Kültür ve sanat merkezi olarak hizmet veren Centre Georges Pompidou, mimar Richard Rogers tarafından hayata geçirilmiş, tasarım ödüllü bir yapı. Gerçekten de akılları baştan alan bir mimarisi ve her rengin bir anlam ifade ettiği dış cephesi var.

Paris müzeleri içerisinde ilgi çeken müzelerden olan Centre Pompidou, modern ve çağdaş sanatçıların eserlerinden oluşan değerli koleksiyonuyla, 1960 öncesi ve sonrası olarak iki kat halinde ayrılan müzede, çağdaş sanata, modernist, sürrealist, kübist eserlere tanık oluyorsunuz.

Paris Müzeleri: Centre Georges Pompidou

Başarılı bir brütalist mimari örneği olan yapı, modern sanatlar müzesi ve kütüphane olma özelliği de gösteriyor oluşunun yanında avlusunda ilginç fıskiyeleri olan bir havuzu bulunan, bahçesinde insanların şarap yudumlayabildiğiniz bir alana da sahip. 

20. yüzyıla ait çalışmaların sergilendiği ve içeride yalnızca Picasso’nun kendisine ait bir müzesinin bulunduğu merkezin metrekare bazında en büyük alanını kaplayan devasa kütüphanesinde, 2000’in üzerinde periyodik yayın ve 100.000’den fazla eser mevcut.

Paris Müzeleri: Centre Georges Pompidou

Ulaşım: Rambuteau, Chatelet, Hotel de Ville metro durakları veya Chatelet-Les-Halles RER durağı

Giriş ücreti: 8-12 Avro
Her ayın ilk pazar günü ücretsiz

Ziyaret Saatleri

Geçici Sergiler: Çarşamba-Pazartesi 11.00 ile 21.00 arası
Kütüphane: Çarşamba-Pazartesi 11.00 ile 22.00 arası (Cumartesi, Pazartesi ve resmi tatillerde 11.00 ile 22.00 arası)
Atelier Brancusi: Çarşamba-Pazartesi 14.00 ile 18.00 arası

Salı günleri ve 1 Mayıs tarihinde kapalı

Picasso, Kandinsky, De Lempicka, Bauhaus, Duchamp, Dali, Man Ray gibi sanatçıların eserleri; kübizm, dadaizm, minimalizm, sürrealizm gibi 20 yüzyılın ilk yarsına yön vermiş tüm akımların en nadide örneklerinin bulunduğu müzenin her katı ayrı bir konsepte sahip. İlk katta, fuaye-giriş alanı, kafe, hediyelik eşya dükkânı, kitapçı gibi yerler bulunuyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here