Dünyada “aşıklar şehri” olarak tanınan Paris, turistik ziyaretlerde zirvede bulunuyor. Küçük dükkanları, birbirinden şık binaları, zarif insanları, barları, kafeleri, gece kulüpleri, restoranları ve estetik sokakları ile bambaşka bir dünya Paris.

Dünyada en çok tanınan simge yapılardan Eyffel Kulesi’ne çıkıp Paris’i izlemek, Louvre Müzesi’nin zengin koleksiyonunda kaybolmak, Seine Nehri kıyılarında soluklanmak, Saint Germain’deki konsept dükkanlarda alışveriş yapmak şehir için birkaç öneriden bazıları.

Paris Gezilecek Yerler

Her ayın ilk pazar günü ücretsiz gezilebilen müzeleri tek güne sığdırmak mümkün olmasa da en çok görmek istediğinizden başlayabilirsiniz. Gelişmiş metro ve ulaşım sistemi her ne kadar kalabalık olsa da Paris’te gezmeyi kolaylaştırıyor. Paris çevresi ve diğer Avrupa kentlerine olan ulaşımda gelişmiş demir yolu ağı oldukça işlevsel.

Edineceğiniz bir Paris haritasında şehrin merkezinin bir halka içerisine alındığını ve halkadan şehrin çeperine doğru ilerledikçe numaraların arttığını göreceksiniz. 1’den 20’ye kadar ilerleyen sayılar merkeze göre şehrin diğer bölgelerinin uzaklıklarını anlamak için sistemize edilmiş. “Bölge 1” en merkezi yeri ifade ederken eğer 20. bölgede işiniz varsa biraz yolunuz var demektir.

1. Eyfel Kulesi

Pariste Gezilecek YerlerParis’in alametifarikası da denebilecek Eyfel Kulesi dünyanın en çok tanınan simge yapılardan biri olup Seine Nehri kıyısında yer alıyor. 1889’da düzenlenen EXPO Dünya Fuarı için inşa edildiği günden beri Paris’in Champ de Mars bölesinde arzı endam ediyor.

Üç bölümden oluşan kule yapıldığı dönemlerde şehrin dokusuna aykırı olduğu gerekçesiyle tepki görmüş olsa da günümüzde Paris’in en çok turist alan en görkemli yapısı konumunda. Tamamıyla demirden oluşan kule 300 metre yüksekliğe sahip.

Göz At: Paris Gezi Rehberi

2. Louvre Müzesi

Paris Gezilecek Yerler Louvre Muzesi

Avrupa sanat tarihine yön veren 35.000’i aşkın eserin sergilendiği Louvre Müzesi, sahip olduğu bu zengin koleksiyonla dünyanın en önemli müzesi konumunda. Yılda 10 binden fazla turist ağırlayan müzeyi tamamıyla gezmekse günler alıyor.

Paris şehir merkezinde Seine Nehri’nin sağ yakasıyla Rivoli Caddesi arasında bulunan müzede sergilenen en önemli eserler arasında Mona Lisa Tablosu, Milo Venüsü, Dantelci Kız, Ortaçağ Hendeği, Marly Atları, İki Köle Medusa’nın Salı, Perrault Sıra Sütunları ve Cam Piramit bulunuyor.

Göz At: Paris’te Görmeniz Gereken 10 Sanat Müzesi

3. Orsay Müzesi

Paris-Gezilecek-Yerler-Orsay-Muzesi

Seine Nehri’nin sol yakasında bulunan ve eski bir tren garı olan Orsay Müzesi, sembolizm, realizm, natüralizm, oryantalizm ve empresyonizme dair eserlerle modernizmin başlangıcını simgeleyen bir müze. Geniş izlenimci koleksiyonu ile tanınan Orsay, o döneme ait heykel, resim, mobilya ve fotoğraflar ile empresyonizm ve post-empresyonizm akımlarının temsilcilerinden Degas, Monet,  Cezanne ve Renoir gibi ressamların eserlerine ev sahipliği yapıyor.

