Paris, ziyaretçilerinin damak zevklerini fazlasıyla tatmin edebilen, mutfaklarıyla dünyaca ün yapmış çok ünlü restoranlarıyla da biliniyor. Fransa’nın başkenti ayrıca meşhur Fransız yemeklerinin de çıkış noktası olmuş ve en ünlü şefler Joel Robuchon, Guy Savoy, Alain Senderens ve Alain Ducasse restoranlarını adeta sürekli ziyaret edilen bir destinasyon haline dönüştürmüş.

Fakat iyi yemek yemek için mutlaka buraya gelmek şart değil; şehrin dört bir yanında, her çeşit ve her bütçeye uygun yemek seçeneği bulunuyor. Üstelik hepsinin kendine has atmosferi ve tarzı var.

Paris Yeme İçme Rehberi

Kafeye gitmek ise Paris’te sosyal yaşamın bir parçası olarak görülüyor zira zamanında sanatçıların, yazarların ve entelektüellerin buluşma noktası olarak icat edilen bu alışkanlık artık şehrin en bilinen özelliği haline gelmiş. Çay eşliğinde turta ve kek yemek içinse salon de thé’leri tercih edebilirsiniz.

Oldukça zengin çeşitliliğe ve duyarlı bir damak zevkine sahip Fransız mutfağının belli başlı yemeklerini sıralamak gerekirse:

Başlangıçlardan Krudite (yeşil sebze, domates, havuç, kereviz ve salatalıktan oluşan çiğ sebze tabağı), sosis, soğuk et ve ezme çeşitleri.  Çorbalardan Potage denen bir çeşit sebze çorbası, sarımsak sosu, peynir ve kruton ile servis edilen balık çorbası.

Paris Yeme İçme Rehberi

Balık olarak buğulanmış ya da tereyağında sote edilip bademle pişirilmiş alabalık. Et, genellikle az pişirilmiş ve genellikle değişik soslarla birlikte servis ediliyor. Eğer bu pişirme tarzı size uygun değilse:

İyi pişmiş isterseniz “Bien Cuit”
Orta pişmiş isterseniz “A Point”
Az pişmiş isterseniz “Saignant” ve
Ekstra az pişmiş isterseniz de “Blue” diye belirterek sipariş vermeniz gerekiyor.

Paris’te en yaygın olarak tüketilen peynir çeşitleri blue rokfor, keçi peyniri, camambert ve brie. Bölgelere göre değişen daha pek çok leziz peynir çeşidi olduğunu aklınızda bulundurun, enfesler. Beyaz şaraplar genellikle balıkla birlikte, kırmızı şaraplar ise etle birlikte içilse de kırmızı şarap daha yaygın tüketiliyor. Ayrıca çok popüler olan Rose şarap çeşitlerini mutlaka deneyin.

Çorbalardan, potage olarak bilinen bir çeşit sebze çorbası ile sarımsak sosu, peynir ve kruton ile servis edilen balık çorbasını tercih edebilirsiniz. Buğulanmış ya da tereyağında sotelenmiş bademle pişirilmiş alabalık çok tüketiliyor. Genellikle değişik soslarla birlikte servis edilen etler ise Paris’te genelde az pişmiş yeniyor. Eğer iyi pişmiş isterseniz “Bien Cuit”, orta pişmiş isterseniz “A Point”, az pişmiş isterseniz “Saignant” ve ekstra çiğ isterseniz “Blue” diye belirterek sipariş vermeniz şart.

Paris'te Bir Peynir Dükkanı
Paris’te Bir Peynir Dükkanı

Minik Öneriler:

  • Her şeyin en tazesini, dalından yeni koparılmışını ve en sağlıklısını yemeye takıntılıysanız, şehrin dışında bulunan çiftliklere yakın olan bölgelerde hizmet veren restoranları tercih edin.
  • İyi bir restoranda yemek yemek istiyorsanız, en az bir hafta öncesinden rezervasyon yaptırın.
  • Fondue için Montmartre’a, piknik için Île Saint-Louis’e gidin.
  • Şehir içindeki restoran ve kafelerin çoğunun 24 saat açık olduğunu aklınızda bulundurun.

Gelelim şaraba… Beyaz şaraplar genellikle balıkla, kırmızılar ise etle birlikte içilmekle birlikte kırmızı şarap daha yaygın tüketiliyor. Ayrıca Rose şarap çeşitleri de çok popüler… 

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here