Paris, arrondissement olarak adlandırılan toplamda 20 ayrı bölgeye ayrılmış durumda. Her mahallenin de kendine özel bir karakteristiği var tabii…

Paris’in Semtleri

1. İle de la Cite

Ile de la Cite, Paris
Paris’in merkezi, Seine nehri üzerine kurulu küçük bir ada. Palaca Duphine kahvelerinde nehre bakan teraslarda içilen espresso’larıyla ünlü.

2. Marais

Marais, Paris
Eskiden kraliyetin yerleşim alanı, 17. Yüzyılda halka açılıyor. Şimdi Yahudi cemaatleri, butikler, gay barlar, Asya lokantaları, Le Marché des Enfants Rouge pazarı, gece hayatı, galeriler burada.
Beaubourg: Gençlerin buluşma noktası Cente Pompidou, Steak Tartare’ın leziz restoranı Chez Michel ve alışveriş merkezi Les Halles burada.
Quartier Opéra: Bankacılar, borsacılar, gazeteciler, Fransız gazetesi Le Monde’un binası, Passage de Princesse içerisindeki Fauchon ve Hédiard restoranları burada.
Saint-Germain-des-Pres / Saint Michel: Edebiyat bir hayat biçimi diyenler, eski zamanların kahve hayatını özleyenler, politik tartışmalara girmek isteyenleri göreceksiniz sokaklarda. Bir de tabii ki öğrencileri.
Quartier Latin: Sinemalar, caz kulüpleri, 1968 ayaklanmasının ilk tanığı olan sokaklar; akademisyenler ve öğrenciler Latin Mahallesi’ni mesken edinmişler.
Belleville: Son üç-dört yılda getto halinden çıkıp da 30’lu yaşlarında kendine yeni hayat kuranların mekanı oldu Belleville. Özellikle sokak sanatları ve sanatçılarıyla ünlü.
Montmartre / Pigalle: Revüler, kabareler, Moulin Rouge, küçük meydanlara açılan dolambaçlı yollar, baget ekmeği kokusu ve elbette sokaklarda sanat yapan insanlar.
Montparnasse: Bir çok mimar, reklamcı, heykeltraş atölyelerini buraya taşıdığından beri bölge bir mıknatısa dönüştü.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here