4. Notre Dame Katedrali

Paris Gezilecek Yerler Notre Dame

Fransız gotik eserlerinin en ünlülerinden olan Notre Dame Katedrali kendinden sonraki pek çok Fransız katedralinin çiziminde örnek alınmış bir şaheser niteliğinde. 110 fit yüksekliğindeki yapı, 1163-1250 yılları arasında inşa edilmiş. Sivri çatıları ve kuleleriyle göğe doğru yükselen, dev boyutlu bu katedralin çok sayıdaki renkli penceresi yapının içinde büyülü bir atmosfer oluşturmak amacı ile yapılmış.

Göz At: Paris Yeme-İçme Rehberi

5. Montmartre

Paris Gezilecek Yerler Montmarte

Paris’in en yüksek rakımlı tepesinde bulunan Montmartre, her yıl binlerce turist akınına uğruyor. Bu tepede tarih boyunca dünyaca ünlü birçok sanatçının yaşadığı biliniyor, aynı zamanda Moulin Rouge kabaresinin de ev sahibi. En güzel Paris manzarasını izleyebileceğiniz Sacré Cœur Bazilikası‘nın ise, Paris’in en eski ve Notre Dame’dan sonra en çok ziyaret edilen kutsal mekânı olduğunu hatırlatalım.

Göz At: Paris Alışveriş Rehberi

6. Şanzelize Bulvarı 

Paris Gezilecek Yerler Sanzelize

Dünyanın en ünlü ve en lüks caddesi olan Şanzelize Bulvarı, Paris’in önemli tarihi yapıları kadar ziyaret edilen, en az onlar kadar turist akınına uğrayan geniş bir bulvar. Lüks butiklerin, dünyaca ünlü tasarım markalarının, otomobil galerilerinin, sinemaların, turistik merkezlerin, kafe, restoran ve çok sayıda mağazanın bulunduğu cadde Paris’in lüks hayatını gözler önüne seriyor.

Göz At: Paris’in Lüks Alışveriş Noktaları

7. Opera Binası

Paris Gezilecek Yerler Opera Binasi

Charles Garnier tarafından tasarlanan Opera Binası, at nalı şeklindeki yapısıyla Avrupa mimarisine yön veren yapılardan birisi. Neo-barok stilde yapılan binada Mozart, Rossini, Beethoven, Spontini, Philippe Quinault, Meyerbeer, Fromental Halévy ve Daniel Auber gibi ünlü bestecilerin bronz büstleri bulunuyor. 

Göz At: Paris’te Yapılacak Şeyler

8. Versay Sarayı

Paris Gezilecek Yerler Versay Sarayi

Versay Sarayı aynı anda 20.000 kişiyi barındırabilen, Avrupa’nın en büyük saraylarından biri, aynı zamanda Fransa’nın en ihtişamlı zamanlarını simgeleyen bir yapı niteliğinde. Bu heybetli sarayın en önemli dairesi, bahçenin en güzel yerine bakan Aynalı Galeri. Bahçelerinin düzeni ve güzelliği ile havuzlarındaki Apollon heykelleri göz kamaştırıcı.

Göz At: Paris’te Ücretsiz Gezilecek 20 Yer

9. Disneyland

Paris Gezilecek Yerler Disneyland

ABD’li film yapımcısı Walt Disney tarafından 1955’te kurulan Disneyland dünyanın en büyük eğlence parkı olma özelliğini koruyor. Büyülü bir panayırı andıran bol aksiyonlu park verdiği yaşam enerjisiyle her yaştan insanı cezbeden dünya üzerindeki sayılı yerlerden biri. Bir an olsun her şeyi unutup çocukluğunuza dönmek ve kendinizi oyuncakların kollarına bırakmak isterseniz kesinlikle doğru adres burası!

