Paris’te alışveriş deyinde Şanzelize ve La Fayette kadar ilgi gören rengârenk tezgâhlarla dolu sokak pazarları çok meşhur. Çoğu hafta sonları kurulan pazarlara gidebilmek için erkenden yola düşmeniz gerekiyor. Buradaki enerjik atmosfere dâhil olmak bir yana, antikadan gıdaya, aksesuardan ikinci el ürünlere kadar aradığınız, hatta aramadığınız aklınıza dahi gelmeyecek pek çok şeyle karşılaşıyorsunuz.

Paris’te pazarlara “Brocantes”, ikinci el tezgâhlara ise “Marches aux Puces” dendiğini ve pazarlık yapmanın bir gelenek olduğunu da hatırlatalım.

Rengarenk Paris Pazarları

Rengarenk Paris Pazarları

Gıda Pazarları

Paris mahallelerinde kurulan açık pazarlarda sebze, meyve, deniz mahsulleri, şarküteri ve süt ürünleri bulunmakla birlikte bunları pişirip satan tezgâhlara rastlamak da mümkün. Egzotik meyve ve sebzelerin en tazelerini alabilmeniz için çoğu 08.00-13.00 saatleri arasında kurulan pazarları erkenden ziyaret etmeniz gerekiyor.

1. Marche de la Bastille

Paris’in en büyük ve ünlü gıda pazarlarından biri olan Bastille Pazarı, her perşembe ve pazar günleri saat 07:00 ila 08:00 arasında kurulmaya başlıyor. Yerel peynir çeşitlerinden, yumurta, taze balık gibi her çeşit yiyecek ürünlerini bulmanız mümkün.

Perşembe ve Pazar günleri: 08.00-13.00
Adres: Richard Lenoir, 75011.
Metro: Richard-Lenoir.

2. Marche d’Aligre

Rengarenk Paris Pazarları - Marche d'Aligre

Paris’in en otantik pazarlarından biri olan Marche d’Aligre, pazartesi günleri haricinde haftanın her günü kuruluyor. Sebze meyveden yağ ürünlerine kadar birçok şeyin bulunduğu pazarda, Kuzey Afrikalıların tezgâhlarındaki biber ve fındıklar çok ünlü.  Çeşitli et ürünlerinin de bulunduğu pazarın çok yakınlarındaki ufak antika pazarını da gezebiliyorsunuz.

Pazartesi hariç haftanın her günü: 08.00-13.00
Adres: Place d’Aligre
Metro: Ledru – Rollin

3. Marche Enfant Rouges

Marche Enfant Rouges, Paris

1620 yıllardan bu yana kurulan Enfant Rouges Paris’in en eski pazarlarından biri. Yarı açık yarı kapalı olan meyve ve sebze pazarı pazartesi günü haricinde kalan günlerde kuruluyor. Pazar günleri ise öğlene kadar açık.

Pazartesi hariç haftanın her günü: 08.00-13.00
Adres: 39 Rue de Bretagne
Metro: Temple, Filles du Calvaire ve Saint-Sebastien-Froissart

4. Marche President Wilson

Çarşamba ve cumartesi günleri kurulan yiyecek pazarı olan President Wilson’ı çarşambaları 07.00 ile 14.30, cumartesileri ise 07.00 ile 15.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Çarşamba: 07.00-14.30
Cumartesi: 07.00-15.00
Adres: Ave du President Wilson, 75016
Metro: Lena

5. Place de la Madeleine

Paris’in ünlü bir meydanı olan Madeleine’de şehrin en ünlü yiyecek marketleri bulunuyor. Fauchon ve Hediard, Maille (hardal), Marquise de Sevigne (çikolata), Kaspia (havyar), La Maison de la Truffe (trüf mantarı) bunlardan bazıları…

Adres: Place de la Madeleine
Metro: Madeleine

6. Rue Montorgueil

Rue Montorgueil, Paris

Hem pazar hem mağaza alışverişi yapabileceğiniz, hem de oturup bir şeyler içebileceğiniz Rue Montorgueil’de çikolata, pastane ürünleri, peynir çeşitleri, sebze, meyve, balık gibi ürünler bulunuyor.

Salı ve Pazar: 08.00-19.00
Adres: Rue Montorqueil
Metro: Les Halles

7. Rue de Buci

Sebze, meyve ve şarküteri ürünleri için ideal olan Rue de Buci St. Germain’in merkezinde bulunuyor.

