Oui Oui Paree! Bu romantik şehirde ne kadar uzun kalırsanız o kadar çok seviyorsunuz ve Fransız kültürü de o kadar içinize işliyor. Paris’te anlatılması güç bir şey var ki buraya bir kez adım attınız mı sizi kendisine bağlamayı biliyor, adeta gitmenize engel oluyor.

Ancak ne yazık ki hepimizin Paris’te uzun süre kalması mümkün değil. Öyleyse Paris’te mutlaka yapılması gereken 10 şeyin ne olduğunu bilerek seyahat etmek, kafa karışıklığınızı önleyecek. Üstelik gözünüz arkada kalmadan keyifli bir Paris gezi deneyimi yaşayabileceksiniz.

Paris Yapılacak Şeyler

Paris seyahatini bir süre daha uzatmayı planlayanlar için, yazının sonunda ek birkaç önerimiz var. Ne yaparsanız yapın pişman olmayacağınız bir şehir burası; Parisliler romantik ve sevimli, caddeler ve sokaklar yaşam dolu! Sizin de aynı şeyi hissetmemeniz imkânsız… Seyahatinizin tadını çıkartın!

1. Üstü Açık İki Katlı Otobüs

Paris Yapilacak 10 Sey Otobus Turu

Paris’e ilk defa gelenler için bu deneyimi yaşamak şart! Hemen ilk günden otobüse atlayın ve şehir hakkında genel bir fikir edinin. Aralarından en sevdiğiniz yerleri belirleyin ve kalan vaktinizi nerelerde değerlendirebileceğiniz konusunda kararsız kalmayın.

Otobüsün “üstü açık” olmasına dikkat edin, diğer türlü şehrin mimarisini tam olarak görmeniz mümkün olmaz. Bir veya iki günlük turları tercih ettiğinizde, otobüsün geçtiği rotalardan limitsiz olarak dilediğiniz kadar geçebilirsiniz. Bu büyük bir avantaj çünkü istediğiniz yerde inip istediğiniz kadar vakit geçirdikten sonra, dilediğiniz zaman tekrar otobüse binip devam edebilirsiniz. Biletleri satın aldığınızda size bir de kulaklık veriyorlar. Bu kulaklığı otobüse bindiğinizde, koltuklarda bulunan yerine taktığınızda 8 farklı dilde o an geçmekte olduğunuz yer hakkında bilgi alabiliyorsunuz. Otobüs Montemarte, Eyfel Kulesi, Notre Dame, Zafer Anıtı gibi 50 farklı yerden geçiyor.

Bir tavsiye: Otobüs turunu ister hafta içi ister hafta sonu yapın mutlaka sabah saatlerine denk getirmeye çalışın. Bu şekilde yoğun kalabalıktan dolayı ayakta seyahat etmek zorunda kalmazsınız. Bu kadar güzel bir turu ziyan edebilecek ikinci sıkıntı ise, otobüslerdeki kulaklık girişlerinin çalışmaması durumu. Bu nedenle mutlaka çalışan birini bulana kadar test edin ve oraya oturun.

2. Eyfel Kulesine Çıkmak

Paris Yapilacak 10 Sey Eiffel Kulesi

Eyfel Kulesi olmadan Paris olur mu? Elbette hayır! Paris’e gelen herkesin mutlaka yapması gerekenlerden biri de asansörle kulenin tepesine çıkmak. Adını mimarı olan Gustave Eiffel’den alan ve 1889 yılında yapılan bu demir ikon, Fransız devriminin 100. Yıl simgesi.

Her yıl 6 milyon kişi Eyfel Kulesini ziyaret ediyor. Biletleri hemen kulenin altından alabiliyorsunuz. En üst noktadan bakınca manzara gerçekten nefes kesici güzellikte. Daha detaylı bilgiler için resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir tavsiye: Özellikle turistik sezonda metrelerce uzayan asansör sırasından kurtulmak için sabah saat 6 gibi orada olun. Ayrıca hafta sonları mutlaka daha kalabalık olacaktır. Yazın gidecekseniz kulenin 2. platformunda bulunan Ben & Jerry dondurmalarıyla serinleyebilirsiniz. Hediyelik eşya almak isterseniz de yine aynı platformda bulunan dükkân, Paris’teki en geniş koleksiyonlardan birine sahip.

3. Seine Nehri’nde Gün Batımı Turu

Paris Yapilacak 10 Seine Nehri

Işıklar Şehri‘ni Seine Nehrinde Eyfel Kulesinin ardından batan güneş eşliğinde izlemekten daha güzel ne olabilir ki? Eyfel Kulesinin hemen karşısındaki sokaktan hareket eden ve yaklaşık 1 saat süreyle nehirde bir gece turu sunan Bateaux Parisien, nehir boyunca aralarında Notre Dame Katedralinin de bulunduğu birçok yeri gezip tekrar Eyfel Kulesinin bulunduğu yere geri dönüyor.