Göz At: Paris Gece Hayatı

10. Vosges Meydanı

Paris Gezilecek Yerler Vosges Meydani

Paris’te alışık olunan meydanlardan farklı olarak Vosges Meydanı, dört tarafının da ayni tip, pembe boyalı, küçük pencereli, balkonlu evler tarafından çevrilmiş bir parkın süslediği meydan olması. Binaların mimarisi, simetrik park düzenlemeleri, çeşmeleri, heykelleri ve daha pek çok detayla mutlaka görülmesi gereken bu meydanda Victor Hugo’nun 1832-1848 yılları arasında yaşadığı ve müzeye dönüştürülen evi de gezilebiliyor.

11. Concorde Meydanı

Paris Gezilecek Yerler Concorde Meydani

Paris’in en büyük, Fransa’nın ise ikinci büyük meydanı olan Concorde Meydanı; ironik bir şekilde 16. Louis ile Marie Antoinette’in hem düğün şenliklerinin yapıldığı, hem de ihtilal zamanında  Maximillien Robespierre ve Danton’la birlikte idamlarına tanıklık etmiş bir meydan. Meydanın ortasında ise bir eşi İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda bulunan ve 1831 yılında Mehmet Ali Paşa tarafından Fransa’ya hediye edilen obelisk bulunuyor.

12. Charles de Gaulle Meydanı ve Zafer Takı

Paris Gezilecek Yerler Zafer Taki

Yıldız biçimindeki Charles de Gaulle Meydanı birçok caddenin birleştiği bir noktada bulunuyor. Meydanın ortasında ise Şanzelize Caddesi’nin batı kısmında yer alan 45 metrelik yüksekliğiyle Zafer Takı yer alıyor. Altında I. Dünya Savaşı’nda ölen Fransız askerleri için meçhul asker mezarı (Tombe Du Soldat Inconnu) bulunuyor.

13. Île de la Cité ve Île Saint-Louis

Paris Gezilecek Yerler Ile De La Cite

Sein Nehri üzerindeki iki adadan ilki olan Île de la Cité‘de, Place Dauphine ve Rue Chanoinesse olmak üzere iki bölge bulunuyor. Ada ve çevresinde kurulan yerleşimin bugünkü Paris’in ilk temelleri olduğu söyleniyor. Günümüzde pek çok önemli anıtsal yapıyı üzerinde barındırması bakımından ayrı bir öneme sahip bu ada konum olarak kuzeyde Chatelet, güneyde Saint Michel arasında yer alıyor.

Notre Dame’ın tam arkasında yer alan küçücük bir ada olan Île Saint-Louis genellikle ailelerin yaşadığı evlerle lüks bir semti andırıyor. Kendi ismini taşıyan bir kiliseye de ev sahipliği yapan ada dinlenmek için ideal.

14. Lüksemburg Bahçeleri

Paris Gezilecek Yerler Luxemburg Bahceleri

Geçmişte Lüksemburg Sarayı olan fakat günümüzde Fransız senatosu olarak kullanılan Lüksemburg Bahçeleri, 25 hektarlık alanda Kraliçe Marie de Medicis için Floransa mimarisine uygun olarak yaptırılmış.

15. Pompidou Sanat Merkezi 

Paris Gezilecek Yerler Pompidou Sanat Merkezi

Kültür ve sanat merkezi olarak tasarlanan Pompidou Sanat Merkezi, aynı zamanda modern sanatlar müzesi ve kütüphane olarak da hizmet veriyor. 20. yüzyılın kübizm, dadaizm, minimalizm, sürrealizm akımlarına ait çalışmaların sergilendiği ve içerisinde yalnızca Picasso’nun eserlerine ait bir müzenin de bulunduğu merkezin kütüphanesinde ise binlerce yayın mevcut.

Bahçenin tam ortasında, sekizgen biçiminde bir göl, kafeler, bando sahnesi, tenis kortları ve kukla tiyatrosu yer alıyor. Göl üzerinde yelken yüzdürebiliyor, model bot kiralayabiliyorsunuz.

2 YORUMLAR

  1. Kemal abi yine dolu bir yazı eline sağlık 🙂 Paris gezilecek yerler hakkında detaylı tüm bilgiler bulunuyor. Biraz daha fazla Gezi Evreni siteniz ile ilgilenmeniz dileğiyle.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here