Fransa’ya başkentlik yapan ve her yıl 15 milyondan fazla yabancı turist ağırlayarak bir dünya turizm rekortmeni olan Paris; Seine Nehri kıyısında kurulu, buram buram romantizm kokan, yer kürenin en popüler kenti.

Geceleri ise “Işıklar Şehri”ne dönüşen Paris hakkındaki genel kanı burnu havada ve kendini beğenmişlik üzerine kurulu olsa da işin aslı Paris’in açık ve samimi bir şehir oluşu. Nüfusun kozmopolit sesi enerjik bir şehir kültürü ortaya çıkarmış.

Paris Gezi Rehberi Paris

Şanzelize Bulvarı’nda el ele gezen çiftleriyle romantizmin doruklara ulaştığı, dünyanın en ünlü müzesi olan Louvre’a ev sahipliği yapan, sanat, kültür, moda ve estetiğin tarihle kucaklaştığı bu büyülü şehrin geçmişi MÖ. 4000’lere kadar uzanıyor.

Roma İmparatorluğu, Frank, Galya, Hun ve İngiliz yönetimlerine giren şehir, adını bir Galya halkı olan Parisii’lerden almış.

Paris Gezi Rehberi

Fransızların hayatın tadını çıkarmayı bilen kültürleriyle sonuna kadar uyumlu olan başkentleri de bu yaşam tarzının en güzel temsilcisi. Dünyada bir eşi daha olmayan Louvre Müzesi ve dünyanın en meşhur ikonlarından biri olan Eiffel Kulesi, Paris’i dünyanın en çok ziyaret edilen sanat merkezi haline getiriyor. Asıl zarafeti ise şehrin bulvarları, kafeleri, marketleri, şık butikleri, nefis restoranları, Seine Nehri ve tabii ki sanatında gizli. Kentin her taşında estetik bir duruş var.

Paris Gezilecek Yerler

1. Eyfel Kulesi

Paris-Gezi-Rehberi-Eiffel-Kule

Paris’in en yüksek ve en görkemli yapısı konumundaki, dünyanın en çok tanınan simgelerinden olan Eyfel Kulesi’ne (La tour Eiffel) çıkıp Paris’i izlemek, fotoğraf çekmek, çimenlerine uzanıp şarap yudumlamak için dünyanın her kıtasından yılda milyonlarca ziyaretçi geliyor. Bu özelliği ile de dünya üzerinde en fazla gelir getiren eser olma niteliğini koruyor.

Seine Nehri kıyısında yer alan kulenin en tepesine çıkıp birçok yönden mükemmel bir şehir olan Paris’i kuş bakışı izlemek; şehrin planını, Seint’i, köprüleri görmek için gündüz, büyüleyici ışıklarını görmek içinse gece olmak üzere iki kez çıkmak gerekiyor.

2. Louvre Müzesi

Paris-Gezi-Rehberi-Louvre-Muze

Louvre Müzesi (le Musée du Louvre), dünyanın en önemli ve rakipsiz müzelerinden biri. İnsanlık tarihinin en önemli eserlerinin, Avrupa’nın en iyi resim ve heykellerinin, Asya, Mısır, Yunan ve Roma’dan paha biçilemeyen değerlerle İslam objelerinin sergilendiği ve tam anlamıyla gezmenin günler süreceği devasa bir koleksiyonunun ev sahibi. Ayrıca Mona Lisa gibi Avrupa sanat tarihine yön veren birçok eser de bu müzede ziyaret edilebiliyor.

3. Notre Dame Katedrali

Paris-Gezi-Rehberi-Notre-Dame-Katedral

Victor Hugo’nun Notre Dame’ın Kamburu kitabı vesilesiyle tüm dünyanın tanıdığı Notre Dame Katedrali (Cathédrale Notre Dame de Paris) vitraylı camları, heykelleri, mobilyaları ve madalyonları ile Paris’te mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Orta Çağ Fransa’sının romaneskten gotik tarza geçişinin bir temsilcisi olan bu katedral, Meryem Ana’ya ithafen inşa edilmiş. Seine Nehri’nde tekne turuna çıkarsanız yapıyı fotoğraflamak için iyi bir açı yakalayabileceğinizi de hatırlatalım.

