Dünya kültür mirasının ve uygarlık tarihinin sınıflandırılması, korunması ve aktarılması konusunda Paris, müzeler kenti olarak biliniyor. Tarih boyunca sanatsal birikimiyle de Avrupa’nın kültürel gelişimine öncülük eden Paris, mutlaka görülmesi gereken sanat müzeleriyle dünyanın sayılı şehirlerinden. Görmeniz gereken değerli Paris Sanat Müzeleri listesi hazırladık.

Paris Sanat Müzeleri

1. Louvre Müzesi

Louvre Müzesi, Paris

Fransa’nın ilk devlet müzesi olan le Louvre Müzesi (Musée du Louvre) Fransız Devrimini takip eden 1793’te halkın ziyaretine açıldığı günden bu yana, gerek yapılan fiziki eklemeler ve gerekse de mevcut sanat koleksiyonlarının yenileriyle birleştirilerek zenginleştirilmesi ve sınıflandırılmasıyla yılda 10 milyondan fazla kişi ile dünyada en çok ziyaret edilen sanat müzesi.

Göz At: Paris Gezilecek Yerler

2. Orsay Müzesi

Orsay Müzesi, Paris

Empresyonizmin mabedi de diyebileceğimiz, 6 özel koleksiyon ve süreli sergileriyle Orsay Müzesi, Louvre ve Centre Pompidou’dan sonra en çok ziyaret edilen üçüncü, dünya sıralamasına göre ise onuncu müze olma niteliğinde. Seine Nehri’nin sol yakasında bulunan ve eski bir tren garı olan Orsay Müzesi binası, 1848-1915 yılları arası Fransız sanat eserlerinin sergilendiği; geniş izlenimci koleksiyonu ile tanınıyor. Her biri birer başyapıt olan eserlerden bu döneme ait heykel, resim, mobilya ve fotoğrafların yer aldığı müzede empresyonizm ve post-empresyonizm akımlarının temsilcilerinden Monet, Degas, Renoir, Cezanne gibi ressamların eserleri mevcut.

Göz At: Paris’te Yapılacak Şeyler

3. Centre Georges Pompidou

Centre Georges Pompidou, Paris

Kültür ve sanat merkezi olarak hizmet veren Centre Georges Pompidou, mimar Richard Rogers tarafından hayata geçirilmiş, tasarım ödüllü bir yapı. Gerçekten de akılları baştan alan bir mimarisi ve her rengin bir anlam ifade ettiği dış cephesi var. Centre Pompidou, modern ve çağdaş sanatçıların eserlerinden oluşan değerli koleksiyonuyla, 1960 öncesi ve sonrası olarak iki kat halinde ayrılan müzede, çağdaş sanata, modernist, sürrealist, kübist eserlere tanık oluyorsunuz.

Göz At: Paris’te Ücretsiz Gezilecek 20 Yer

4. Rodin Müzesi

Rodin Müzesi, Paris

Rodin Müzesi (Musée Rodin), 1919’dan bu yana Fransız heykeltıraş Auguste Rodin’in eserlerinin sergilendiği müze olarak varlığını sürdürüyor. Rodin’in Düşünen Adam ve Öpücük gibi en bilinen eserlerini görmek mümkün. Binanın müzeye dönüştürülmesi karşılığında tüm eserlerini Fransa Hükümetine bağışlayan heykeltıraş 1908’den itibaren Hotel Biron’da yaşamaya başlamış. Bağışlanan eserler arasında Vincent van Gogh ve Pierre-Auguste Renoir’a ait resimler ile Camille Claudel’in eserlerinin bulunduğu özel bir oda da bulunuyor.

