Budapeşte‘deki Párisi udvar, olağanüstü bir AVM. 20. yüzyılın başlarında yapılmış ve devasa bir cam tavan ile bolca heykel dekorasyonlarına sahip. Parisi udvar’ın ana girişi Budapeşte’nin en eski meydanlarından biri olan Ferenciek tere’de bulunuyor. AVM, yedi katlı muhteşem bir bina olan Brudern House’un ilk iki katında dağılmış.

1817 yılında şehrin en kalabalık yeri olan bu bölgeye Jozsef Brudern büyük bir mağaza açmaya karar veriyor. Brudern olarak bilinen bina Macar mimar Mihaly Pollack tarafından tasarlanmış.

Párisi Udvar, Budapeşte

İçerisinde ki AVM, Paris’de ki cam kaplı Passage des Panoramas’dan esinlenerek modellenmiş. İşte muhtemelen bu yüzden buranın bilinen bir diğer adı da Paris Evi (Parisi haz).

1907 yılında Belvaros Savings Bank burayı alarak yeni genel müdürlükleri yapmaya karar verir ve yapım için mimarlar arası bir rekabet yaratır. 43 başvuru arasından Floris Korb ile Kalman Griegl tasarımı kazanan olarak öne çıkar. Bankanın yönetim kurulu ise bir şekilde farklı bir mimar ile çalışmayı seçer ve Alman Henrik Schmahl ile anlaşır.

Párisi Udvar, Budapeşte

Yapımı 1909 yılında başlar ve Schmahl’ın ölümünden bir yıl sonra 1913 de biter. Yeni binanın adı da Brudern’dir ancak alt katta bulunan alışveriş merkezi ile üst katta bulunan ofisler birbirine karıştırıldığından AVM nin adı Parisi udvar olarak değiştirilir.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here