4. Montmarte

Paris Gezi Rehberi Montmarte

Paris’te bir tepe üzerine kurulu semt olan Montmartre turist yoğunluğunun hiç azalmadığı noktalardan biri. En tepesindeki beyaz kubbeli Sacré Cœur Bazilikası’nın bulunduğu alandan şahane bir Paris manzarası izlenebiliyor. Ayrıca Paris’in en eski ve Notre Dame’dan sonra en çok ziyaret edilen kutsal mekânı olan Sacré Cœur Bazilikası da burada bulunuyor. Picasso, Van Gogh gibi isimlerin de bir dönem yaşadığı bu bölge çok sayıda kafe, butik pastane ve restoranla Fransız lezzetlerini tatmak ayrı bir keyfe dönüşüyor.

5. Versay Sarayı

Paris Gezi Rehberi Versay Sarayı

Paris’in 20 kilometre güneyindeki Versay Sarayı (Château de Versailles), Fransa tarihi boyunca önemli rol oynamış ve bir Paris gezisi listesine dâhil edilmesi gereken önemli noktalardan biri. Barok dönemin sonu ve klasik üslubun başlangıcı olarak kabul edilen saray, kraliyet döneminin tüm özelliklerini yansıtmanın yanında Fransız tarihini özetler nitelikteki mimari eserlerden biri. Fransa’nın politik merkezi olan sarayın hakkını vererek gezmek için bir tam gün gerektiğini hatırlatalım. 

6. Orsay Müzesi 

Paris Gezi Rehberi Orsay Muzesi

Seine Nehri’nin sol yakasında bulunan ve eski bir tren garı olan Orsay Müzesi (Musée d’Orsay), 1848-1915 yılları arasında yapılmış olan Fransız sanat eserlerinin sergilendiği, geniş izlenimci koleksiyonu ile tanınıyor. Her biri birer başyapıt olan eserlerden bu döneme ait heykel, resim, mobilya ve fotoğrafların yer aldığı müzede empresyonizm ve post-empresyonizm akımlarının temsilcilerinden Monet, Degas, Renoir, Cezanne gibi ressamların eserleri mevcut. 

Göz At: Paris’te Görmeniz Gereken 10 Sanat Müzesi

7. Şanzelize 

Paris Gezi Rehberi Sazelize

Dünyanın en güzel ve en lüks caddeleri arasında ilk sırada yer alan Şanzelize (Avenue des Champs-Élysées) 2 kilometrelik uzunluğuyla insanı baştan sona etkilemeyi başarıyor. Place de la Concorde ile başlayan cadde diğer ucunda Place Charles de Gaulle (l’Étoile) ile sona eriyor. Paris’in lüks hayatına tanıklık edebileceğiniz, kestane ağaçlarının sıralandığı bu caddede otomobil galerileri, restoran, kafe ve çok sayıda mağaza bulunuyor.

8. Charles de Gaulle Meydanı ve Zafer Takı 

Paris Gezi Rehberi Zafer Taki

Fransızca yıldız anlamına gelen l’Étoile ismiyle de anılan bu meydan, yıldız biçiminde olup birçok caddenin birleştiği bir noktada bulunuyor. 1. Napolyon’un zafer anıtı Arc de Triomphe’nin de bulunduğu meydanda birleşen caddelerin geometrik yapısını gözlemlemek için zafer takının üzerine çıkmak gerekiyor.

9. Opera Binası

Paris Gezi Rehberi Opera Binasi

Mimarının Charles Garnier olduğu, 2.200 kişi kapasitesiyle 1875’ten bu yana çok önemli sanat etkinliklerinin sürdürüldüğü Opera Binası (Opéra-Garnier) neo-barok stilin başyapıtları arasında gösteriliyor. Ünlü bestecilerin ve mitolojik tanrıların büstleri, cumbalı koridorları ve iç süslemeleriyle opera Paris’in en ihtişamlı binalarından.

10. Vosges Meydanı

Paris Gezi Rehberi Vosges Meydani

Paris’in en eski meydanı olan ve Fransızların en güzel meydan olarak tanımladıkları Vosges Meydanı (Place des Vosges) 4. Henry tarafından 1612 yılında yaptırılmış. Victor Hugo’nun yaşadığı ve müzeye dönüştürülen evin de bulunduğu meydanda kırmızı tuğlalı, geleneksel mimariye sahip evler ilgi çekiyor.