Pazartesi hariç her sabah:  08.00-13.00
Adres: Rue de Buci
Metro: Mabillon, Odeon

8. Rue Mouffetard

Rue Mouffetard, Paris

Çeşitli şarküteri ürünleri, peynir ve unlu mamullerden oluşan Rue Mouffetard Paris’in en eski pazarlarından biri. Quarter Latin boyunca uzanan birbirinden renkli tezgâhlar salı gününden pazara, har sabah kuruluyor.

Pazartesi hariç her gün: 08:00-13:00
Adres: Rue Mouffetard
Metro: Place Monge

9. Marche Joinville

Kanal kenarında ucuz meyve sebze pazarı olan Joinville perşembe ve pazar günleri 07.00-13.30 kuruluyor.

Perşembe ve Pazar: 07.00-13.30
Adres: Rue de Joinville. 75019
Metro: Crimee 


Organik Pazarlar

Dünyanın her yerinde olduğu gibi Paris’te de sağlıklı ve organik beslenmeyi tercih eden kesimin uğrak mekânı olan organik pazarlar, kapalı ve açık olmak üzere şehrin belirli bölgelerinde kuruluyor. Normal pazarlar ile organik pazardaki olan ürünler arasındaki fiyat farkı 2 ila 10 Avro arasında değişiyor. Taze ve bol çeşitli meyve ve sebzelerin bulunduğu tezgâhlardan en iyi ürünü satın almak için sabah erkenden gelmeyi unutmayın.

1. Marche Raspail

Marche Raspail, Paris

Paris’in en iyi organik pazarı olarak görülen Raspail salı, cuma ve pazar günleri kuruluyor. Rue du Cherche-Midi ile Rue de Rennes arasında bulunan bu pazarda, biyolojik organik ürünler satılıyor.

Salı, Cuma: 07.00-14.30
Pazar: 09.00-15.00
Adres: Rue de Rennes, 75006
Metro: Rennes

2. Batignolles

Paris’in en eski organik pazarı olan Batignolles’te sebze, meyve ve et ürünleri bulunuyor. Yaklaşık 50 tezgâhın bulunduğu pazarda sabun, şarap, kozmetik gibi ürünler de satılıyor.

Cumartesi: 08:00-13:00
Adres: Rue des Batignolles
Metro: Rome, Place de Clicny

3. Marche St. Germain

Marche St. Germain, Paris

Organik ürünlerin satıldığı kapalı bir pazar olan St. Germain yalnızca salı ve cuma günleri belirli saat aralıklarında kuruluyor.

Salı ve Cuma: 08.00-13.00 ile 16.00-20.00
Adres: 4-6 Rue Lobineau 75006
Metro: Mabillon


Gurme Marketler

Fransızlar mutfaklarıyla olduğu kadar damak zevkleriyle de hayatın tadını çıkaran bir millet. Şehrin kozmopolit yapısından dolayı dünya lezzetleri konusunda da uzman sayılırlar. Gurme marketler ise Parisliler kadar turistlerin de oldukça ilgisini çekiyor. Paris’e gelmişken bu marketlere de urayıp farklı lezzetleri tadabilir, yanınızda da götürebilirsiniz.

1. La Grande Epicerie de Paris

La Grande Epicerie de Paris

Dünya ve Fransız mutfaklarından seçkin ürünlerin bulunduğu markette fiyatların standartlara göre yüksek olduğunu hatırlatalım.

Adres: 38 Rue de Sèvres 75007 Paris (Le Bon Marché’nin sırasında)
Metro: Sèvres, Babylone (Hat 10, hat 12)

2. Lafayette Gourmet

Galeri Lafayette’in en alt katında bulunan Lafayette Gourmet Fransızların da sıklıkla alışveriş yaptığı bir mekân. Dünya ve Fransız mutfaklarından lezzetlerin bulunduğu markete uğramdan geçmeyin.

Adres: 40, Boulevard Haussmann 75009 Paris
Metro: Chaussée d’Antin La Fayette (Hat 9)


Antika ve Bitpazarları

Birbirinden güzel ikinci el eşyalar, antikalar, mobilyalar, aksesuarlar, hediyelikler ve koleksiyonlar Paris alışveriş kültürünün vazgeçilmezi olan bitpazarı tezgâhlarında her hafta hayat yeniden buluyor. Kurulduğu günleri takip edip sabah erkenden gediğinizde her biri birer hazine olan tezgâhlardan şahane ürünler alabilirsiniz.