Katılabileceğiniz en uygun fiyatlı tur Bateaux Parisien olmakla birlikte, bunun dışında daha farklı ve yemekli turlar da bulunuyor. Daha fazla bilgi için Bateaux Parisiens’in web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir tavsiye: Paris’te bulunduğunuz süre içinde güneşin saat kaçta battığını öğrenin. Örneğin, Mayıs ayında güneş saat 19:25 gibi batıyor. Saat 19 turunu satın aldığınızda hem gün batımını hem de sonrasında kararan havayla birlikte Eyfel Kulesini ve şehrin diğer ışıklarını da görme şansınız olur.

Eyfel Kulesinin ışıkları 10 dakika boyunca yanıp sönüyor ve bu manzara gerçekten de görülmesi gereken bir görüntü. Konu gün batımı olunca zamanlama her şey demek, bu nedenle bitmeden tur biletlerini almaya bakın. Erken gitmenizin en büyük avantajı, geminin arkasındaki üzeri açık alandan yer sahibi olma ihtimalinizin yüksek oluşu. Diğer türlü camla kaplı gemiden fotoğraf çekmek güçleşiyor.

4. Notre Dame Katedrali

Paris Yapilacak 10 Sey Notre Dame Katedrali

Paris’in en eski sembollerinden biri olan Notre Dame Katedrali, Seine Nehrinin üzerindeki doğal adalardan biri olan İle de la Cite’in doğu tarafında bulunuyor. 1163’te başlayıp 1345 yılında bitirilen ve iyi bir Fransa gotik mimari örneği olan katedralde birçok sanatçıya ait heykeller bulunuyor. Burası gerçekten de Paris’in büyülü yerlerden biri.

Katedralin etrafını gezmek, içini dolaşmak, 387 basamaklı merdiven ile kulenin tepesine çıkmak her Paris ziyaretçisinin yapması gereken bir şey. Kulenin tepesine çıkmak biraz zorlasa da emin olun ki göreceğiniz panoramik manzara karşısında tüm yorgunluğunuzu unutacaksınız. Katedral ile ilgili detaylı bilgi için resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir tavsiye: Yine çoğu yerde olduğu gibi burada da ziyaret için en uygun zaman sabahın erken saatleri. Güneşin yapının ön cephesini aydınlattığı bu saatlerde ziyaret kalabalığı ve kule sırası da oldukça az olacak.

5. Şanzelize Bulvarı ve Zafer Anıtı

Paris Yapilacak 10 Sey Sanzelize

Şehrin en meşhur bulvarında, her ne kadar kaldırım taşları ve masalsı at arabalarının çıkardığı seslerin yerini motorlu araçlar ve meşhur restoran zincirleri almış olsa da, Napolyon’un Paris’e bıraktığı en büyük mirasta bir yürüyüşe çıkmak hemen hemen herkes için unutulmaz bir tecrübe oluyor.

Jardin de Tuileries’den başlayıp Zafer Anıtı‘na kadar uzanan bu cadde yürümeye değer bir güzelliğe sahip. Dev anıtın planlaması bizzat Napolyon’un kendisi tarafından ordularının zaferi adına yapılmış. İnşası 1836 yılında tamamlanan anıtın üzerinde ve içinde bu başarıları kazanan generallerin isimleri yazıyor. 164 fit uzunluğundaki anıtta 2. Dünya savaşında hayatını kaybeden ve ismi bilinmeyen bir Fransız askerinin lahdi de bulunuyor. Anıtın tepesine ise bir yer altı geçidinden geçip 284 basamaklı bir merdiven ile ulaşabilirsiniz.

6. St. Chapelle Kilisesi

Paris Yapilacak 10 Sey St Chapelle

Notre Dame Katedralinin hemen yanında Gotik bir mücevher olarak bilinen ve kutsal bir kilise olan St. Chapelle bulunuyor. 1248 yılında yapılan bu kilisenin çalışanlar için alt katta bulunan ufak bölüm ile soylular ve yöneticiler için hazırlanmış olan renkli camları bulunan üst bölüm olmak üzere iki bölümü mevcut.

Fransız devrimi ve savaş zamanında zarar görmesinden dolayı kilisenin büyük bir kısmı restore edilmiş, buradaki renkli otantik camların yalnızca bir bölümü günümüze kadar kalabilmiş. Günümüzde halen gotik mimarinin en muhteşem örneklerinden biri olan yapıyla ilgili ayrıntılı bilgi için National Monuments Center’ın web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir tavsiye: Kilisenin içini ve tarihini tanıtan turlardan birine katılabilirsiniz, yalnız ziyaret etmek için en uygun vakit en az kalabalığın olduğu sabah saatleri. Özel bir şey görmek isterseniz de mum yakma seremonilerinden birine katılabilirsiniz.

7. Napolyon’un Lahit’i

Paris Yapilacak 10 Sey Napolyon'un Lahiti

Napolyon’un Lahit’i yani Les Invalides, 1679 yılında yapılmış bir kompleks. İçerisinde askeri müze ile anıtlar, hastane ve savaş gazileri için bir yapıyı barındırıyor. Mutlaka görmeniz gereken şey ise tabii ki 1821 yılında hayatını kaybeden Napoleon Bonaparte’ın mezarı. Devasa oymalı bir mermer içerisinde bulunan mezar, Jules Hardouin-Mansart tarafından tasarlanıp Charles de La Fosse tarafından boyanmış olan bir kubbenin altında bulunuyor. Napoleon’un diğer aile bireyleri ve savaşta ölen Fransız kahramanlarının lahitleri de yine burada. Daha fazla bilgi için invalides.org sitesini ziyaret edebilirsiniz.