11. Concorde Meydanı

Paris Gezi Rehberi Concorde Meydani

Paris’in en çok bilinen ve önemli meydanlarından biri olan Concorde Meydanı (Place de la Concorde) 23 metre yüksekliğindeki dikilitaşıyla birçok film ve fotoğraf karesinden hatırlanıyor aslında. Fransız İhtilalinin simgesi olan bu meydanda çok sayıda idam ve 1934 ayaklanması sırasında kanlı olayın yaşanmış olmasıyla da yüzleşiyorsunuz.

12. Pompidou Sanat Merkezi

Paris-Gezi-Rehberi-Pompidou

Kültür ve sanat merkezi olarak hizmet veren Pompidou Sanat Merkezi (Centre Georges Pompidou), tasarım ödüllü bir yapı. Gerçekten de akılları baştan alan bir mimarisi ve her rengin bir anlam ifade ettiği dış cephesi var. Başarılı bir brütalist mimari örneği olan yapı, modern sanatlar müzesi ve kütüphane olma özelliği de gösteriyor. Avlusunda ilginç fıskiyeli bir havuzu bulunan, bahçesinde şarap yudumlayabildiğiniz bir alana da sahip. 

13. Île de la Cité ve Île Saint-Louis Adaları

L'ile de la CitéSein Nehri üzerindeki iki ada olan Île de la Cité ve Île Saint-Louis önemli turistik merkezler. Önemli kişilerin saray ve evlerinin bulunduğu Île de la Cité’de Place Dauphine ve Rue Chanoinesse olmak üzere iki bölge bulunuyor. Sein Nehri üzerindeki ikinci ada olan Île Saint-Louis, kafeleri, restoranları ve dondurma tezgâhlarıyla adeta şehrin ortasında kurtarılmış bir bölge gibi. Kendi ismini taşıyan bir kiliseye de ev sahipliği yapan ada dinlenmek için ideal.

14. Lüksemburg Bahçeleri

Paris Gezi Rehberi Luxemburg Bahceleri

Günümüzde Fransız senatosu olarak kullanılan Lüksemburg Bahçeleri (Jardins du Luxemburg) 17.yüzyılda Lüksemburg Sarayı olarak hizmet veriyormuş. Yemyeşil bitki örtüsü, çiçekleri, çakıl taşları ve tarihi isimlerin heykelleriyle bezeli bu bahçede çok sayıda meyve ağacı da bulunuyor.

15. Disneyland

Paris Gezi Rehberi Disneyland

Dünyanın en büyük tematik parkı olan Disneyland, adı şehirle özdeşleşen bir başka mekân. Şehir merkezine 32 kilometre uzaklıkta yer alan dev eğlence parkında oteller, restoranlar, mağazalar, yüzme havuzları, golf sahaları, Disney stüdyoları ve oyuncaklar bulunuyor. Özellikle çocukların rağbet gösterdiği parkta yetişkinler için de yok yok.

Paris yeme ve içme

Paris Gezi Rehberi Yeme Icme

Oldukça zengin çeşitliliğe ve duyarlı bir damak zevkine sahip Fransız mutfağının belli başlı yemeklerini sıralamak gerekirse:

Başlangıçlardan Krudite (yeşil sebze, domates, havuç, kereviz ve salatalıktan oluşan çiğ sebze tabağı), sosis, soğuk et ve ezme çeşitleri. Çorbalardan; Potage denen bir çeşit sebze çorbası, sarımsak sosu, peynir ve kruton ile servis edilen balık çorbası… Balık olarak; buğulanmış ya da tereyağında sote edilip bademle pişirilmiş alabalık. Et, genellikle değişik soslarla ve az pişmiş olarak servis ediliyor. En yaygın tüketilen peynirler, Blue Rokfor, keçi peyniri, Camambert ve Brie. Bölgelere göre sayısız çeşit yöresel peynir mevcut. Ayrıca kırmızı, beyaz ve rose şarap çeşitleri her damak tadına hitap ediyor.

Göz At: Paris Yeme-İçme Rehberi

Paris alışveriş

Paris-Gezi-Rehberi-Alis-Veris

Paris’te alışveriş yapmaya niyetliyseniz, şarap ve likör çeşitleri, hardal ve peynir çeşitleri, antikalar, mutfak ürünleri, porselenler, Fransa’nın ünlü parfümleri ve moda kıyafetlerini sayabiliriz. Her bütçeye uygun alışveriş seçeneğinin bulunduğu şehirde, sokak tezgahlarından özel dikim yapan lüks butiklere, bit pazarlarından, dünyaca ünlü mağazalara kadar her şey var.