Genellikle hafta sonu ve pazartesi kurulan bitpazarları resimden mobilyaya, elbiseden kitaba, ayakkabıdan çantaya kadar her şeyin olduğu bir alışveriş karnavalına dönüşüyor. Tezgâhlarda Paris’in lüks alışveriş merkezlerinde yüksek fiyatlı etiketleriyle gördüğünüz ürünleri bulabiliyor, her biri birer sanat eseri olan el yapımı pek çok ürüne sahip olabiliyorsunuz. 

1. Marche Aux Puces St-Ouen

Marche Aux Puces St-Ouen, Paris

10 ayrı bölümü ve 2500 tezgâhıyla Avrupa’nın en büyük bitpazarı olan St-Ouen’de ev eşyaları, mücevherler, antika tablo ve yemek takımları, 2.el ve vintage kıyafetler, ayakkabı, kitap DVD’ler bulmak mümkün.

Paris’in de en büyük pazarı konumunda olan St-Ouen yaklaşık bir düzine pazarın bir araya gelmesinden oluşuyor. Özellikle pazar günleri çok kalabalık olan bu pazar yılda yaklaşık 11 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Cumartesi, pazar ve pazartesi günleri 07:30 ile 18.00 saatleri arasında gezebileceğiniz pazar, Paris’in en ünlü ve pahalı pazarı konumunda.

Cumartesi, pazar ve pazartesi: 07:30-18.00
Adres: Porte de Clignancourt, 75018
Metro: Porte de Clignancourt 

2. Marché aux Puces de Vanves

Montparnesse’nin güneyinde, iki meydana yayılan Marché aux Puces de Vanves 1920’lerden beri kurulan, Paris’in en küçük ve en sevimli bitpazarı.

Pazar günleri yapılabilecek en iyi şeylerden biri buraya erkenden gelip farklı dönemlere ait ikinci el eşyaların, antikaların, eski kitapların, porselenlerin, ikinci el mobilyaların ve moda ürünlerinin bulunduğu tezgâhları gezmek. Ayrıca 50’lerin takı ve aksesuarlar, cam eşyalar, kristaller, eski fotoğraflar, magazinler, parfüm şişeleri, bisküvi kutuları, yatak takımları ve düğmelere kadar her şeyi bulmanız mümkün.

Cumartesi ve Pazar: 08.00-14.00
Adres: Avenue Georges Lafenestre
Metro: Porte de Vanves 

3. Porte de Vanves Marché aux Puces Montreuil

Marché aux Puces de Montreuil, 19. Yüzyıl’da kurulmaya başlayan ve orijinalliğini halen koruyan pazarlardan. Paris’teki en uygun fiyatlı bitpazarı olmasıyla da çok ziyaretçi çekiyor. İkinci el kıyafetlerin, küçük antika bibloların, aslından ayırt edilemeyecek araba parçalarının, takı, mobilya ve çeşitli makinaların, bir sürü karışık tozlu ıvır zıvırın sokaklara boşaltıldığı tipik bir bitpazarı.

Cumartesi, pazar ve pazartesi:  07:00-19:00
Adres: Porte de Montreuil
Metro: Porte de Montreuil 

4. Marche aux Timbres

Pul, kart, el yazısı, fotoğraf gibi hatıralık eşya tezgahlarının bulunduğu pazar; perşembe, cumartesi ve pazar günleri saat 10:00 ile 17:00 arasında kuruluyor.

Perşembe ve cumartesi-Pazar: 10:00-17:00
Adres: Avenue Marigny
Metro: Champs Elysees-Clemenceau, Franklin D. Roosevelt. 

5. Brocante des Abbesses

Brocante des Abbesses, Paris

İkinci el pazarı olan Brocante des Abbesses, Montmarte Tepesi’nde bulunuyor. Genellikle yerel halkın tercih ettiği pazarda eski resimler, aksesuarlar, ev eşyaları, kart postallar, tasarım takılar yer alıyor. Yolunuz pazar günleri Montmarte’ye düşerse uğramadan geçmeyin.

Adres: 20 Rue Lepic, 75018 Paris, Fransa
Metro: Abbesses

6. Bouquinistes

Odeon bölgesinde bulunan ve “bouquinistes” olarak bilinen sahaflar, 250’den fazla seyyar kitapçıdan oluşuyor ve belediyenin koruması altındalar. 3 kilometrelik bir alana kurulu bir pazar olan Bouquinistes Pont St. Michel ile Pont des Art civarındaki rıhtımda toplanmış durumda.

