Paris şehir içi ulaşımda başınızı ağrıtmayan toplu taşıma güzergâhlarına sahip. Şehrin her yanını saran metro ağları, otobüs ve hop-on hop-of turist otobüsleri ile görmeniz gereken her yere kolaylıkla ulaşmanız mümkün.

Bir Paris haritası edindiğinizde şehrin merkezinin bir halka içerisine alındığını ve halkadan şehrin dış çeperine doğru ilerledikçe numaraların arttığını görüyorsunuz. 1’den 20’ye kadar ilerleyen sayılar merkeze göre şehrin diğer bölgelerinin uzaklıklarını gösteriyor. “Bölge 1” en merkezi yeri ifade ederken eğer 20. Bölgeye ulaşmak için biraz yolunuz var anlamına geliyor.

Paris ulaşım

Paris’in gelişmiş 14 hatlı metro ağı ile şehir içinde rahatlıkla gezebiliyorsunuz çünkü şehrin hemen her lokasyonunda bir metro girişi var. Bulunduğunuz yerin bir kaç blok ilerisinde bir metro istasyonu olma olasılığı yüksek. Metro ile RER adı verilen 5 hatlı banliyö tren ağı birbirine bağlanmış durumda. Böylece bir metro istasyonundan banliyö trenine geçiş ve Paris dışına çıkış da mümkün. Metro biletiyle otobüse de binebiliyorsunuz ayrıca Paris çevresi ve diğer Avrupa kentlerine olan ulaşım için de demir yolu ağı oldukça işlevsel.

Paris Metro

Bunların dışında 59, 21 ve 72 No’lu otobüs hatları Paris’in en güzel mahallelerinde dolaşıyor. Fakat Paris’e gelmiş her sanatçı, entelektüel, filozof ve âşıkların yaptığı gibi önce Paris sokaklarını adımlayın: Place De La Concord’dan başlayıp Şanzelize’ye doğru her Parislinin ve turistin yaptığı gibi yürümeye başlayın ve yolda dükkânların vitrinlerine bakın.

Oradan Paris’in en meşhur alışveriş caddelerine, Rue De Rivoli, Saint-Honore ve hemen paralelinde bulunan Avebue Montaigne’e gidin. Ardından Rue Montorgueil’e, hemen Marais’in dışında kalan en zarif Paris bölgesine yürüyün. Akşam olunca da Rue Oberkampf! En trend gece hayatının bulunduğu mekan.

Avrupa’nın en sorunsuz şehir içi trafiğine sahip Paris’i nasıl keşfetmek istediğiniz size kalmış. Fakat her koşulda sık aralıklarla rastlayacağınız metro istasyonlarından biri sizi istediğiniz yere götürecektir.


Paris Kent İçi Ulaşım

Paris içi ulaşım

Paris’te ulaşım ağı 8 bölgeye ayrılmıştır. Bir ve ikinci bölgeler Paris şehir merkezini içine almaktadır. Diğer bölgeler şehir merkezinin dışana doğru dağılmaktadır. Şehir içi ulaşımı metro, RER ve otobüsler ile sağlanmaktadır. Tek bir bilet, bu sistemlerden herhangi biriyle aynı ulaşım bölgesi içinde seyahat edebilmenizi sağlar (Metro ve RER’de hat değişikliği yapmanız mümkündür).

1 – 5 günlük periyodlar için geçerli olan Paris Turist Kartı ile oldukça indirimli olarak seyahat edebilir, aynı zamanda birçok restoran, müze, sinema ve mağazalardan indirim alabilirsiniz. Metro, RER ve otobüslerde aynı kart ve biletler geçerlidir. 4 yaşın altındaki çocuklar ücretsiz, 4 – 11 yaşları arasındaki çocuklar %50 indirimli olarak seyahat ederler. Metro, 14 hattı ve yaklaşık 300 istasyonu ile hızlı ve etkin bir şehir içi ulaşımı sağlamaktadır. Dört ayrı banliyö hattı (A, B, C, D) Paris’i Ile-de-France bölgesine bağlar.

C2 hattı Orly, B3 hattı Charles de Gaulle Havalimanına ulaşım sağlar. Metro, 05:30 – 01:15 saatleri arasında çalışmaktadır. RER, (Hızlı banliyö servisi) başkentin bir çok bölgesini birbirine bağlayan 5 ana hatta servis vermektedir. Otobüs servisleri de oldukça kapsamlı ve etkin bir ağa sahip oldukların ulaşım kolaylığı sağlamaktadır. Farklı saatler ve bölgelerde hizmet veren otobüs servislerinin yanı sıra turistler için üstü açık otobüslerle şehir turu servisi de mevcuttur.

Paris Ulaşım Kent Turu

Taksilerde gündüz ve gece tarifeleri farklıdır. İstasyon ve havaalanına gidiş veya dönüşlerde, ayrıca bagaj için ek ücret alınır. Kiralık araba ile seyahat etmek isteyenlerden 21 – 70 yaşları arasında olma şartı aranıyor. Kendi ülkenizden almış olduğunuz sürücü ehliyetiniz geçerli ve yeterlidir; ancak milliyetinizi belirten uluslararası trafik işaretinin aracın görünen bir yerine yapıştırılması gereklidir.

Hız sınırı yerleşim yerlerinde 50 km/s, yerleşim yerleri dışında 90 km/s, ikili bağlantı yollarında 110 km/s ve otobanlarda 130 km/s’dir. Sürücünün ve ön koltukta oturan yolcunun emniyet kemeri bağlaması. 10 yaşın altındaki çocukların ön koltukta seyahat etmesi yasaktır.

 

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here