Paris‘in merkezinde bulunan Dali Müzesi (Espace Salvador Dali), Salvador Dali’nin ölümüne kadar yaşadığı ev olup ölümünden sonra sürrealist sanatçıya adanmış. Müzede, Dali’ye ait birçok çizim, karikatür, heykel, gravür ve resimler sergileniyor.

Fransa’daki tek kalıcı sergi olma özelliğine sahip olan müze Butte Montmartre’nin tam tepesinde bulunuyor. İki katında ise Dali’nin en iyi eserlerinin, yaratım süreçlerine dair detaylı bilgilerin bulunduğu bölümle ev seminer, toplantı ve basın konferanslarının yanı sıra; akşam yemekleri, gala ve kokteyl partiler, özendirici programlar, atölye çalışmaları ve iş-sanat terapileri gibi etkinlikler için de kullanılıyor.

Paris Müzeleri: Espace Salvador Dali

Dali Müzesi, Paris

Semt, Kübizmin doğduğu yer oldu adeta. Kübizmin doğrultusunda önemli rol oynayan Picasso ve J. Gris gibi ünlü sanatçıları içeren ve 1908 ile 1914 yılları arasında Paris’te etkin olan ünlü Bateau Lavoir (1907) gibi sanatçı atölyeleri ortaya çıktı. Çamaşır Teknesi anlamına gelen Le Bateau Lavoir’da Picasso birçok başka ressamla birlikte çalıştı ve aralarında Leo Stein’ın da bulunduğu eleştirmen, yazar ve sanatçılar onu bu atölyede ziyarete geldi.

Salvador Dali de bu dönemde, Paul Eluard’ın 1929’da Gala için kurduğu Becquerel 7. Sokak’taki bir dairede yaşamaya başladı. Kasım 1956’da Jean Baptiste Clement’de, Don Kişot serisinin ilk gravürlerini gerçekleştiren ünlü ressam, bu işlem sırasında iki gergedan boynuzu ve mürekkebe daldırılmış tahıllar kullanmıştı.

Paris Müzeleri: Espace Salvador Dali

Bu gravürlerin yapım aşamalarını anlatan bir de kısa film çekildi. Bu ayinsel anın gizemini ve seyircinin kattığı manevi gücü anlatan film de burada izlenebilmekte. 

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here