Paris’te alışveriş seçeneklerini genel olarak Lüks alışveriş, Konsept alışveriş ve Pazar alışverişi olarak üçe ayırabiliriz:

Göz At: Paris Alışveriş Rehberi

Paris’te lüks alışveriş yerleri

Paris’in dev alışveriş merkezleriyle de isim yapmaması düşünülemezdi değil mi? Bunlardan en eskisi ve amansız rakiplerine karşın halen aralarında en zarif olanı Le Bon Marche. Avantgard ve son moda tasarımları ile epeyce büyük yemek alanı oldukça çok ilgi çekiyor.

Avenue Montaigne ve Rue du Faubourg Saint-Honore en lüks kreasyonları sergiliyor. Bu lüks alanda geleneksel marketler, muhteşem antikacılar ve kitapçılar da bulunuyor.

Au Printemps oldukça geniş giyim, aksesuar, kozmetik ve dekorasyon koleksiyonuna sahip. Ayrılmadan önce altıncı kattaki çay odasının muhteşem Art Nouveau tarzı renkli cam kubbesini görmeyi unutmayın.

Giyim ürünlerini ve parfümleri Haussmann Bulvarı’ndaki büyük mağazalarda,  deri ve ipek ürünlerini ise Rue Saint Honore ve Rue Du Fauborg Saint Honore’daki mağazalarda bulabilirsiniz. Paris’te konsept alışveriş deyince en önemli mağazalar ise, L’Ecraireur, Colette ve Merci.

Göz At: Paris’in Lüks Alışveriş Yerleri

Paris’te pazar yerleri

Paris Gezi Rehberi Pazar Alis Verisi

Eski eşyalar ve koleksiyon parçaları satın almaktan hoşlananlar için Paris’te önerebileceğimiz üç açık hava pazarı bulunuyor: Marché aux Puces de Vanves, 1920’lerden beri kurulan, Paris’in en küçük ve en sevimli bitpazarı. Eğer pazara erken gelebilirseniz, 50’li yıllara ait takı ve aksesuarlar, cam eşyalar, kristaller, eski fotoğraflar, magazinler, parfüm şişeleri, bisküvi kutuları, yatak takımları ve düğmeler bulabilirsiniz.

Bitpazarlarının devi denebilecek yer olan Porte de Vanves Marché aux Puces Montreuil, orijinalliğini hala koruyan pazarlardan. Tıpkı büyük arabaların bagajlarında yapılan satışlar gibi, ikinci el kıyafetlerin, aslından ayırt edilemeyecek araba parçalarının, çeşitli makinaların ve bir sürü karışık tozlu ıvır zıvırın sokaklara boşaltıldığı tipik bir bitpazarı.

Yaklaşık 2500 tezgâhın yer aldığı Porte de Montreuil Puces de St-Quen (Clignancourt),  Paris’in en büyük pazarı. Yaklaşık bir düzine pazarın bir araya gelmesinden oluşuyor ve özellikle pazar günleri çok yoğun olan bu pazar yılda yaklaşık 11 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Paris gece hayatı

Paris-Gezi-Rehberi-Gece-Hayati

Avrupa’nın en renkli gece hayatına sahip Paris’e neden “Işıklar Şehri” dendiğini anlamak zor değil. Daha çok gençlere hitap eden Bastille bölgesi, fiyatların ortalamanın üzerinde olduğu Şanzelize Bulvarı, Fransızların sıklıkla tercih ettiği Le Marais bölgesi, Pigalle bölgesindeki Moulin Rouge eğlence mekânları ve Sen Nehri kenarında bulunan Port de Tolbiac, Paris gece hayatının merkezleri olarak biliniyor.

Göz At: Paris Gece Hayatı

Paris’e ne zaman gidilir

Yılın 4 mevsimi ziyaretçi alan Paris, yaz aylarında turist akınına uğruyor. Müzelerin ve turistik bölgelerin girişlerindeki sıralar uzuyor. Soğuk geçmesinden dolayı fazla tercih edilmeyen kış ayları fiyatların düştüğü bir dönem. Fakat ayaz, şehrin sokaklarında dolaşmayı güçleştiriyor.

Bahar aylarının sisli, bulutlu ve yağmurlu geçmesine rağmen Paris ziyareti için en uygun zamanlar olduğu söylenebilir.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here