Jeunet

Jean-Pierre Jeunet: Henüz dokuz yaşındayken yaptığı kuklalardan tiyatrolar oynatan Jeunet, Amelie, Un Long Dimanche de Fiançailles, La Cité des Enfants Perdus gibi kült filmlerin yönetmeni.

Jean-Luc Godard: İkinci Dünya Savaşı çocuğu Godard, 1949’da antropoloji okumak üzere Sorbonne’a giriyor, ancak sonrasında sinema aşkı ağır basıyor. Le Mepris, King Lear, Tout va Bien, onun yüzlerce kısa ve uzun metraj filmlerinden bazıları.

Ünlü Parisliler

Salvador Dali
Salvador Dali

Aktris Catherine Deneuve, ressam Claude Monet, serseri aşık Jean Paul Belmondo, sürrealist Salvador Dali, “Geçmiş Zamanın Peşinde”nin yazarı Marcel Proust, Paris kabarelerinin ve sokaklarının divası Edith Piaf, sesiyle dünyayı büyüleyen Yves Montand, radyumu keşfeden Pierre-Marie Curie, dadaist yazar Albert Camus, operacı Richard Wagner, kimyager Louis Pasteur Paris’i mesken edinmiş ünlü isimlerden sadece bazıları…

Günümüzün popüler 5 Fransız müzisyeni

Daft Punk
Daft Punk

Daft Punk: Paris’in banliyölerinden merkezdeki kulüplere, blok partilerinden dev festivallere uzanan yolda Daft Punk 90’lardan bugüne hem elektronik müziğin aldığı mesafeyi hem de Paris’in alternatif kültürünü temsil ediyor.

Justice: Kimilerine göre yeni Daft Punk. Dans aleminde Paris’ten dünyaya açılan iki DJ ve prodüktör. Hareketli saatler için.

Phoenix
Phoenix

Phoenix: Art rock ya da indie dediniz mi akla onlar geliyor. Bu Fransız ekip Sofia Coppola ile işbirliği sayesinde adını okyanus ötesine de duyurdu. Son albümler Wolfgang Amadeus Phoenix’e başvurun arada.

Air: Ambient, trip hop, chill out. Pek çok tarzın içiçe geçmiş hali. Yaptıkları albümler Paris sokaklarında şahane fon müziği oluyor.

Sebastian Tellier: Gece yarısından sonra sabaha karşı dinlenecek şarkılar. Tellier’nin müziğini böyle tanımlamak eksik belki ama, ‘Sexuality’ albümünü alın ilk şarkıdan başlayın, elegan Paris ortamlarına girin…

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here