Müdavimleri arasında Fitzgerald, Hemingway gibi isimlerin de olduğu pazarda edebiyat tarihine yön vermiş kitapların ilk basımlarını bile bulmak mümkün.


Tekstil Pazarları

Paris’te giyim alışverişi deyince akla ilk gelen Şanzelize’nin ışıltılı mağazları, Galeri Lafayette’in göz kamaştıran atmosferi ve Haute Couture kreasyonları sergileyen butikler olsa da, ikinci el mağazalarda ve bitpazarlarında aynı ürünleri çok uygun fiyatlara bulmanız mümkün.

Bunun yanında pazar özelliği gösteren outlet mağazalar ve küçük alışveriş merkezleri de kıyafete çok para harcamak istemeyen turistlerin ve Parislilerin sıklıkla tercih ettikleri mekânlar.

1. Forum des Halles

Forum des Halles, Paris

Metro-tren istasyonunun içinde olan Forum des Halles, pek çok tekstil markasının uygun fiyatlı ürünlerinin satıldığı bir alışveriş merkezi.

Les Halles bölgesinde bulunan yeraltı alışveriş merkezi de denilebilecek Forum des Halles uygun fiyatlı mağazaları ve trend tekstil ürünleriyle ünlü. H&M, Zara, Etam, FNAC, Muji, Sephora, Esprit, Swatch, Minelli gibi mağazaların da olduğu merkezde parfümeriden kozmetiğe, giyimden bujiteriye, pek çok mağaza ile kafe-restoran ve sinema gibi olanaklar da mevcut. Ayrıca kartpostallar, posterler ve eğlenceli t-shirt’ler de bulabileceğiniz bir bölge.

Adres: 101 Rue Berger, 75001 Paris, Fransa
Metro: Chatelet, Les Halles (1-4 ve 14 No’lu hatlar) 

2. Bazar de la Mode

Marais’te bulunan Bazar de la Mode bir outlet mağazası. Yaklaşık 400 metrekarelik bir alanda depoyabenzeyen mağazasında, Calvin Klein, Dolce Gabbana, Diesel, Donna Karan NY gibi markaların ürünlerini % 50-70 daha ucuzu bulunuyor.

Adres: 22 Rue Sainte-Croix de la Bretonnerie, 75004 Paris, Fransa


Çiçek ve Kuş Pazarları

Sokak pazarlarıyla ünlü bir kentin pazarlarının yalnızca yeme-içme ve bitpazarlarından ibaret olduğunu düşünmediniz herhalde!

Paris’e gelmişken mutlaka uğrayın, gezin ve fotoğraflayın. Pişman olmayacaksınız.

1. Marche Aux Fleur

Marche Aux Fleur, Paris

İle de la Cite’de kurulan Aux Fleur, 1808’den bu yana varlığını sürdüren Paris’in en eski ve büyük çiçek pazarı konumunda. Pazar günleri hariç sabahtan kurulan pazarı haftanın her günü gezebilirsiniz.

Pazar günü hariç haftanın her günü: 08:00
Adres: Pl. Louis Lépine, 75004
Metro: Cite

2. Marche aux Fleurs Ternes

Pazartesi günleri haricinde haftanın her günü ziyaret edebileceğiniz Marche aux Fleurs Ternes, akşamları 19.30’da kapanan bir çiçek pazarı.

Pazartesi hariç haftanın her günü: 08.00-19:30
Adres: Pl des Ternes, 75017
Metro: Ternes

3. Marche Aux Fleurs Madeleine

Yalnızca hafta sonları kurulan şehrin bir diğer çiçek pazarı ise Marche Aux Fleurs Madeleine.

Pazar ve cumartesi: 08:00-19.30
Adres: Pl de la Madeleine, 75008
Metro: Madeleine

4. Marche aux Oiseaux

Yalnızca pazar günleri kurulan kuş pazarı.

Pazar: 08:00
Adres: Pl. Louis Lépine, 75004
Metro: Cite

1 YORUM

  1. 40 yıl düşünsem Pariste pazar kurulacağı aklıma gelmezdi, hemde merkezi yerlerde. Avmlerden alışveriş yaptıklarını sanıyordum. Fiyatlar nasıl peki, özellikle organik pazarın fiyatları?

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here