Musée Rodin, 1919’dan bu yana Fransız heykeltıraş Auguste Rodin’in eserlerinin sergilendiği müze olarak varlığını sürdürüyor. Paris müzeleri içerisinde önemli bir yere sahip Musée Rodin’de Rodin’in Düşünen Adam ve Öpücük gibi en bilinen eserlerini görmek mümkün.

Binanın müzeye dönüştürülmesi karşılığında tüm eserlerini Fransa Hükümetine bağışlayan heykeltıraş 1908’den itibaren Hotel Biron’da yaşamaya başlamış. Bağışlanan eserler arasında Vincent van Gogh ve Pierre-Auguste Renoir’a ait resimler ile Camille Claudel’in eserlerinin bulunduğu özel bir oda da bulunuyor.

Paris Müzeleri: Musée Rodin

Rodin’in eserlerinde, pasif kadın vücutlarının değil; istekli, uyanık ve şehvetli kadın bedenleri anlatılıyor. Sanat tarihçilerine göre, “Öpücük Heykeli”nin kitleler tarafından bu denli biliniyor oluşu, erotizm ve terbiyeyi aynı tarakta dokumuş olmasından kaynaklanıyor. Eser, erkeğin şefkatli, kadınınsa arzulu, ancak gönüllü bir teslimiyet içerisinde olduğu anlatıyor.

19. yüzyıl burjuva kültürünün yalnızca cinsel nesne olarak gördüğü kadın vücudu, kadın ve erkek bedenlerinin yakınlaşmaları, sert erkek kasları ile yuvarlak kadın hatlarının ‘öpücük’ teması ile anlatıldığı eserde çiftin konumları, cinslerin tezatlarla dolu uyumunu sergiliyor.

Paris Müzeleri: Musée Rodin

Ziyaret Saatleri: Pazartesi hariç her gün 10:00-17:45
Giriş ücreti: 6 Avro, her ayın ilk pazar günü ücretsiz
Ulaşım: En yakın metro durağı Varenne ve Invalides, Paris

Genellikle felsefi düşünceyi ifade eden bir simge olarak tüm dünyanın kabul ettiği bir ikon haline gelen “Düşünen Adam Heykeli” bronz ve mermer karışımından üretilmiş. Eserin bir kopyası ise 13 Haziran – 03 Eylül 2006 tarihleri arasında İstanbul’da bulunan Sakıp Sabancı Müzesi’nde sergilenmişti.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here