Göz At: Paris’te Yapılacak 10 Keyifli Şey

5. Dali Müzesi

Salvador Dali Muzesi, Paris

Paris‘in merkezinde bulunan Dali Müzesi (Espace Salvador Dali), Salvador Dali’nin ölümüne kadar yaşadığı ev olup, ölümünden sonra sürrealist sanatçıya adanmış. Müzede, Dali’ye ait birçok çizim, karikatür, heykel, gravür ve resimler sergileniyor. Fransa’daki tek kalıcı sergi olma özelliğine sahip olan müze Butte Montmartre’nin tam tepesinde bulunuyor. İki katında ise Dali’nin en iyi eserlerinin, yaratım süreçlerine dair detaylı bilgilerin bulunduğu bölümle ev seminer, toplantı ve basın konferanslarının yanı sıra; akşam yemekleri, gala ve kokteyl partiler, özendirici programlar, atölye çalışmaları ve iş-sanat terapileri gibi etkinlikler için de kullanılıyor.

Göz At: Paris’in Lüks Alışveriş Yerleri

6. Montparnasse Müzesi

Montparnasse Müzesi, Paris

Fotoğraf sanatçısı Marc Veux tarafından 1952’de, eskiden Marcel Gromaire ve Despierre’in idare ettiği Ressam Akademisi’nin (Academy of Painting) yer aldığı pasajın sonundaki alanda yaratılan Montparnasse Müzesi, ziyaretçilerine dostça bir ortam sunuyor. Montparnasse, 21. yüzyılda ideal bir müzenin tüm dünya kültürlerine daha açık olması gereği ile doğmuş.

Göz At: Paris Yeme-İçme Rehberi

7. Arap Dünya Enstitüsü

Arap Dünya Enstitüsü, Paris

Arap ve İslam medeniyetlerinin köklerinden günümüze kadar ulaşan ve gelişen sanatlarına adanan bir müze olan Arap Dünya Enstitüsü (Institut du Monde Arabe (IMA), 1987’de Sen Nehri kıyısında Jean Nouvel and Architecture Studio tarafından kurulmuş. Müze içinde, Arap medeniyetilerini bazen bütün olarak ortaya koyan; bazen de sanatlarını, tarihlerini, geleneklerini ya da günlük yaşamlarını, özel açılardan inceleyen sergiler sunuluyor.

Göz At: Paris Alışveriş Rehberi

8. Orangerie Müzesi

Orangerie Muzesi, Paris

Eski Tuileries Sarayı’nın limonluğu, yani sera olan yerde 1857’de inşa edilen ve 1927’den beri de müze olarak kullanılan bir sanat müzesi. Orangerie Müzesi’nin (Musée de l’Orangerie) zemin katında ise geçici sergiler yer alıyor.

Göz At: Paris Gece Hayatı

9. Marmottan Monet Müzesi

Marmottan Monet Müzesi, Paris

“Belki de ressam olmayı çiçeklere borçluyum” sözlerinin sahibi Empresyonist ressam Claude Monet’in eserlerinin sergilendiği müze, sanatçının dünyadaki en büyük koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Müzede, “Monet’in Bahçesi”nin yanı sıra Pissarro, Renoir, Manet ve Degas gibi diğer empresyonist sanatçıların eserlerini de görebiliyorsunuz.

Göz At: Paris Gezi Rehberi

10. Jacquemart Müzesi ve Bourdelle Müzesi

Jacquemart Müzesi, Paris

Jacquemart Müzesi (Musée Jacquemart-André), birer koleksiyoncu olan Edouard Andre ve eşi Nelie Jacquemart’ın hayatları boyunca dünyanın farklı yerlerinden topladıkları sanat eserlerinin sergilendiği müze olan Musée Jacquemart aynı zamanda Andre ailesinin yaşadığı evmiş.

Göz At: Fransa’da Görmeniz Gereken 10 Yer

11. Bourdelle Müzesi

Bourdelle Müzesi, Paris

Bourdelle Müzesi (Musée Bourdelle), bir dönem Rodin’in asistanlığını da yapmış olan Antoine Bourdelle’nin eserlerini barındıran müze, sanatçının hem evi hem de atölyesiymiş.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here