8. Louvre Müzesi

Paris Yapilacak 10 Sey Louvre Muzesi

Paris’in bir başka simgesi de Louvre Müzesi Piramidi. 1793 yılında ilk olarak halka açılan müze insanlığın gördüğü en muhteşem eserleri barındırıyor. Dünya’nın en büyük sanat galerisi olan müzedeki eserler Da Vinci’nin Mona Lisa’sından Venus de Milo’ya kadar uzanıyor.

Buranın en büyük sorunu ise devasa boyutlardaki müzenin birkaç parça sanat eserini görebilmek için labirenti andıran koridorlarında saatlerce dolaşmak zorunda kalmak. Müze içerisinde 35 bin parça sanat eseri sekiz farklı kategori altında sergileniyor ve bu da demek oluyor ki tüm haftanızı burada harcasanız bile yine de görmediğiniz birçok çalışma olacak. Burada önemli olan nokta atışı yapmak. Birçok kişi en meşhur eserleri gezdirmek için hazırlanan turlara katılıp bileti aldığınızda verilen, eserlerin yerlerini gösteren haritadan takip ediyor. Daha detaylı bilgi için Louvre’un resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir tavsiye: Bekleme konusunda yeterince sabrınız olduğundan emin olun. Müzenin en sakin olduğu zamanlar sabah saatleri ve akşam saat 4’ten sonra. Bazı günler daha geç saatlere kadar açık oluyor, bu günleri seçmeye özen gösterin. Carrousel tarafından girerseniz, piramidin olduğu giriş bölümüne göre daha az sıra beklersiniz.

9. Orsay Müzesi

Paris Yapilacak 10 Sey Orsay Muzesi

Sanatseverlerin adını duyduklarında bile dizlerini titreten Orsay Müzesi, 1848-1915 yılları arasında inşa edilmiş. Empresyonist sanatçıların tablo ve heykellerini görmek isteyenlerin ziyaret ettiği müze eski bir tren istasyonunda bulunuyor. Renoir, Monet, Van Gogh, Manet, Degas ve birçok sanatçının en güzel çalışmalarına ev sahipliği yapan müzenin sergilediği eserler gibi kendisi de olağanüstü güzellikte bir yapı olan Belle Epoque tren istasyonunda bulunuyor.

Ziyaret saatleri, sergiler ve içerisinde bulunan sanat eserleri hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak isterseniz web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir tavsiye: Dünya’nın en büyük sanatçılarının eserlerini hızlıca görüp geçmek büyük bir saygısızlık olacağı için, 3 katlı müzeyi gezmek, tablo, heykel ve antik mobilyaları görmek için bolca zaman ayırın. Müzenin Seine Nehrinin panoramik manzaralı bir restoranı bulunduğunu da hatırlatalım.

10. Montmarte ve Sacre Coeur Bazilikası

Paris Yapilacak 10 Sey Sacre Coeur Bazilikası

Montmarte, Paris’in kuzeyinde, 130 metrelik uzunluğuyla şehrin en yüksek tepesi. Meşhur olmasının sebebi ise, şehrin birçok yerinden görünen beyaz kubbeli Sacre-Coeur Bazilikası. Romanesk ve Bizans mimarisiyle 1919’da inşa edilen yapının içi çok geniş. Kubbenin tepesinde ise olağanüstü bir Paris manzarası izleme şansınız var. Bazilika hakkında daha fazla bilgi için wikipedia’ya bakabilirsiniz.

Bonus: Paris’te Yapılacak 5 Şey Daha!

Paris Yapilacak 10 Sey Opera Garnier
Opera Garnier

Monet severler için mutlaka görülmesi gereken bir yer olan l’Orangerie Müzesi‘nde Monet’nin 8 dev zambak tablosunu ziyaret ettikten sonra Jardin de Tuileries’den geçmeyi ihmal etmeyin.

Rodin Müzesi, Fransız heykeltıraş Aguste Rodin’in Düşünen Adam gibi birçok eserine ev sahipliği yapıyor.

Paris’in yeraltı mezarlığında birçok tünel ve mağara bulunuyor. Buralarda bulunan birçok iskelet 17. yüzyılın sonunda müzelere kaldırılmış.

Opera Garnier, Paris’in 2200 kişilik operası. Şaşalı iç tasarımı nefes kesici güzellikte.

Pointe of Île de la Cité, Pont Neuf Köprüsünün hemen altında bulunan küçük bir park. Burada soluklanıp Seine Nehrini ve üzerindeki botları izleyebilir, öğle yemeği için yaptığınız sandviçi yiyerek Paris’in tadını bir de burada çıkarabilirsiniz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here